Na portalu Oslobođenje je 26. aprila 2020. godine objavljen članak sa naslovom:
KORONAVIRUS JE 100% LAŽAN, SVI MOJI PRIJATELJI KOJI SU RADILI U LABORATORIJU U WUHANU SADA SU MRTVI
Članak su potom prenijeli portali Ljepota Islama, Novi Horizonti, Zgubidan i Gora press. Prva tri portala za izvor navode Oslobođenje što je i najranije pojavljivanje ovog članka na domaćem govornom području.
U međuvremenu, Oslobođenje je uklonilo ovaj članak ali je dostupna njegova arhivirana verzija.
U članku se navodi da je dr. Tasuku Honjo “objavio senzacionalnu vijest rekavši da koronavirus nije prirodan”. Dr. Honjo je 2018. godine dobio Nobelovu nagradu za otkriće u liječenju kancera inhibicijom negativne imunizacije.
“Ako je prirodno, ne bi utjecalo na cijeli svijet poput ovoga. Jer, po prirodi je temperatura različita u različitim zemljama.
Ako je prirodan, to bi negativno utjecalo na samo one zemlje s istom temperaturom kao Kina.Umjesto toga, širi se u zemlji poput Švicarske, na isti se način širi i u pustinjskim područjima. Dok bi bila prirodna, širila bi se na hladnim mjestima, ali umrla bi na vrućim mjestima.
Proveo sam 40 godina istraživanja na životinjama i virusima. Nije prirodno. Proizveden je, a virus je potpuno umjetan.
4 godine sam radio u laboratoriju Wuhan u Kini. U potpunosti sam upoznat sa svim osobljem tog laboratorija.
Telefonirao sam im svima nakon pojave koronavirusa. Ali svi su njihovi telefoni mrtvi posljednja 3 mjeseca.
Sada se razumije da su svi ti laboratorijski tehničari umrli.
Na osnovu svih mojih dosadašnjih znanja i istraživanja, mogu to reći sa 100% pouzdanošću – da koronavirus nije prirodan.
Nije potekao od šišmiša. Kina ga je proizvela. Ako ovo što danas kažem bude lažno sada ili čak i nakon moje smrti, vlada može povući moju Nobelovu nagradu.
Kina laže i ta će se istina jednog dana otkriti svima. ”
U članku se ne navodi gdje i kada je Honjo “objavio senzacionalnu vijest”.
Članak portala Zgubidan ostvario je 20.582 interakcije na Facebooku, prema rezultatima alata za pretragu interakcija na društvenim mrežama, CrowdTangle. Ostali portali su imati daleko manje interakcija.
Šta su činjenice?
Ovom tvrdnjom se već bavio Faktograf, naš partnerski portal za fact checking iz Hrvatske. Faktograf je u analizi objavljenoj 28. aprila ustanovio da se tvrdnja o “senzacionalnoj vijesti” koja je potekla od dr. Honja, počela širiti putem platforme za komunikaciju WhatsApp, a zatim i preko društvenih mreža. Nju su, kako navode, već provjerili fact-checkeri iz drugih zemalja:
Tvrdnju da je Honjo izjavio kako je virus umjetno stvoren kao netočnu su već raskrinkali fact-checkeri u drugim zemljama, u kojima se ova dezinformacija proširila prije nego je stigla do Hrvatske, npr. u Španjolskoj (Newtral) ili Indiji (Factly).
Inozemni fact-checkeri detaljno su pregledali sve Honjove javne istupe vezane za koronavirus te utvrdili kako ugledni japanski imunolog nije izustio izjavu koja mu se lažno pripisuje.
Oglasio se potom i sam Honjo, izjavom objavljenom na službenoj stranici Sveučilišta Kyoto.
“Jako sam tužan što se, u jeku bola, ekonomskog gubitka i neviđenih globalnih patnji uzrokovanih pandemijom Covida-19, moje ime i ime Sveučilišta Kyoto koriste za širenje lažnih optužbi i dezinformacija”, priopćio je Honjo.
Izjava kojom Honjo demantuje da je dao navedenu izjavu dostupna je na ovom linku.
Foto: Print screen demantija
O tome da virus SARS-CoV-2 nije stvoren u laboratoriji, Raskrinkavanje je već pisalo.
Francuski nobelovac griješi: Nema naučnih istraživanja koja dokazuju da je SARS-CoV-2 stvoren u laboratoriji
Budući da Tasuku Honjo nikad nije izjavio da je “koronavirus 100% lažan” te to i lično demantovao, članaku portala Oslobođenje dodjelujemo ocjenu lažna vijest.
Članci portala koji su objavili ovu vijest nakon Oslobođenja dobijaju ocjenu prenošenje lažne vijesti.
Zbog toga što je članak uklonjen, Oslobođenje dobija i dodatnu ocjenu, demantovano.
Napomena: 11.3.2021.
Članke sa netačnim tvrdnjama o tome da je japanski nobelovac Tasuku Honjo izjavio da je “korona vještački stvorena” objavili su 8.3.2021. portali Srbin i Pravda. Članci su ocijenjeni kao prenošenje lažne vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena: 10.12.2020
Nakon što je bila aktuelna u aprilu ove godine, lažna vijest o japanskom nobelovcu u decembru ponovo kruži društvenim mrežama. Sedmog decembra je na profilima Bogdan Bogunovic i Ranko Grubjesic objavljena fotografjia lista Alo, koja prikazuje printanu verziju članka o japanskom nobelovcu, dok je ista fotografija objavljivana i 10. decembra na profilu Dejan Dzango Gjorgiev. U avgustu ove godine na grupi UDRUŽENJE GRAĐANA "MOJ DRVAR" ali i stranici Relax Portal objavljena je ista fotografija.
S obzirom da je već ranije dokazano da Honjo nije izrekao izjavu koja mu se pripisuje, navedene objave ocjenjujemo kao prenošenje lažne vijesti.