Foto: Freepik.com
Na Facebook stranici Biljna apoteka 25. februara 2025. godine pokrenut je oglas u kom se promoviše metoda “čišćenja krvnih sudova”.
Foto: Screenshot/Facebook
Link iz oglasa vodi na stranicu koja vizelno izgleda kao portal Klix. Na njoj se može pročitati tekst napisan u formi intervjua s doktorom Nerminom Imširovićem o načinu kako “očistiti svoje krvne žile bez doktora, tableta ili operacija”.
Foto: Screenshot
U tekstu su “doktoru” pripisane izjave prema kojima svako može sam “očistiti krvne žile” uz pomoć proizvoda CardioControl, potpuno prirodnog preparata čija se efikasnost može “usporediti samo s čišćenjem krvnih žila hirurški”.
Takođe je podijeljeno navodno iskustvo “žene od 75 godina iz Bosne i Hercegovine” koja se uz pomoć ovog preparata “riješila hipertenzije”. U tekstu je preneseno pismo navodne zadovoljne pacijentice. No, pismo je pisano u muškom rodu, a ispod slike pacijentice stoji sljedeći potpis: “Rešad Omerović, 59 godina”.
Foto: Screenshot
Navodi se da CardioControl od početka godine nije dostupan u apotekama budući da “proizvođač nije mogao postići dogovor s apotekama jer ovaj proizvod može potpuno izliječiti pacijente s hipertenzijom već nakon 1-2 kurseva”. Zbog toga je u BiH navodno pokrenut program u okviru kog građani/ke mogu naručiti preparat online po cijeni od 30 KM.
Foto: Screenshot
Šta su činjenice?
Navodni intervju s “doktorom Nerminom Imširovićem” nije objavljen na portalu Klix. Stranica koja imitira izgled ovog medija nalazi se na drugoj domeni i nema nikakve funkcionalnosti. Na njoj je jedino moguće ostaviti podatke za narudžbu proizvoda CardioControl. Pretragom portala Klix nismo pronašli da je na njemu ikada objavljen opisani članak.
Raskrinkavanje je ranije pisalo o korištenju istog izmišljenog intervjua u svrhu manipulativne promocije proizvoda. U primjeru opisanom u analizi od 23. januara 2025. “doktor Imširović” je u gotovo identičnom tekstu “promovisao” CardiFix.
Ljekar prikazan na fotografijama u pomenutom tekstu nije Nermin Imširović. Kako je u prethodnoj analizi detaljno objašnjeno, u pitanju je Midhat Nurkić, specijalista interne medicine i subspecijalista kardiologije zaposlen na Odjelu za interventnu kardiologiju Klinike za kardiovaskularne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla. Pretragom nismo uspjeli pronaći pouzdan trag o kardiologu koji se zove Nermin Imširović.
Niz netačnosti i nelogičnosti u samom tekstu upućuje na to da nije u pitanju kredibilan medijski izvještaj. Kako je naglašeno, pismo navodne zadovoljne pacijentice pisano je u muškom rodu, a ispod njene fotografije navedeno je muško ime. Ljekar koji navodno daje intervju u jednom od odgovora potpisan je drugim imenom.
Foto: Screenshot
Dakle, riječ je o izmišljenom intervjuu objavljenom na stranici koja zloupotrebljava vizuelni identitet poznatog medija. Raskrinkavanje je o sličnim primjerima ovakve manipulativne prakse pisalo u nizu analiza (1, 2, 3, 4).
Šta znamo o Facebook stranici na kojoj je oglas objavljen?
Facebook stranica Biljna apoteka, prema podacima iz sekcije “Transparentnost stranice”, kreirana je 2014. godine, a do sada je u više navrata mijenjala ime. Nju vode administratori/ke u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Stranica ima 11.000 pratitelja/ki.
Na stranici se učestalo objavljuju sadržaji vezani za domaće aktuelnosti (1, 2), ali i oni namijenjeni privlačenju klikova, poput “ispovijesti” i viceva koji se mogu pročitati do kraja jedino ako se otvori link nekog portala (1, 2, 3).
U “Biblioteci oglasa” na ovoj stranici u vrijeme pisanja analize moglo se pronaći deset aktivnih oglasa, među kojima je i opisani. Svi drugi trenutno aktivni oglasi takođe su pokrenuti 25. februara i u njima se promovišu proizvodi koji navodno čiste krvne sudove ili liječe bol u zglobovima.
Shodno navedenom, lažni intervju objavljen na stranici koja imitira izgled portala Klix ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)