Foto: Freepik
N8-portal objavio je 24. maja 2023. godine članak o navodnim ljekovitim svojstvima smjese meda i cimeta. Članak je opremljen naslovom u kom se tvrdi:
DOKTORI su priznali da ovaj lijek spriječava srčani i moždani udar, ubija holesterol, jača imunitet!
Ističe se da su korištenje meda i cimeta “kao moćnog oružja u borbi protiv mnogih bolesti” višestruko potvrdili/e naučnici/e, doktori/ce i “druga stručna lica”. Nadalje se u članku navode “neke od kombinacija ovih moćnih prirodnih sastojaka koji se mogu koristiti u lečenju nekih bolesti, uključujući hronične kao što je artritis”. Među ovim bolestima su holesterol, kardiovaskularne bolesti, artritis, infekcija žučne kese i prehlada, a tvrdi se i da mješavina “jača imunitet”. U članku se, između ostalog, navodi:
Ako redovno konzumirate ovu kombinaciju, to će vam pomoći da smanjite nivo holesterola u krvi i sprečite mogućnost dobijanja srčanog udara.
(...)
Ako imate problema sa čestim prehladama, napravite mešavinu od velike kašike meda i četvrtine kašičice cimeta. Ova navika će pomoći u lečenju prehlade, hroničnog kašlja i začepljenja sinusa.
Tvrdnje o navodnom priznanju da ova smjesa sprječava srčani i moždani udar, ili da liječi različite bolesti, šire se domaćim portalima već nekoliko godina. Najraniji članak dostupan u vrijeme pisanja ove analize u kom se navode ove tvrdnje objavljen je 20.6.2015. godine na blogu Zdravlje-porodica. Pronašli smo ukupno 44 članka u kojima su objavljene pomenute tvrdnje o navodnoj ljekovitosti kombinacije meda i cimeta.
Šta su činjenice?
U pomenutim člancima nabrajaju se različite bolesti i stanja koje navodno liječi kombinacija meda i cimeta. Primarno je istaknuto da ova kombinacija može spriječiti srčani i moždani udar.
Kako se na stranici američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti navodi, 80% preuranjenih srčanih bolesti i moždanih udara može se prevenirati na različite načine. Uticaj na prevenciju moždanih udara mogu imati kontrola krvnog pritiska, nivoa holesterola u krvi, izbjegavanje pušenja, promjene u ishrani, fizička aktivnost, smanjenje konzumacije alkohola i drugo (1, 2, 3, 4). Slično je i sa prevencijom srčanih udara te se isti koraci preporučuju i u ovom slučaju (1, 2). I dok se neki srčani i moždani udari zaista mogu spriječiti, ne postoje naučni dokazi da se to može učiniti konzumacijom meda i cimeta.
Naime, i med i cimet mogu uticati na smanjenje nekih faktora rizika za ova stanja, ali to ne znači da ih sama njihova konzumacija može spriječiti. Kako se objašnjava u članku portala Healthline, ne postoje studije koje su ispitivale njihovo kombinovano djelovanje.
Sve studije u kojima je proučavano djelovanje ove dvije namirnice bavile su se njima pojedinačno. Individualno, i med i cimet mogu uticati na smanjenje holesterola te tako imati i određenog efekta u prevenciji srčanih udara. Ipak, u naučnim istraživanjima ove namirnice su tretirane odvojeno te treba istaći da se rezultati koji ukazuju na njihove zdravstvene koristi odnose na jednu od njih, a ne na njihovu kombinaciju. To se navodi i u analizi činjenica koju je objavio USA Today u junu 2020. godine. Analizirajući tvrdnje o različitim navodnim ljekovitim svojstvima kombinacije cimeta i meda, USA Today ističe:
Mnoge studije koje uključuju med ili cimet nisu se fokusirale na njihovo kombinovano dejstvo. Zahvaljujući svojim antimikrobnim svojstvima, med se pokazao obećavajućim u njezi rana i borbi protiv infekcija urinarnog trakta povezanih sa kateterom.
(...)
Studije su otkrile da cimet potencijalno može smanjiti glukozu u krvi natašte i krvni pritisak kod oboljelih od dijabetesa tipa 2. Nivoi LDL-a, ukupnog holesterola i HDL-a takođe se mogu poboljšati, ali su predmet daljeg proučavanja. Pored toga, cimet može zaštititi od čira na želucu, Alzheimerove bolesti, produžiti životni vijek, spriječiti ulazak virusa hepatitisa C i olakšati bol kod artritisa. Većina rezultata izvedena je iz životinjskih modela, in vitro studija ili iz malih uzoraka, i zahtijeva detaljno ispitivanje.
Da li kombinacija cimeta i meda liječi artritis?
U pomenutim člancima tvrdi se i da se kombinacija ovih namirnica može “koristiti u lečenju nekih bolesti, uključujući hronične kao što je artritis”. Ipak, lijek za artritis ne postoji (1, 2, 3). Artritis je obično hronična bolest koja pogađa zglobove i vezivno tkivo te izaziva crvenilo i oticanje, to jeste upalu zglobova. Kako se navodi na stranici centra “Johns Hopkins” Medicine, lijek za ovu bolest ne postoji. Postoje raznovrsni tretmani usmjereni na olakšanje bola i upale te osiguravanje funkcionisanja zglobova. Neki tretmani uključuju određene vrste lijekova, fizičke tretmane poput masaže, imobilizacije zglobova, stimulacije nerva ili akupunkture, a u dugoročnom tretmanu mogu se koristiti i kortikosteroidi, terapija hijaluronskom kiselinom i neke vrste operacija.
Kako je navedeno u pomenutoj analizi USA Todaya, postoje studije koje su pokazale da konzumacija cimeta može pomoći kod bola uzrokovanog artritisom. Takođe, postoje i studije koje su dokazale određenu efikasnost meda u ublažavanju simptoma ove bolesti. To, pak, ne znači da se njima ova bolest može “liječiti”, kako se to tvrdi u pomenutim člancima.
Da li ova kombinacija liječi prehladu?
U pomenutim člancima navodi se i da će konzumacija kombinacije cimeta i meda “pomoći u lečenju prehlade, hroničnog kašlja i začepljenja sinusa”. Ni za ove tvrdnje, ipak, ne postoje naučni dokazi.
Kako platforma Very well health navodi u dva svoja članka (1, 2), ovakve tvrdnje predstavljaju mit bez uporišta u naučnim dokazima. Primarno, kako ističu, ne postoji lijek protiv obične prehlade. Prehladu može uzrokovati veliki broj različitih virusa i protiv nje ne postoji jedinstven lijek niti med i cimet imaju svojstva koja bi mogla ubiti viruse. Lijekovi i različiti pripravci mogu ublažiti simptome prehlade, no nisu lijek protiv nje. Med je, recimo, pokazao određene benefite u ublažavanju simptoma prehlade, ali to ne znači da je može liječiti.
Neka istraživanja jesu pokazala da med i cimet odvojeno imaju antibakterijska dejstva (1, 2, 3, 4), ali prehlada je uglavnom uzrokovana virusima.
Na kraju, treba istaći i da je pri konzumaciji meda i cimeta potrebno zadržati određeni oprez. Naime, kako USA Today u svojoj analizi ističe, postoje različite vrste meda i cimeta i naučni dokazi vezani za jednu vrstu ovih namirnica ne moraju se nužno odnositi i na drugu. Dodatno, za unošenje ovih namirnica u organizam postoje različite preporučene doze, zavisno od niza faktora. Njihovo prekoračenje može u nekim slučajevima biti opasno po konzumenta/kinju (1, 2).
Med i cimet zaista mogu imati određene zdravstvene koristi. Ipak, u pomenutim člancima ove koristi predstavljene su manipulativno ili pogrešno, uz tvrdnje da kombinacija ovih namirnica može liječiti brojne bolesti. Stručnjaci/kinje zaista jesu istakli/e neke pozitivne strane konzumacije ovih namirnica, ali su tvrdnje u pomenutim člancima o “priznanju” doktora/ica vezanom za njihova ljekovita svojstva pretjerane i neutemeljene.
Shodno činjenicama, budući da zbog protoka vremena nije moguće utvrditi gdje su prvi put objavljene ove tvrdnje, svi članci u kojima se navodi da kombinacija meda i cimeta liječi artritis ili prehladu dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti. Tvrdnju da kombinacija ovih namirnica može spriječiti moždani i srčani udar ocjenjujemo kao dezinformaciju.
Ovim tvrdnjama dajemo i ocjenu pseudonauka.
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena:
30.5.2023: Portali Doznaj i Prirodni svijet ispravili su netačne navode u svojim člancima te dobijaju i ocjenu ispravljeno.
31.5.2023: N8-portal i Novi-portal ispravili su netačne navode u svojim člancima te dobijaju i ocjenu ispravljeno.
2.6.2023: Portal Moj magazin je ispravio netačne navode u svom članku te dobija i ocjenu ispravljeno.