Foto: Raskinkavanje.ba
Smrt pape Franje pokrenula je talas dezinformacija na internetu. Tako se snimak procesije tokom Velike nedelje u Španiji dijelio uz netačne tvrdnje da prikazuje “satanistički” sprovod pape, a opet je aktuelizovan i citat o bolnicama kao mjestima oprosta i zajedništva, netačno pripisan papi Franji.
Na društvenim mrežama dijele se fotografije i snimci na kojima se vide obrnuti krstovi pored kovčega pape Franje. Fotografije i snimke prate opisi u kojima se tvrdi da je riječ o satanističkom simbolu. U najranijoj takvoj objavi koju smo uspjeli pronaći, podijeljenoj 23. aprila 2025. na Facebooku, navodi se sljedeće:
Satanistički ritual, okrenut krst...
ode papa kod satane.
Foto: Screenshot/Facebook
Na društvenim mrežama se uz slične opise dijelila i fotografija kovčega s obrnutim krstovima u blizini (1, 2, 3, 4).
Šta su činjenice?
Papa Franjo preminuo je 21. aprila 2025. godine od moždanog udara, koji je izazvao komu i nepovratno zatajenje srca. Pokopan je 26. aprila u bazilici svete Marije Velike u Rimu. Prethodno je na Trgu svetog Petra održana misa. Tijelo pape u kovčegu stiglo je u baziliku svetog Petra 23. aprila, gdje je bilo izloženo tri dana.
Snimak i fotografije koje se dijele na društvenim mrežama i na kojim se vide obrnuti krstovi pored papinog kovčega nastali su upravo u bazilici svetog Petra. Na internetu je moguće pronaći snimke prenosa tijela pape Franje u baziliku. Na njima se vide kovčeg i obrnuti krstovi kao i na viralnim snimcima i fotografijama.
Foto: Screenshot/YouTube
Dakle, simbol obrnutog krsta zaista se mogao vidjeti u blizini papinog kovčega u bazilici svetog Petra. No, to nije ništa neobično budući da obrnuti krst u hršćanstvu ima simboliku koja se veže za svetog Petra.
Platforma za provjeru činjenica Africa Check se 2021. godine bavila tvrdnjama da je obrnuti krst simbol antihrista. Tada se dijelila fotografija pape Ivana Pavla II, bivšeg poglavara Katoličke crkve, na kojoj se iza njega vidio obrnuti krst. Kako je objašnjeno u analizi, obrnuti krst (poznat kao krst svetog Petra) tradicionalno se koristi kao simbol svetog Petra, za koga se vjeruje da je bio jedan od dvanaest Isusovih apostola.
Smatra se da je pogubljen za vrijeme rimskog cara Nerona. Prema hršćanskom učenju, insistirao je da bude razapet naopako, jer nije vjerovao da je dostojan biti razapet na isti način kao Isus.
Katolička crkva smatra svetog Petra prvim papom. Papa stoga koristi obrnuti krst kako bi simbolizovao poniznost i mučeništvo svetog Petra. Mučenik je osoba koja je ubijena zbog svojih vjerskih uvjerenja.
Krajem 20. i početkom 21. vijeka obrnuti krst počeo se povezivati sa satanizmom i demonskim djelovanjem. To je zato što se vjeruje da obrnuto raspeće – krst sa simbolom ili figurom Isusova tijela na njemu – podriva hrišćanski simbol.
Katolički izvori tvrde da obrnuti krst koji papa koristi nije obrnuto raspeće i stoga nije satanistički.
Simboliku obrnutog krsta u hrišćanstvu na isti način objašnjavaju i drugi izvori.
Platforma za provjeru činjenica Africa Check navodi da se u Bibliji ne pominje obrnuti krst kao simbol antihrista. Obrnuti krst često se povezuje s pobunom, antihrišćanskim idejama, pa čak i satanizmom, no jasno je da prisustvo ovog simbola u bazilici svetog Petra nema veze sa satanizmom.
Raskrinkavanje je već pisalo o netačnim tvrdnjama da obrnuti krstovi na odjeći koju tradicionalno nosi grupa vjernika tokom Velike nedelje u crkvi Santa Maria de Gracia u Cartageni (Španija) imaju veze sa satanizmom.
Shodno navedenom, prvu objavu tvrdnje da su obrnuti krstovi u blizini kovčega pape Franje satanistički simboli ocjenjujemo kao lažnu vijest i teoriju zavjere. Druge objave dobijaju ocjene prenošenje lažnih vijesti i teorija zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)