Foto: Raskrinkavanje.ba
Papa Franjo preminuo je 21. aprila 2025. godine od moždanog udara, koji je izazvao komu i nepovratno zatajenje srca. Imao je 89 godina. Nakon mise, prenesen je 26. aprila u baziliku svete Marije Velike u Rimu, gdje je i pokopan.
Papa Franjo (rođen kao Jorge Mario Bergoglio) izabran je za vrhovnika Katoličke crkve 13. marta 2013. godine. On je tokom proteklih godina često bio meta različitih dezinformacija i teorija zavjere. O njima je Raskrinkavanje pisalo u brojnim analizama (1, 2, 3, 4, 5, 6).
Smrt i sahrana pape Franje potaknuli su novi talas dezinformacija i teorija zavjere na internetu. Tako se, i prije nego što je sahranjen 26. aprila, društvenim mrežama proširio snimak koji navodno prikazuje njegovu sahranu. Naime, 22. aprila 2025. godine na Facebooku je objavljen video koji, kako se čini, prikazuje vjerski obred u kome učestvuje više lica s karakterističnom odjećom na kojoj se vide obrnuti krstovi. Opisom se implicira da snimak prikazuje sahranu pape Franje.
Da li vam ovo više liči na satanistički ritual nego na sahranu pape
Foto: Screenshot/Facebook
Isti snimak objavljen je kao segment dužeg videa na drugom Facebook nalogu. Tokom trajanja ovog segmenta stoji ispis “Vatikan trenutno. Oproštajni ritual”.
Tvrdnje da ovaj snimak prikazuje sahranu pape Franje dijelile su se i na društvenoj mreži X (1, 2, 3). U nekim od ovih objava apostrofira se da je obrnuti krst simbol satanizma (1, 2).
Foto: Screenshot/X
Šta su činjenice?
Ovaj video se i van našeg govornog područja dijelio s tvrdnjom da prikazuje satanistički ritual tokom papinog sprovoda. Ove su tvrdnje već opovrgle strane i regionalne fact-checking platforme Reuters, Greece Fact Check, Faktograf i crnogorsko Raskrinkavanje.
Kako navodi Reuters u svoj analizi, video ustvari prikazuje procesiju tokom Velike nedelje u crkvi Santa Maria de Gracia u Cartageni (Španija).
Video je snimljen u crkvi Santa Maria de Gracia, a odjeća koja se vidi na snimku odgovara odjeći koju nosi grupa vjernica pod nazivom Tercio del Arrepentimiento de San Pedro, koja je dio šireg društva pokajnika iz Cartagene posvećenih svetom Petru.
Grupa koja se vidi na snimku obično učestvuje u procesiji na Veliku srijedu, tokom nedjelje koja prethodi Uskrsu. Njihove nošnje sastoje se od bijele vunene tunike i crnog satenskog ogrtača izvezenog zlatom, s obrnutim krstom u crvenoj boji koji u sredini ima pijetla.
Takođe nose veliku crnu satensku kapuljaču s bijelom pamučnom vrpcom, crveni somotni pojas izvezen zlatom, crne sandale s ukrštenim kaišom, bijele čarape i bijele rukavice s crnim rubovima.
Na web stranici društva moguće je pronaći fotografije procesija u kojima učesnice nose ovu odjeću.
Foto: Screenshot/sanpedroapostolcartagena.es
Portparol društva pokajnika potvrdio je za Reuters da video prikazuje članice koje odlaze iz crkve u Cartageni tokom procesijskih parada u Velikoj nedjelji, ali nije naveo datum kada je video snimljen. Reuters se upitom obratio i Vatikanu, ali nije dobio odgovor.
Platforma za provjeru činjenica Greece Fact check je pomoću obrnute pretrage slika takođe utvrdila da je u pitanju crkva Santa María de Gracia u Cartageni.
U nekim viralnim objavama se obred sa snimka opisuje kao sotonistički ritual. U tom kontekstu se apostrofira simbol obrnutog krsta na obredu. Platforma za provjeru činjenica Africa Check se 2021. godine bavila tvrdnjama da je obrnuti krst simbol antihrista. Tada se dijelila fotografija pape Ivana Pavla II, bivšeg poglavara Katoličke crkve, na kojoj se iza njega vidio obrnuti krst. Kako objašnjava ova platforma, obrnuti krst (poznat kao krst svetog Petra) tradicionalno se koristi kao simbol svetog Petra, za koga se vjeruje da je bio jedan od dvanaest Isusovih apostola.
Smatra se da je pogubljen za vrijeme rimskog cara Nerona. Prema hršćanskom učenju, insistirao je da bude razapet naopako, jer nije vjerovao da je dostojan biti razapet na isti način kao Isus.
Katolička crkva smatra svetog Petra prvim papom. Papa stoga koristi obrnuti krst kako bi simbolizovao poniznost i mučeništvo svetog Petra. Mučenik je osoba koja je ubijena zbog svojih vjerskih uvjerenja.
Krajem 20. i početkom 21. vijeka obrnuti krst počeo se povezivati sa satanizmom i demonskim djelovanjem. To je zato što se vjeruje da obrnuto raspeće – krst sa simbolom ili figurom Isusova tijela na njemu – podriva hrišćanski simbol.
Katolički izvori tvrde da obrnuti krst koji papa koristi nije obrnuto raspeće i stoga nije satanistički.
Simboliku obrnutog krsta u hrišćanstvu na isti način objašnjavaju i drugi izvori.
Platforma Africa Check navodi da se u Bibliji ne pominje obrnuti krst kao simbol antihrista. Dakle, iako se obrnuti krst često povezuje s pobunom, antihrišćanskim idejama, pa čak i satanizmom, jasno je da je značenje ovog simbola na odjeći učesnika procesije drukčije i povezano sa svetim Petrom.
Shodno navedenom, prvu objavu tvrdnje ili insinuacije da viralni snimak prikazuje “satanističku” sahranu pape Franje ocjenjujemo kao lažnu vijest i teoriju zavjere. Ostale objave dobijaju ocjene prenošenje lažnih vijesti i teorija zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)