Foto: EyeEm, Freepik
Krajem marta 2025. godine, nekoliko portala je objavilo članke sa “savjetima” kako prepoznati genetički modifikovan paradajz u prodavnici. U ovim člancima se tvrdi da takav paradajz ima PLU kod koji počinje brojem 8. Portal Srbija uživo objavio je 20. marta 2025. godine članak s uputama kako prepoznati GM paradajz na osnovu oznaka koje stoje na proizvodu. Između ostalog, u članku se navodi:
1. Označavanje i kod
GMO voće i povrće označeno je četvorocifrenim kodom , dok je organsko voće i povrće, uključujući paradajz, označeno petocifrenim kodom.
2. Početni kodni broj
Organsko povrće i voće je kodirano sa pet cifara, koje uvek počinju brojem 9. Genetski modifikovano (GMO) voće i povrće je kodirano sa četiri cifre i uvek počinje brojem 8.
Identične tvrdnje su u martu 2025. godine objavili Krstarica, Novi, Biz Portal, Lifestyle i Pančevac.
Prvi ovakav članak je objavljen na portalu Najžena 28.3.2022. godine. Ali krajem marta je bila aktualna još jedna verzija članaka sa “savjetima” kako prepoznati GM paradajz. Ove članke su 28.3.2025. objavili Najžena, NS uživo, Lajk i Srećna. Pored navodnih razlika u vizuelnim karakteristrikama, u ovim člancima se ukazuje i na PLU kodove. Tako se u članku koji je portal Najžena objavio 28.3. navodi sljedeće:
U većini supermarketa, voće i povrće se obeležava nalepnicama sa PLU kodovima (Price Look-Up). Ovaj kod se sastoji od četiri ili pet cifara i može vam pomoći da identifikujete poreklo i način uzgoja proizvoda:
Četvorocifren kod koji počinje brojevima 3 ili 4 – označava da je paradajz uzgajan konvencionalnim metodama uz upotrebu pesticida.
Petocifren kod koji počinje brojem 9 – znači da je paradajz organski, bez pesticida i GMO tehnologije.
Petocifren kod koji počinje brojem 8 – ukazuje da je paradajz genetski modifikovan (GMO).
Stranica Odmori mozak je 23. marta 2025. godine objavila članak koji sadrži slične formulacije na dva linka (1, 2). Tako se navodi da četvorocifreni kod koji počinje ciframa 3 ili 4 označava “proizvod uzgojen na konvencionalan način, tj. korištenjem pesticida i umjetnih gnojiva, ali bez genetske modifikacije”, petocifreni koji počinje cifrom 9 “proizvod organski uzgojen, bez upotrebe GMO-a i sintetičkih hemikalija” a petocifreni koji počinje sa cifrom 8 genetski modifikovan proizvod.
Šta su činjenice?
Genetički modifikovani organizmi (GMO) su organizmi kod kojih je genetički materijal izmijenjen korištenjem tehnologije “genetičkog inženjeringa”. Hrana proizvedena od GMO-a ili pomoću GMO organizama često se naziva GMO hrana. Većina GMO usjeva koristi se za uzgoj životinja, ali GMO organizmi nalaze se i u namirnicama koje se koriste u ljudskoj ishrani.
Tvrdnje da je moguće prepoznati GM paradajz na osnovu oznake, odnosno PLU koda koji počinje sa cifrom 8 proistekle su iz pogrešnog tumačenja značenja pojedinih PLU kodova, koje je na našem govornom području prisutno godinama. Raskrinkavanje se u analizi iz marta 2023. godine bavilo tvrdnjom da naljepnica sa kodom koji počinje brojem 8 na voću i povrću znači da je ono genetički modifikovano. U analizi iz novembra iste godine bavili smo se tvrdnjama da naljepnice sa petocifrenim brojem koji počinje sa 8 označavaju genetički modifikovane namirnice a naljepnice sa četvorocifrenim brojem koji počinje sa 3 i 4 namirnice prskane pesticidima.
PLU kodove (Price Look Up - pretraga cijene) na naljepnicama na voću i povrću dodjeljuje Međunarodna federacija za standarde poljoprivrednih proizvoda (eng. International Federation for Produce Standards, IFPS). Na stranici ove organizacije je objašnjeno da se oni koriste za identifikaciju voća i povrća, biljaka i orašastih plodova koji se ne moraju pakovati prije prodaje.
Osnovna namjena ovih kodova je stvaranje lakšeg, bržeg i preciznijeg procesa vođenja inventure i prodaje takvih proizvoda. Kodovi označavaju različite atribute koji se pripisuju konkretnom proizvodu - vrsta, veličina ili način uzgoja - i njihovo korištenje na proizvodima nije obavezno za proizvođače.
Na stranici ove organizacije objašnjeno je i kako se dodjeljuju kodovi.
PLU kodovi od četiri i pet cifara za proizvode nasumično se dodjeljuju u okviru niza brojeva unutar serija 3000, 4000, 83000 i 84000. Serije 83000 i 84000 bit će dodijeljene nakon što se iscrpe serije 3000 i 4000. Sam kod ne sadrži nikakvu informaciju. Na primjer, nijedan broj u okviru četvorocifrenog broja ne predstavlja ništa posebno. Četvorocifreni kodovi su za konvencionalno uzgajane proizvode. Petocifreni kodovi koji koriste serije 3000 i 4000 koriste se za identifikaciju organskih proizvoda. Prefiks '9' stavio bi se ispred četvorocifrene konvencionalno uzgajane šifre za organske proizvode. Nećete vidjeti organske petocifrene kodove u bazi podataka PLU kodova jer su oni jednostavno prefiksi dodati PLU kodovima konvencionalno uzgojenih proizvoda.
U vodiču za proizvodnu industriju ove organizacije iz januara 2023. godine stoji da će se u budućnosti dodatni opseg brojeva 84000-84999 koristiti za organski uzgojene artikle.
Dakle iz navedenog je jasno da petocifreni kodovi koji počinju brojem 8 ne označavaju genetski modifikovane proizvode. Ona je vjerovatno nastala zbog toga što je nekada taj prefiks zaista označavao genetski modifikovane proizvode. On, međutim, nikada nije korišten u maloprodaji, objašnjeno je u sekciji “Često postavljana pitanja” u pomenutom vodiču:
Šta se desilo sa prefiksom "8" koji je prethodno bio namijenjen za identifikaciju GMO proizvoda?
Kako je usvajanje PLU kodova dobilo na snazi, IFPS se obavezao da će prenijeti prethodno nekorišteni prefiks "8" kako bi se prilagodio povećanju raznovrsnosti svježih proizvoda kako oni ulaze na tržište. Iako je prefiks "8" (83000-84999) nekada bio rezervisan za proizvode GMO, prefiks nikada nije korišten u maloprodaji. Uklanjanje prefiksa ove oznake dat će hiljadu dodatnih PLU kodova koji će se koristiti u narednim godinama. Serija 83000 bit će rezervisana za konvencionalno uzgajane artikle, dok će serija 84000 označiti odgovarajuću organsku stavku.
Saopštenje za štampu u kom se objašnjava da se prefiks 8, dodat određenim kodovima, više ne koristi za oznaku GMO proizvoda objavljeno je u julu 2015. godine. U njemu se navodi i da takav kod nije korišćen u maloprodaji. Na stranici IFPS- moguće je pretraživati baze PLU kodova. Pretraga kodova iz opsega 83000-84999 ne daje nikakve rezultate.
Dakle, tvrdnja da je GMO voće i povrće, pa i paradajz, označeno četvorocifrenim kodom koji uvijek počinje sa brojem 8 nije tačna. Četverocifreni kodovi koji počinju brojem 8 ne postoje.
U ranijoj analizi objasnili smo i da prema zakonskoj regulativi u Bosni i Hercegovini, označavanje genetički modifikovanih namirnica podrazumijeva natpise iz kojih je jasno da je riječ o takvoj namirnici, a ne brojeve u PLU kodu. Neki od medija koji su objavili ove članke su iz Srbije i Hrvatske. Platforma za provjeru činjenica Istinomer je u analizi sličnih tvrdnji iz 2022. godine naveo da je prema zakonskoj regulativi u Srbiji proizvodnja i trgovina GMO zabranjena. Hrvatski Faktograf u analizi iz novembra 2023. godine navodi:
Prehrambeni proizvodi koji se stavljaju u promet u Hrvatskoj podliježu europskoj regulativi o hrani, prema kojoj “svi odobreni prehrambeni proizvodi ili hrana za životinje koji su nastali od GMO-a ili ih sadrže moraju biti sljedivi i jasno označeni kao takvi, kako bi potrošači mogli donijeti informiranu odluku”. Ukoliko je u pitanju GMO proizvod, dakle, informacija o tome mora biti navedena u deklaraciji. Ukoliko informacija nije naznačena, a proizvod sadrži GMO, prema članku 12. Zakona o hrani taj se proizvod smatra zdravstveno neispravnim.
Šta znače ostali kodovi?
Neki od analiziranih članaka sadrže tvrdnju da četvorocifreni kod koji počinje brojevima 3 ili 4 “označava da je paradajz uzgajan konvencionalnim metodama uz upotrebu pesticida”. Ova tvrdnja je manipulativna. Četverocifreni kodovi jesu namijenjeni za konvencionalno uzgojene proizvode. Oni mogu biti prskani pesticidima, ali ne nužno, o čemu su pisali u analizi iz novembra 2023. godine.
Prema informacijama američkog Ministarstva poljoprivrede, pod konvencionalnim uzgojem podrazumijeva se “uzgoj pri kojem je korišteno sjeme izmijenjeno i oplemenjeno različitim tradicionalnim metodama, isključujući biotehnologiju, i koje nije sertifikovano kao organsko”. Ed Treacy, potpredsjednik organizacije Fresh Produce Association, rekao je za Lead Stories da “nisu svi konvencionalno uzgojeni proizvodi prskani pesticidima”, te da su i “neki konvencionalno uzgojeni i organski uzgojeni usjevi tretirani pesticidima”.
Pesticidi su tvari namijenjene suzbijanju štetnika u poljoprivredi. Ukoliko se koriste nepravilno, mogu biti opasni za zdravlje i bezbjednost ljudi i životinja. Nepravilna primjena pesticida najčešći je uzrok prisutnosti ostataka pesticida većih od dopuštenih.
U nekim od analiziranih članaka se tvrdi da “petocifren kod koji počinje brojem 9 znači da je paradajz organski, bez pesticida i GMO tehnologije” ili da ovaj kod “označava da je proizvod organski uzgojen, bez upotrebe GMO-a i sintetičkih kemikalija”.
Premda se često misli da proizvodnja organske hrane ne podrazumijeva upotrebu pesticida, to nije nužno tako, jer se neki pesticidi mogu koristiti u organskoj proizvodnji. U SAD-u postoji lista pesticida koji se mogu koristiti. Većina njih su tzv. organski pesticidi odnosno pesticidi prirodnog porijekla. Neki sintetičke supstance su ipak odobrene kao izuzeci od pravila o zabrani sintetičkih tvari u organskoj proizvodnji u SAD. U EU organska proizvodnja podrazumijeva zabranu upotrebe hemijskih pesticida i sintetičkih gnojiva. Ipak, ovo ne znači da se pesticidi u proizvodnji organske hrane u EU uopšte ne upotrebljavaju. Kako smo prethodno objasnili postoje i pesticidi “prirodnog” porijekla. Organski proizvodi ne sadrže GMO ni prema američkim i ni propisima u EU (1, 2).
Shodno navedenom, tvrdnju da je GMO voće i povrće označeno četverocifrenim ili petocifrenim kodom koji uvijek počinje sa cifrom 8 ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
Tvrdnju da četvorocifreni kod koji počinje brojevima 3 ili 4 označava paradajz uzgajan konvencionalnim metodama uz upotrebu pesticida ocjenjujemo kao manipulaciju činjenicama. Konvencionalan uzgoj ne znači nužno upotrebu pesticida. Istu ocjenu dobija i tvrdnja da petocifren kod koji počinje brojem 9 označava organski paradajz uzgojen bez pesticida. Organska proizvodnja ne isključuje nužno upotrebu pesticida.
Napomena:
7. 4. 2025: Sljedeći izvori su nakon objave analize ispravili ocijenjene tvrdnje i dobili ocjenu “Ispravljeno”: Srećna (7. 4. 2025), Krstarica (7. 4. 2025), Najžena (17.4.2025), Biz Portal (17.4.2025).
(Raskrinkavanje.ba)