Foto: Raskrinkavanje.ba
Na Facebook stranici Pham My je 24. juna 2025. godine objavljena tvrdnja da je poznati glumac, voditelj i stomatolog Almir Čehajić Batko ubijen u vlastitom automobilu i da policija sumnja da je ubistvo naručeno. Navodi se i da je imao tajnu koju niko nije smio znati.
U 9:30 ujutro, doktor Almir Čehajić ubijen je u vlastitom automobilu — aktivirana je eksplozivna naprava...
Eksplozija je bila snažna. Automobil je raznesen u komade. Mnoštvo šokiranih očevidaca...
Policija razmatra mogućnost naručenog ubistva.
Imao je tajnu za koju niko nije smio saznati...
U objavi je podijeljen videosnimak koji izgleda kao insert iz informativnog programa u kojem se izvještava o navodnom ubistvu. U snimku voditeljica govori o ubistvu Almira Čehajića u Sarajevu, uz napomenu da je Čehajić dan prije dopisniku televizije navodno otkrio šokantne informacije o zdravstvenom sistemu.
U insertu je pušten i snimak u kojem Čehajić “govori” da je farmaceutska industrija mafija i da je on napravio nešto što može promijeniti liječenje bolesti. U snimku se može čuti da je Čehajić navodno napravio proizvod koji čisti krvne sudove.
Batko na kraju “poručuje” korisnicima/ama Facebooka da kliknu na dugme “saznaj više” (eng. Learn more) ako žele saznati kako “promijeniti život” pomoću njegove “metode”.
Foto: Screenshot/Facebook
Dugme “saznaj više” vodi na stranicu koja izgleda kao portal makedonskog Kanala 5 TV. U tekstu na ovoj stranici se navodi da je Čehajić ubijen i da je poznat po kritici Ministarstva zdravstva, te je pokušavao otkriti istinu koju vlasti kriju od penzionera.
Almir Čehajić je predstavljen kao kardiolog koji je liječio više od 10.000 pacijenata i objavio više od 17 publikacija tokom 21 godine iskustva bavljenja profesijom. Kroz intervju koji je objavljen u tekstu, Čehajić navodno promoviše svoju metodu za “čišćenje” krvnih sudova. Riječ je o proizvodu Hypertea, za koji je u nekoliko navrata u “intervjuu” rečeno da je lijek.
Na kraju teksta je formular za naručivanje Hypertea po cijeni od 55 KM, te niz svjedočanstava “zadovoljnih korisnika”.
Šta su činjenice?
Almir Čehajić Batko poznata je ličnost u Bosni i Hercegovini. Osim po ulogama u ratnom izdanju Top liste nadrealista i drugim TV projektima, poznat je i po tome što je pokrenuo udruženje Otvorena mreža koje se bavilo prikupljanjem sredstava za transplantaciju organa i liječenje oboljelih od teških bolesti. Čehajić je 2020. godine uhapšen a potom i pušten na slobodu, a Tužilaštvo KS ga je sumnjičilo za zloupotrebu položaja i pranje novca.
Almir Čehajić je po struci doktor stomatologije, a ne kardiolog, kako se navodi u tekstu na koji vodi Facebook oglasi. Nije ubijen u eksploziji auto-bombe, ili uopšte - na internetu nema takvih vijesti ili informacija.
Deepfake snimak
Videosnimak iz Facebook objave je deepfake, napravljen uz pomoć vještačke inteligencije da izgleda kao autentičan televizijski prilog i intervju sa Almirom Čehajićem. Na početku snimka vidi se voditeljka BHRT-a Larisa Omerčić, a stvarni snimak sa Almirom Čehajićem, koji je iskorišten za deepfake u kojoj on navodno otkriva informacije zbog kojih je “ubijen”, objavljen je na YouTube kanalu Otvorena mreža još 2014. godine. U snimku Čehajić govori o slučaju liječenja jednog dječaka, bez ikakvog pomena farmaceutske industrije, proizvoda protiv hipertenzije i slično.
Može se zaključiti da je videosnimak nije autentičan osnovu pogrešnog akcentovanja, ali i niza slovnih grešaka koje se mogu vidjeti u titlovima.
Foto: Primjer slovnih grešaka u titlovima snimka
Osim toga, i sama Facebook stranica izaziva sumnju u autentičnost sadržaja, s obzirom na to da na njoj nema drugih objava, pokrenuta je 2021. godine i ima tek 45 pratitelja/ki. Na profilnoj slici je djevojka, pa ničim ne upućuje na to da je riječ o stranici specijaliziranoj za preparate ili dodatke prehrani.
Lažni intervju
Tekst na koji vodi Facebook objava također nije autentičan. Portal makedonske televizije Kanal 5 TV je na ćiriličnom a ne latiničnom pismu, kako je to slučaj sa “viješću” o ubistvu Čehajića.
Foto: Screenshot gore lažni tekst, screenshot dole originalni portal Kanal 5 TV
Google pretraga imena sarajevskog stomatologa i proizvoda Hypertea ne daje nikakve rezultate koji bi ukazali na to da je Čehajić ikada javno govorio o toj navodnoj “svojoj metodi”.
O manipulativnom marketingu i korištenju deepfake snimaka uz pomoć kojih se na Facebooku vrši prodaja proizvoda Hypertea pisali smo u više navrata. Kako smo već ustanovili, nije riječ o nekom lijeku. Proizvodi ga kompanija Limited Charm, poznata po korištenju manipulativnih marketinških taktika za prodaju različitih proizvoda, o kojima smo ranije također pisali.
Shodno navedenom, deepfake videosnimak i tvrdnju o smrti Almira Čehajića, objavljene na Facebook stranici Pham My, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Istu ocjenu dobija i lažni intervju sa Čehajićem u kojem se promoviše i prodaje Hypertea.
(Raskrinkavanje.ba)