Raskrinkavanje.ba

Reklamiranje “čaja protiv hipertenzije” uz pomoć još jedne izmišljene doktorice

Link na lažni intervju s izmišljenom stručnjakinjom za kardiologiju u kojem se preporučuje proizvod Hyper Tea podijeljen je na desetinama Facebook stranica koje imaju preko dva miliona pratitelja/ki.

Foto: Freepik

Na Facebook stranici Hypertea - Protiv Visokog Krvnog Pritiska 3. februara 2024. godine objavljen je link s ispisom: “Očistite žile za 3 dana i zaboravite na hipertenziju”. 

Screenshot 37

Link vodi na web stranicu naziva Liječi prirodno, na kojoj, osim ilustracije i citirane rečenice, nema nikakvog drugog sadržaja. Posjetitelji/ke mogu kliknuti na opciju “Saznaj više”, koja ih vodi na drugu web stranicu, na domeni Kfodjeos. 

Ova web stranica vizualnim identitetom podsjeća na informativni portal, nazvana je Pro TV i sadrži tekst u formi intervjua s “jednom od najboljih bh. doktorica Nerminom Hadžić”. U njemu se promoviše preparat Hyper Tea, za koji se tvrdi da je “lijek” koji je razvio “Institut za vaskularnu hirurgiju i kardiologiju” te da čisti krvne sudove. “Intervju” sadrži i navodne fotografije doktorice Nermine Hadžić, za koju se tvrdi da je “jedna od najboljih stručnjaka u oblasti kardiologije na svijetu”.

Screenshot 39

Na kraju teksta je formular za naručivanje čaja Hyper Tea po “sniženoj” cijeni od 55 KM.

Screenshot 40

Prema podacima ekstenzije CrowdTangle, link na stranicu Liječi prirodno, koja vodi korisnike/e na “intervju”, podijeljen je u februaru 256 puta na nekoliko desetina različitih Facebook stranica, koje ukupno imaju preko dva miliona pratitelja/ki. Detaljne podatke o ovim dijeljenjima pogledajte ovdje

Screenshot 34

Šta su činjenice?

Stranica s nazivom Pro TV oponaša izgled informativnog portala, ali na njoj nije moguće otvoriti nijednu drugu vijest ili rubriku. Svaki “klik” vodi na formular za naručivanje preparata Hyper Tea. 

Google pretragom nismo pronašli nijednu bh. kardiologinju pod imenom Nermina Hadžić. Fotografije koje u tekstu navodno prikazuju Nerminu Hadžić zapravo su stock fotografije koje se mogu pronaći, između ostalog, na fotoservisu iStock. Stock fotografije su fotografije napravljene da posluže kao ilustracije za razne sadržaje i uglavnom ne prikazuju stvarne situacije, a osobe koje poziraju na njima često su modeli.

Dakle, “stručnjakinja iz oblasti kardiologije” Nermina Hadžić je izmišljena, kao i intervju s njom. 

“Institut za vaskularnu hirurgiju i kardiologiju”, koji je navodno razvio Hyper Tea, također ne postoji u Bosni i Hercegovini niti negdje drugo. U drugim reklamama za čaj Hyper Tea, kojima se Raskrinkavanje bavilo ovdje, navodi se da je ovaj preparat izumila druga institucija, odnosno “Znanstveno-istraživački institut za kardiologiju”. Baš kao i “Institut za vaskularnu hirurgiju i kardiologiju”, i on je izmišljen. 

Hyper Tea je, zapravo, proizvod kompanije Limited Charm, podružnice bh. kompanije Monetize Ad. O manipulativnom reklamiranju ovog i drugih proizvoda ove kompanije Raskrinkavanje je već pisalo u analizama ovdje i ovdje

Hyper Tea nije na listi lijekova koji imaju dozvolu za stavljanje u promet Agencije za lijekove Bosne i Hercegovine. 

Shodno činjenicama, tekst u formi “intervjua” s doktoricom Nerminom Hadžić, u kojem se promoviše Hyper Tea, ocjenjujemo kao lažnu vijest.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 18.01.2024

Kfodjeos: EKSKLUZIVAN INTERVJU SA JEDNOM OD NAJBOLJIH BH. DOKTORICA!

Šta raditi ako vas boli glava, imate zujanje u ušima i ukoče vam se udovi?

  • Lažna vijest