Na predizbornom nastupu održanom 13. jula 2024. u američkoj saveznoj državi Pennsylvania izveden je atentat na bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa. Republikanski kandidat na ovogodišnjim predsjedničkim izborima u SAD-u lakše je povrijeđen, a ubijeni su jedan posjetilac i napadač, izvijestio je DW.
Pokušaj ubistva privukao je veliku pažnju javnosti, a gotovo su se odmah pojavila i alternativna, ali netačna objašnjenja onoga što se odigralo u gradu Butler. Kao i u nekolicini ranijih slučajeva, globalni odjek doveo je do pojave tvrdnji da je atentat na Donalda Trumpa predviđen u jednoj od epizoda popularne animirane serije “Simpsoni” (eng. The Simpsons).
Na portalu Srbin (.info) 14. jula 2024. godine objavljen je tekst s tvrdnjom da su “Simpsoni” predvidjeli atentat u Pennsylvaniji.
Simpsonovi su ponovo predvideli atentat, ovaj put na Donalda Trampa? (Video)
Simpsonovi su ponovo predvideli. Ovaj put je današnji atentat na bivšeg predsednika Amerike Donalda Trampa
U tekstu je dodana objava s društvene mreže Telegram od istog dana, u kojoj se nalazi identična tvrdnja i videosnimak sa scenama iz serije “Simpsoni”.
Naslove u kojima se tvrdi da su “Simpsoni” predvidjeli atentat objavili su 14. jula portali Republika i Udarne vesti.
ŠOK! SIMPSONOVI PREDVIDELI I ATENTAT NA TRAMPA! Gore društvene mreže: "Neko će morati nešto da objasni!" (VIDEO)
U ovim se člancima navodi da “Simpsonovi” imaju reputaciju “predviđanja” bitnih događaja iz prošlosti i da se sada na društvenim mrežama pojavila “epizoda Simpsonovih u kojima je prikazan atentat na Donalda Trumpa, gdje je on upucan i sahranjen”.
Nakon incidenta koji se desio juče u Pensilvaniji, društvene mreže su poludele, gde većina ljudi deli i komentariše epizodu Simsonova u kojoj je prikazan atentat na Donalda Trampa, gde je on upucan i sahranjen. Ovo je izazvalo veliku pažnju javnosti i postalo predmet rasprave o mogućnosti da su Simpsonovi još jednom "predvideli" stvarni događaj.
U člancima se nalazi i primjer takvih objava s društvenih mreža, u kojima se navodno nalazi prizor iz neke epizode serije “Simpsoni”.
U ovim je člancima dodano i objašnjenje da predviđanja Simpsona “ne treba shvatiti bukvalno, već kao satirične komentare na društvene i političke trendove”. Neki oblik ovakvog otklona imao je i niz portala koji su također objavili članke o predviđanju atentata u seriji “Simpsoni” (1, 2, 3). Ipak, i u ovim je člancima tvrdnja da se na društvenim mrežama dijeli scena iz epizode ove serije u kojoj je Trump u mrtvačkom sanduku – aludirajući na to da takva epizoda postoji.
Šta su činjenice?
Tvrdnja da su “Simpsoni” predvidjeli atentat na Donalda Trumpa nije tačna – kadrovi s bivšim američkim predsjednikom koji se dijele na društvenim mrežama nisu emitovani ni u jednoj epizodi ove animirane serije.
O ovome su u julu 2024. godine pisali fact-checking portali Lead Stories i Reuters. Slike Donalda Trumpa u mrtvačkom sanduku koje naizgled potječu iz popularne serije internetom su kružile i ranije, zbog čega su bile analizirane i u tekstu Raskrinkavanja iz 2022. godine. Uz ove, postoji i niz drugih fact-checking analiza koje su ranije došle do identičnog zaključka (1, 2 , 3, 4).
Izvršni producent serije Matt Selman za Reuters je potvrdio da je slika Trumpa u sanduku fotošopirana.
"Slika Donalda Trumpa u mrtvačkom sanduku nikada se nije pojavila u ‘Simpsonima’. To je falsifikat”, rekao je za Reuters Matt Selman.
Prema analizama koje su objavili portali Snopes i Lead Stories, slika Donalda Trumpa u sanduku koja izgleda kao da potječe iz serije “Simpsoni” pojavila se 2017. godine na kontroverznom forumu 4chan, odakle su je preuzeli španski mediji (slika i arhiva).
Navodi o “predviđanju” atentata nisu tačni ni zbog toga što u stvarnosti atentator na Donalda Trumpa, Thomas Matthew C., nije uspio u svom naumu, dok ilustracije koje navodno dolaze iz serije “Simpsoni” pokazuju Trumpa u mrtvačkom sanduku. Ovu nedosljednost s navodom o predviđanju događaja istaknuli su i pojedini portali, koji su ipak objavili tvrdnje o “predviđanju atentata” (1, 2).
Ni videosnimak koji je objavljen na Telegramu, a koji je prenio portal Srbin (.info), ne sadrži dokaz da je atentat u seriji “predviđen”. Snimak je montaža kadrova iz epizode “Brat to the Future” iz 2000. godine, u kojoj Donald Trump objavljuje kandidaturu za izbore, kratkog videa s likom Homera Simpsona “Trumptastic Voyage”, objavljenog 2015. godine, nakon što je Trump objavio kandidaturu za predsjedničke izbore 2016. godine, te prizora pokušaja atentata sa skupa u Pennsylvaniji iz jula ove godine. Treba napomenuti da je epizoda “Brat to the Future” i ranije neutemeljeno korištena kao dokaz “proročanske” moći pisaca serije “Simpsoni”, o čemu smo pisali u ovoj analizi.
Serija “Simpsoni” popularna je američka animirana serija koja prati život porodice Simpson i njihovih prijatelja u izmišljenom gradu Springfield. Serija je premijerno prikazana 1989. godine, a do danas ima 35 sezona s više od 760 epizoda. Serija je na humorističan način kritična prema mnogim aspektima američke kulture, društva, politike i historije.
Kako je u ranijoj analizi Raskrinkavanja navedeno, popularno je vjerovanje da “Simpsoni” predviđaju bitne događaje u Americi i svijetu. Ovaj mit prigrlili su teoretičari/ke zavjere kao “dokaz” za tvrdnje da moćnici iz sjene kontrolišu svjetska dešavanja unaprijed. U narativima zasnovanim na dezinformacijama, teorija da djela popularne kulture (poput serije “Simpsoni”) sadrže predviđanja događaja poznata je pod nazivom “prediktivno programiranje” (eng. Predictive Programming).
Navedena teorija odnosi se na ideju da vlade, pojedinci ili druge institucije s političkom moći koriste knjige, filmove i TV emisije kako bi uslovili populaciju da lakše prihvati buduće krizne događaje koje su oni sami tajno planirali.
U analizi Raskrinkavanja iz 2020. godine navedeno je da vjerovanju u “proročansku” moć serije doprinosi i to da se epizode o nekom događaju, koje se emituju nakon što se događaj odigrao, netačno predstavljaju kao “proročanske”.
Shodno navedenom, tvrdnju da su “Simpsoni” predvidjeli atentat na Donalda Trumpa, koja je “dokazana” videosnimkom sa scenama iz serije “Simpsoni”, ocjenjujemo kao lažnu vijest, odnosno prenošenje lažnih vijesti.
Tvrdnju da su korisnici/e društvenih mreža dijelili/e kadrove iz serije “Simpsoni” koji sadrže “predviđanje” atentata ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama. Kadrovi Donalda Trumpa u mrtvačkom sanduku u tim objavama su lažni i nikada nisu prikazani u seriji.
Napomena
19.7.2024: Portal Republika izmijenio je oba članka koji su ocijenjeni u ovoj analizi, tako da oni sada sadrže i tačne informacije. Tim je člancima dodana i ocjena ispravljeno.
23.7.2024. Članak portala Bijelinalive (.com), koji je ocijenjen u ovoj analizi, je tehničkim previdom bio povezan sa profilom portala Bijeljina (.com), što je naknadno ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)