Raskrinkavanje.ba

Snimak kutija s novcem ne dokazuje da Crveni krst “pere” novac

Tvrdnje da Crveni krst “pere” novac objavljene na društvenim mrežama dokazuju se snimkom na kojem se vide kutije s novcem na kojima je zloupotrijebljen znak Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.

Foto: ICRC, Geneva

Na Facebooku je 4. oktobra 2024. godine podijeljen status u kojem se navodi da Crveni krst “pere” novac i trguje djecom. Kao jedan “dokaz” ovih navoda, u objavi je podijeljen i videosnimak na kojem se vide kutije sa znakom ICRC-a (eng. International Committee of the Red Cross – Međunarodni komitet Crvenog krsta) u kojima su velike količine novca.

Crveni krst pere novac i trguje decom.
Pokušali smo da vas upozorimo.
SAD će javnost saznati dok gleda kako donirani novac za žrtve katastrofe samo nestaje u vetar.
DA LI OBRAĆATE PAŽNJU SAD?!
Samo kada Mi, Narod, radimo ZAJEDNO, možemo sprečiti da i naša deca nestanu.
„Crveni krst……..
Definišite šverc.
Šta je šverc?
Koja sredstva se koriste za plaćanje robe? (poreskih obveznika)
Ovi ljudi su bolesni.
Relevantno za događaje koji će se odvijati."
„Svi poreski obveznici finansiraju upravo one ljude koje pokušavamo da uklonimo.
Oluja je ovde ☠☠☠🌪🌪🌪

Screenshot 2024 10 11 103706

Objava sadrži i dva screenshota nepoznatog porijekla na kojima se nalaze teze ispisane na engleskom jeziku. Nije jasno šta tačno ove slike predstavljaju u samoj objavi.  

O ulozi Crvenog krsta 

Međunarodni komitet Crvenog krsta/križa je neutralna, nezavisna organizacija koja osigurava humanitarnu zaštitu i pomoć ljudima pogođenim oružanim sukobima i drugim oblicima nasilja. Dio je Međunarodnog pokreta Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca, uz nacionalna društva Crvenog krsta/Crvenog polumjeseca i Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca. 

Ova organizacija je najveća i najstarija humanitarna organizacija u svijetu, prisutna u gotovo svim zemljama, navodi Hrvatski crveni križ. Jedna je od najcjenjenijih organizacija na svijetu, što se odražava u činjenici da je dobila Nobelovu nagradu za mir čak tri puta.

Tvrdnje da Crveni krst “pere novac i trguje djecom” podijeljene su istog dana kada su dijelove Bosne i Hercegovine pogodile razorne poplave i klizišta. Prema službenim potvrdama u vrijeme pisanja ove analize, 23 osobe izgubile su život u Jablanici, Konjicu i Fojnici, a još uvijek se traga za nestalima. 

Društvo Crvenog krsta/križa BiH (DCK BiH), kao organizacija koja djeluje na teritoriji cijele BiH i koju čine organizacije u Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko distriktu, od prvog dana poplava radi na prikupljanju novčanih sredstava za ugrožene. 

U mirnodopskom periodu, DCK BiH ima zakonska ovlaštenja da ostvaruje humanitarne ciljeve, između ostalog, i u periodima elementarnih i drugih nepogoda.

Zakonskim i statutarnim odredbama definisano je da je DCK BiH dobrovoljna, humanitarna organizacija građana Bosne i Hercegovine priznata i ovlaštena da u miru i za vrijeme elementarnih i drugih nepogoda, vanrednih stanja, a u skladu sa principima humanosti, nepristrasnosti, neutralnosti, nezavisnosti, dobrovoljnosti, jedinstva i univerzalnosti, ostvaruje određene humanitarne ciljeve, zadatke i javna ovlaštenja u oblasti zaštite i unapređenja zdravlja, socijalne zaštite, zdravstvenog i humanitarnog odgoja i obuke, Službe traženja i zalaže se za poštivanje međunarodnog humanitarnog prava i zaštitu ljudskih prava.

Crveni križ Federacije BiH, kao dio DKC-a BiH, stavio je na raspolaganje sve raspoložive resurse, a u cilju zaštite života i zdravlja stanovništva ugroženih zajednica – Jablanice, Konjica Kiseljaka, Fojnice i Kreševa. Od prvog dana poplava, volonteri/ke i profesionalni kadar Crvenog krsta su na terenu i pomažu ljudima koji su u stanju potrebe.

Nezakonito korištenje znaka Crvenog krsta

Dokaz da Crveni krst “pere” novac u vidu videosnimka s kutijama novca na kojima se nalazi znak ICRC-a nije validan. Naime, snimak potječe barem iz 2018. godine, a znak ICRC-a na prikazanim kutijama je zloupotrijebljen. O tome smo pisali u ranije obavljenoj analizi tvrdnji da snimak prikazuje kutije s novcem koje su pronašli čečenski vojnici u Ukrajini. 

U januaru 2018. godine oglasio se i Međunarodni komitet Crvenog krsta. U saopštenju objavljenom na stranici ove organizacije navodi se da je riječ o zloupotrebi obilježja organizacije:

Video koji prikazuje nezakonitu upotrebu obilježja MKCK-a na kovčezima u kojima se nalazi novac periodično se pojavljivao na društvenim mrežama u posljednje dvije godine, uključujući i početak 2018. Želimo da se jasno shvati sljedeće: MKCK nema nikakve veze sa skladištenjem ili transportom novca, kako se navodi u ovom videu, i oštro osuđujemo zloupotrebu našeg imena i logotipa na ovaj način.

Finansiranje Crvenog krsta (nacionalnih društava Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca) definisano je zakonskim i statutarnim odredbama, a društva Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca u Bosni i Hercegovini finansiraju se, između ostalog, i iz budžeta na raznim nivoima vlasti. Finansijsku konstrukciju organizacija čine i članarine, dobrovoljne donacije, prihodi iz obavljanja privredne djelatnosti i drugo. 

Iako nedovoljno specifične, tvrdnje o trgovini djecom iz objave podsjećaju na neutemeljeno vjerovanje pristalica teorije zavjere QAnon, po kojem postoji svjetska “kabala” koja vodi lanac trgovine djecom. Pojedinci/ke koji/e vjeruju u ovu teoriju zavjere vide Donalda Trumpa kao spasitelja i ključnog aktera u borbi protiv “kabale” i “duboke države”. Najava “oluje” u ovoj objavi simbolizuje njegov reizbor i čest je motiv QAnon objava. 

Shodno navedenom, tvrdnju da Crveni krst “pere” novac ocjenjujemo kao lažnu vijest, s obzirom na to da je bazirana na videosnimku kutija s novcem na kojima je nezakonito istaknut znak ove organizacije. Navode o trgovini djecom ocjenjujemo kao teoriju zavjere.

(Raskrinkavanje.ba)

 

Pogledajte originalne članke
Teorija zavjere 04.10.2024

Facebook profili i stranice: Crveni krst pere novac i trguje decom

  • Teorija zavjere
  • Lažna vijest