Raskrinkavanje.ba

Snimak marša iračkih kršćana ne prikazuje protest povodom Olimpijskih igara u Parizu

Snimak vojne parade u Iraku 2022. godine manipulativno je predstavljen na društvenim mrežama kao protest protiv ceremonije otvaranja ovogodišnjih Olimpijskih igara.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Ceremonija otvaranja 30. ljetnih olimpijskih igara, koje su održane u Parizu od 26. jula do 11. avgusta ove godine, izazvala je niz kontroverzi zbog navoda da su pojedini performansi imali veze s religijskim motivima (link, link). Izvedba u kojoj je, prema riječima organizatora, prikazan grčki bog Dionis bila je posebno intrigantna zbog učešća drag izvođača i aluzija na posljednju večeru, što je u jednom dijelu javnosti protumačeno kao izrugivanje religiji. Uslijedio je niz negativnih reakcija i kritika za organizatore ceremonije, uključujući i reakciju Vatikana, u kojoj je naglašeno da “na prestižnom događaju, na kojem se cijeli svijet okuplja da dijeli vrijednosti, ne bi trebalo biti smiješnih aluzija na religiju”.   

U kontekstu ovih dešavanja, na Facebooku je 5. avgusta 2024. godine podijeljen videosnimak povorke grupe muškaraca u formaciji koja podsjeća na marš. Učesnici/e povorke nosili/e su krstove i slike s likom Isusa. Preko videosnimka je na engleskom jeziku ispisano: “Marširanje za Isusa u Iraku! Odgledajte do kraja!” (eng. Marching for Jesus in Iraq! Watch till the end). Snimak je podijeljen sa sljedećim opisom:

U znak protesta zbog Pariza 2024

1

Facebook objava je u vrijeme pisanja ove analize imala više od 3.300 pregleda. 

Obrnuta pretraga kadrova iz snimka pokazala je da se na internetu dijelio prije održavanja Olimpijskih igara u Parizu (link, link). Najranija objava s ovim snimkom koju smo uspjeli pronaći datira od 23. jula 2022. i podijeljena je na društvenoj mreži X. Iz Google prevoda ove objave na arapskom jeziku može se zaključiti da su na videosnimku pripadnici kršćanske frakcije Narodnih mobilizacijskih snaga u Iraku.

 

2

Foto: X

Dakle, radi se o snimku koji postoji na internetu više od dvije godine, stoga tvrdnja da je riječ o protestu povodom ovogodišnje olimpijade nije tačna. 

Marširaju li Iračani na snimku “za Isusa”?

U analizi sličnih navoda o snimku “marša za Isusa”, koju je 16. avgusta 2024. godine objavio irački fact-checking portal Tech4Peace, navedeno je da se na snimku vidi proba Narodnih mobilizacijskih snaga u Iraku za godišnju povorku povodom proslave godišnjice njenog osnivanja. 

Narodne mobilizacijske snage (Popular Mobilization Forces – PMF, poznate i kao Popular Mobilization Units – PMU) složena su krovna oružana organizacija u Iraku, koju čine različite milicije. Formalno i legalno priznate su kao dio državnog sigurnosnog aparata, međutim, definisane su kao “nezavisna vojna formacija” koja se ne nalazi ni u sastavu Ministarstva odbrane ni Ministarstva unutrašnjih poslova. 

Na videosnimku se, navodi Tech4Peace, vidi 50. brigada kršćanske komponente (poznata još i kao Brigada Babilon ili Pokret Babilon), jedne od milicija koje su povezane s Narodnim mobilizacijskim snagama.

Vojna parada Narodnih mobilizacijskih snaga održana je 23. jula 2022. godine u vojnom logoru u pokrajini Diyala. Od 21. minute videosnimka parade, objavljenog dan kasnije na YouTubeu, vide se muškarci koji nose identične majice s krstom kao i na analiziranim snimcima s društvenih mreža. Na snimku parade nema drugih religijskih obilježja koja se vide na snimku priprema za marširanje. 

3

 

4

Međutim, na osnovu fotografija i banera koji se nalaze duž trase vojne parade, na kojima se nalazi Abu Mahdi al-Muhandis, ubijeni vođa PMF-a, može se nesumnjivo reći da je marš koji je prikazan na analiziranom snimku s društvenih mreža održan povodom obilježavanja godišnjice Narodnih mobilizacijskih snaga 2022. godine.

5

 

6

Tech4Peace napominje i to da je Chaldeanski Patrijarhat izdao saopštenje u avgustu 2022. godine u kojem osuđuje korištenje kršćanskih religijskih simbola na političkim skupovima, navodeći i analizirani snimak s društvenih mreža kao jedan primjer toga. 

“Primijetili smo da jedna od (kršćanskih) stranaka u više navrata koristi kršćanske vjerske simbole, poput križeva i velikih slika Isusa Krista i Djevice Marije. Ove povorke ili demonstracije političke su prirode. Bilo bi bolje koristiti nacionalne simbole, kao što je iračka zastava ili tradicionalni oblici.”

Osude ceremonije otvaranja OI

Osude ceremonije otvaranja pariskih Olimpijskih igara došle su i od iračkih crkava. U saopštenju Chaldean katoličke crkve u Iraku navedeno je da je ono što se desilo tokom ceremonije otvaranja olimpijade “sramotno i predstavlja ismijavanje kršćanske religije”. Benedictus Younan Hanno, nadbiskup sirijske katoličke crkve u Mosulu, uputio je svojoj kongregaciji poziv za post u znak protesta zbog performansa, izjavivši da “nemamo šta da ponudimo osim molitve i posta da Bog oprosti ovu veliku uvredu – uvredu ne samo za vjeru nego i za čovječanstvo”.

Međunarodni olimpijski komitet (MOK) je u nedjelju 28. jula izdao javno izvinjenje kršćanima zbog nenamjernog propusta te naglasio da u programu “nikada nije postojala namjera da se pokaže nepoštovanje prema bilo kojoj vjerskoj grupi”.

Analizom snimka marša u Iraku bavili su se i drugi fact-checking portali iz naše regije (link, link). 

Shodno navedenom, objavu videosnimka marša s kršćanskom ikonografijom uz tvrdnju da je riječ o protestu u Iraku zbog Olimpijskih igara u Parizu ocjenjujemo kao lažnu vijest

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke