Raskrinkavanje.ba

Snimci poznatih zloupotrijebljeni za varanje korisnika/ca Facebooka

U još jednom primjeru prevare na Facebooku, stari “live” snimci poznatih pjevača zloupotrijebljeni su za varanje korisnika/ca.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U aprilu, maju i junu 2023. godine na Facebooku je objavljeno najmanje devet lažnih live snimaka u kojima poznate ličnosti “poklanjaju” novac korisnicima/ama koji/e tačno odgovore na postavljeno pitanje. 

Na Facebook stranicama nazvanim po imenima poznatih pjevača Šake Polumente (1, 2), Bube Corellija (1) i Jale Brata (1, 2, 3, 4, 5, 6) objavljeni su navodni live snimci u trajanju od po nekoliko sati. Snimci prikazuju na jednoj strani pjevača, a na drugoj neku vrstu “zagonetke” u vidu zamagljene slike na kojoj je jedva vidljiv broj. 

Jedna takva objava podijeljena je 6. juna 2023. godine na Facebook stranici koja nosi naziv J a l a B r a t. Snimak, koji traje više od šest sati, prikazuje na jednoj strani pjevača Bubu Corellija, a na drugoj crno-bijeli krug na kom je “sakriven” broj. U opisu uz koji je objavljen snimak navodi se: 

D̲a̲ć̲u̲ ̲5̲.̲0̲0̲0̲ ̲e̲u̲r̲a̲ ̲z̲a̲ ̲p̲r̲v̲i̲h̲ ̲3̲0̲0̲ ̲l̲j̲u̲d̲i̲ ̲k̲o̲j̲i̲ ̲p̲o̲g̲o̲d̲e̲ ̲b̲r̲o̲j̲ ̲n̲a̲ ̲s̲l̲i̲c̲i̲.̲ ̲O̲v̲o̲ ̲j̲e̲ ̲s̲t̲v̲a̲r̲n̲o̲.̲

Corelli na snimku sjedi u muzičkom studiju sa još jednim muškarcem i odgovora na pitanja pratitelja/ki. Otprilike svakih 30 minuta snimak se pokreće ispočetka. 

Isti snimak objavljen je na još šest Facebook stranica koje nose nazive po pjevaču Jali Bratu (1, 2, 3, 4) i Bubi Corelliju (1). 

U drugom primjeru, na Facebook stranicama 𝑺𝒂𝒌𝒐 𝑷𝒐𝒍𝒖𝒎𝒆𝒏𝒕𝒂 (10.6.2023) i 𝘚𝘢𝘬𝘰 𝘗𝘰𝘭𝘭𝘶𝘮𝘦𝘯𝘵𝘢 (9.6.2023) objavljen je snimak koji na jednoj strani prikazuje Polumentu kako pjeva, dok se na drugoj vidi isti krug sa sakrivenim brojem kao u prethodnom primjeru. 

U svim navedenim objavama navodi se da će pjevači navodno određenom broju ljudi pokloniti 5.000 eura. 

U komentarima na objavama, veliki broj korisnika/ca Facebooka “pogađao” je brojeve, a na sedam objava u komentarima administratori/ke stranica obavještavali su korisnike/ce da će biti kontaktirani putem privatne poruke kako bi dobili/e nagradu (1, 2, 3). U nekim primjerima, korisnicima/ama se sugeriše koje bi još korake trebali/e obaviti kako bi dobili nagradu (1, 2, 3). 

U slučaju dvije objave, u komentarima je naveden isti link na kom bi se korisnici/e trebali/e registrovati kako bi dobili/e nagradu (1, 2). 

Kada se ovaj link otvori, korisnici/e dolaze do čestitke za osvojenu nagradu te se pozivaju da otvore novi link i na njemu izvrše registraciju. 

Snimci su do vremena pisanja ove analize prikupili desetine hiljada pregleda i imali su više hiljada podjela na Facebooku.

Na kakvim su Facebook stranicama snimci objavljeni?

Sve stranice na kojima su objavljeni ovi snimci napravljene su istoga dana kada su i zapisi navodno emitovani uživo, pokazuju podaci iz sekcije “Page Transparency” (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9). Do vremena pisanja ove analize ni na jednoj od stranica nije postojala nijedna druga objava osim pomenutih snimaka. Svaka od njih ima po manje od stotinu pratitelja/ki. 

Na Facebooku su dostupne zvanične, verifikovane stranice koje nose nazive Jala Brat, Buba Corelli i Šako Polumenta, ali pomenute objave nisu objavljene na njima. Dakle, snimci su objavljeni na lažnim stranicama ovih pjevača, čiji nazivi korisnike/ce mogu navesti na zaključak da je riječ o autentičnim stranicama.

Odakle snimci zapravo potiču? 

Originalni snimak koji prikazuje Bubu Corellija emitovan je uživo na njegovoj zvaničnoj stranici 11.4.2016. godine. Snimak traje 31:06 minuta i na njemu nema nikakvog “zagonetnog broja”niti se pominju bilo kakvi pokloni za korisnike/ce.

Snimak Šake Polumente originalno je emitovan uživo na njegovoj zvaničnoj Facebook stranici 27. decembra 2020. godine. Snimak je trajao 24:41 minuta, a kao ni u prethodnom slučaju, u originalnoj verziji nema pomena nikakvih poklona za korisnike/ce. 

Šta je svrha ovih snimaka?

Dakle, iz svega navedenog jasno je da pomenute objave nisu autentične i da ovi pjevači u njima ne poklanjaju zaista novac svojim pratiteljima/kama. Njihova svrha nije nagrađivanje, već nanošenje štete korisnicima/ama Facebooka. 

Link koji je podijeljen u komentarima nekih objava, kako je navedeno, korisnike/ce poziva da otvore novi i na njemu se registruju. Klik na dugme “PRIJAVI SE” vodi na stranicu na kojoj se može aktivirati pretplatnička usluga vezana za mobilne igrice. 

Sitnim slovima na dnu stranice navodi se da ukoliko neko pošalje SMS sa navedenim sadržajem na traženi broj telefona, aktiviraće uslugu koja košta 3 KM sedmično. 

Dakle, ova stranica nije ni na koji način povezana sa obećanom nagradom, već će korisnicima/ama donijeti potencijalno neželjeni trošak. 

Nismo uspjeli utvrditi sadržaj poruka kojima administratori/ke drugih stranica kontaktiraju korisnike/ce. Može se pretpostaviti da se u njima od korisnika/ca traži nešto slično.

Raskrinkavanje je o primjerima sličnih objava pisalo u nekoliko navrata (1, 2, 3). Kako je u ovim analizama objašnjeno, u slučaju da naiđete na ovakvu stranicu, dobro je prijaviti je Facebooku kako bi što manje korisnika/ca nasjelo na potencijalnu prevaru. U ovim analizama detaljno je opisano kako to možete učiniti. 

Svakako, sve objave za koje sumnjate da nisu autentične možete prijaviti i redakciji Raskrinkavanja putem Facebook stranice (link) ili putem opcije “prijavite članak” na našoj stranici (link). 

Shodno navedenom, neautentične objave kojima smo se bavili u ovoj analizi ocjenjujemo kao lažnu vijest

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke