Raskrinkavanje.ba

“Stvarni dokazi” o Tartariji i njenoj besplatnoj energiji ne postoje

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Teorija zavjere o naprednoj civilizaciji Tartarija, čije se tehnologije za “besplatnu energiju” danas kriju, širi se uz izmišljene tvrdnje da su ove tehnologije izlagane i potom uništavane na svjetskim sajmovima.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na TikTok nalogu Svjesni_um 8. februara 2025. godine objavljen je video o dostignućima napredne civilizacije koja je navodno cvjetala do prije nekoliko stoljeća i koja je nestala u prirodnoj kataklizmi. Dostignuća ove civilizacije navodno su danas obavijena velom tajne, ali njeni tragovi i dalje su prisutni u modernoj arhitekturi i tehnologiji. 

U snimku se navodi da su dostignuća ove civilizacije, izbrisane iz istorije, predstavljana i potom uništavana na svjetskim izložbama u 19. vijeku.

Tartarija, postoje li stvarni dokazi ili je to mit? Svjetske izložbe 19. i ranog 20. stoljeća bile su spektakl napretka, palače od čelika, dvorovi svjetlosti, tehnologije koje su obećavale raj na zemlji.

Na kraju svake izložbe sve je uništeno eksplozivom. Šta ako su te izložbe bile samo maskirana predstava za uništenje i skrivanje istine o civilizaciji koja je dominirala planetom prije nego što je izbrisana iz povijesti!?

Fire Shot Capture 516   Tehnologije I Katedrale Tartarije   Tik Tok   [www.tiktok.com]

Foto: Screenshot/TikTok

Tartarija je navodno imala razvijen sistem “besplatne” energije koja se nije dobijala iz fosilnih goriva. U snimku se spekuliše da su ukrasi na vrhovima zvonika i tornjeva širom svijeta bili dio tog energetskog sistema.  

(...) Započnimo s tehnologijom. Katedrale, monumentalne palače, i zvonike koje nalazimo diljem svijeta, svi oni imaju zajedničke karakteristike. Ogromne veličine, nevjerojatnu preciznost i nešto što je mnogima promaknulo. Elektromagnetske antene na vrhovima. Jesu li te građevine bile dijelovi sustava za besplatnu energiju? Tartarija, prema teorijama, nije koristila fosilna goriva. Njihova tehnologija bila je bazirana na harmoniji s prirodom i energijama koje nas okružuju.

U snimku se takođe navodi da je Tartarija uništena u “blatnoj poplavi” prije 200 do 300 godina.

Teorija o blatnoj poplavi govori da je prije otprilike 200 do 300 godina došlo do globalno kataklizmičkog događaja, koji je doslovno prekrio cijele gradove blatom. Dokazi? Stare zgrade, donji katovi često su ukopani u zemlju, prozori vire iz tla, a ulazi su nekad bili nekoliko metara ispod današnje razine ulica. Je li to bio posljednji reset? Reset koji je izbrisao povijesti, uništio civilizaciju i prekrio svijet velom zaboravom. 

Izmišljeno carstvo i njegove napredne tehnologije

Tvrdnja da je postajalo carstvo ili civilizacija pod imenom Taratrija, te da se to skriva od javnosti, široko je rasprostranjena teorija zavjere koja se dijeli u različitim oblicima. U nekoliko ranijih analiza Raskrinkavanje je pisalo o izmišljenim tvrdnjama da stanovnici ovog carstva nisu morali plaćati struju, smještaj i slične svakodnevne potrepštine, da je civilizacija kakvu poznajemo zapravo izgrađena u proteklih 200 ili 300 godina na ostacima “tartarske” i da je istorija lažirana (1, 2).

Ne postoje nikakvi dokazi da je ovo carstvo postojalo. Kako je navedeno u analizi Raskrinkavanja iz 2024. godine, ova teorija zavjere vezuje se za knjigu pod imenom “Nova hronologija”, koju je napisao ruski matematičar i teoretičar zavjere Anatoly Fomenko. On je smatrao da je Tartaria zapravo Rusija i da je to “istina” koja se skriva. U pomenutoj analizi takođe je navedeno da je na nekim mapama Azije iz 17. i 18. vijeka bila ucrtana Tartarija na području sjeverne Azije i dijelova Evrope. To se nije odnosilo na carstvo, nego na dijelove nedovoljno poznatih teritorija, odnosno geografskog podneblja koje je kontrolisalo više naroda i koje su Evropljani nazivali Tartarima. Osim što ne postoje nikakvi istorijski dokazi o postojanju Tartarije kao carstva, nema ni dokaza da je ona nestala u nekoj “blatnoj poplavi”, istaknuto je u toj analizi. 

U analiziranom TikTok videu špekuliše se da su svjetske izložbe s kraja 19. i početka 20. vijeka prikazivale tehnološke napretke u Tartariji i da su eksponati nakon izlaganja uništavani kako bi se zapravo “sakrila istina” o toj civilizaciji. 

Svjetske izložbe, ili svjetski sajmovi, međunarodne su izložbe na kojima zemlje izlažu eksponate iz širokog spektra industrijskih, naučnih i kulturnih dostignuća, navodi se u enciklopediji Britannica. Termin “svjetski sajam” uobičajen je u Americi, dok se u Evropi i Aziji obično zovu međunarodne (ili univerzalne) izložbe, ili samo “izložbe” u Velikoj Britaniji. Termin “expo” takođe se koristi za neke od ovih izložbi. Obično traju od tri do šest mjeseci, a od polovine 19. vijeka do danas održano ih je više od 100 u preko 20 zemalja širom svijeta. Osim ovih izložbi, postoje i manje, specijalizovane međunarodne izložbe (eng. specialised expo). 

Prva svjetska izložba organizovana je 1851. godine u Londonu, u vrijeme industrijske revolucije, i na njoj je Ujedinjeno Kraljevstvo, s međunarodnim partnerima, izložilo eksponate koji su pokazivali tadašnji napredak s fokusom na industriju i tehnologije. Vremenom, fokus izložbi je promijenjen pa tako svjetske izložbe nakon 1970. godine imaju tendenciju da “prosvijetle posjetitelje o određenoj temi, često ekološke prirode, umjesto da slave istorijsku godišnjicu ili neko kolonijalno carstvo”.

Zemlje domaćini zadužene su za izgradnju infrastrukture za svjetske izložbe. Obično se neki od objekata uklone nakon izložbe, ali neki i ostanu. Na primjer, Briselski izložbeni centar nastao je na lokaciji izložbe održane 1958. godine dijelom zahvaljujući infrastrukturi koja je napravljena za izložbu. Izložba iz 1937. godine u Parizu ostavila je ovom gradu nekoliko građevina, kao što je čuvena Palais de Chaillot. Navodi da su značajne tehnologije ili građevine i izumi koji su predstavljani na ovim izložbama uništavani kako bi se sakrila neka “istina” nisu tačni. Na primjer, telefon je 1876. godine predstavljen na svjetskoj izložbi u Americi. Eiffelov toranj izgrađen je kao ulazna kapija na izložbi iz 1889. godine. 

Srbija će 2027. biti prva zemlja domaćin specijalizovane izložbe (Specialised EXPO) na Zapadnom Balkanu, navedeno je na stranicama organizacije Bureau International des Expositions (BIE), koja upravlja svjetskim izložbama. Tema izložbe u Srbiji je “Igrajmo za čovečanstvo: Sport i muzika za sve”, o čemu je detaljnije pisao BBC na srpskom jeziku.

Tvrdnja da je u Tartariji korišten sistem za “besplatnu energiju”, odnosno da su “elektromagnetne antene” na katedralama, palatama i tornjevima širom svijeta ostaci ove tehnologije, dio je narativa o eteru kao o sveprisutnom izvoru “besplatne energije” koji se krije jer nije profitabilan. O ovoj teoriji zavjere detaljno smo pisali u analizi iz avgusta 2024. godine. 

Pretpostavka o eteru ima korijene u vjerovanju drevnih civilizacija da su pet elemenata života (zemlja, vatra, voda, zrak i eter) materijalna osnova fizičkog svijeta. U savremenoj nauci, otkriće atoma i subatomskih (elementarnih) čestica uspostavilo je savremene spoznaje o građevnim blokovima tvari. Postojanje etera, precizirano je u pomenutoj analizi, opovrgnuto je primjenom savremene nauke i eksperimenta 1887.godine. Naučni dokazi, pak, nisu zaustavili širenje teorija zavjere o “eteru” kao izvoru besplatne energije.

Shodno navedenom, tvrdnje da je civilizacija Tartarija uništena u prirodnoj katastrofi prije nekoliko vijekova ocjenjujemo kao teoriju zavjere. Istu ocjenu dajemo tvrdnjama da su “elektromagnetne antene” na katedralama i tornjevima ostaci energetskog sistema ove civilizacije i da se dokazi o istoriji i naprednim tehnologijama Tartarije kriju.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke