Čitatelji/ke su nam prijavili/e članke portala Svijet Kamiona na kom se često iznova objavljuju stare vijesti vezane za kamione i predstavljaju se kao aktuelne. Ove vijesti obično se odnose na nesretne slučajeve ili prekršaje u saobraćaju koji su od interesa za publiku portala o kamionima. U samim člancima kao datum objave navodi se aktuelni datum, a vijesti se dijele i na Facebook stranici ovog portala bez ikakve naznake o tome da su stare. U člancima se, takođe, navode i vremenske odrednice iz kojih čitatelji/ke zaključuju da je riječ o aktuelnim vijestima.
Tako je 25. februara 2024. godine objavljen članak o kamionskoj nesreći u Austriji. U članku se, između ostalog, navodi da je vozač iz Slovenije “u četvrtak” u Austriji doživio nesreću, pri čemu se kamion sa punom prikolicom prevrnuo.
47-godišnji Slovenac vozio je kamion Weinebene Straße u smjeru St. Gertrauda u četvrtak oko 15.20 sati kada je u Obergöselu skrenuo s prometne trake. “Razlog tome su možda pregrijane ili neispravne kočnice”, rekli su u policiji.
Članak je podijeljen 25. februara i na Facebook stranici Svijet Kamiona, gdje je ostvario oko 2.200 interakcija.
Ipak, nesreća se zapravo dogodila oko deset mjeseci prije objave članka, u aprilu 2023. godine. Kako su tada izvijestili brojni austrijski mediji, nesreća se dogodila u četvrtak 27. aprila 2023. u mjestu Obergösel (1, 2, 3).
Dakle, portal Svijet Kamiona je u svom članku iz februara izostavio datum nesreće. Navod da se nesreća dogodila “u četvrtak” navodi čitatelje/ke na zaključak da se radi o aktuelnoj vijesti.
Ponavljanje istih vijesti
Slično je i sa člankom o saobraćajnom prekršaju, koji je objavljen 3. marta 2024. godine. U ovom se članku poziva na saopštenje njemačke policije koje je objavljeno “danas” o prekršaju od “sinoć”. Kako se navodi, u Njemačkoj postoji zakonsko ograničenje da kamioni smiju preticati druga vozila u saobraćaju samo u trajanju od 45 sekundi, ali se ova odredba rijetko primjenjuje.
Pa ipak, kontrola se definitivno može dogoditi. Pokazuje to današnje priopćenje njemačke policije u vezi s kažnjavanjem 61-godišnjeg austrijskog vozača kamiona. Sinoć oko 23 sata pretjecao je drugi kamion na autocesti A94, kod Mühldorfa. Ovaj manevar trajao je nekoliko kilometara, a na temelju toga policija je utvrdila kršenje propisa.
Ovaj članak podijeljen je na Facebook stranici portala istoga dana, gdje je zabilježio više od 1.000 interakcija.
U ovom slučaju takođe je riječ o staroj vijesti. Članak gotovo identičnog sadržaja objavljen je na ovom portalu i 4. oktobra 2023. godine. U ovom je članku takođe navedeno da je riječ o “današnjem” saopštenju policije. Samo saopštenje nismo uspjeli pronaći na internetu. Jasno je, ipak, da se i u ovom slučaju radi o reciklaži starih vijesti kao novih.
“Osvježavanje” ranijih članaka
Zanimljiv je i primjer članka o incidentu u Erfurtu u Njemačkoj, za koji se na portalu Svijet Kamiona navodi da je objavljen 28. februara 2024. godine. Članak je o vozaču kamiona koji je u alkoholisanom stanju pogrešno prikačio poluprikolicu na kamion i time oštetio i kamion i prikolicu. Incident, navodi se u članku, dogodio se “u petak navečer”.
ERFURT-45-godišnji vozač kamiona imao je dvostruki peh u petak navečer.
Oko 22:45 želio je krenuti iz distribucijskog centra. Budući da prethodno nije dobro spojio poluprikolicu, ona je u zavoju otklizala i zapela za tegljač.
(...)
Sve u svemu, cijeli incident trajao je do 04:45 u subotu ujutro.
Ovaj se incident, ipak, dogodio u petak 16. decembra 2022. godine. O njemu su tada izvijestili razni mediji (1, 2).
Ono što je zanimljivo jeste da u članku portala Svijet Kamiona piše da je objavljen 28. februara 2024, a to piše i u “izvornom kodu” stranice (programski kod sa nizom informacija o stranici).
Ipak, link ovog članka podijeljen je na Facebook stranici Svijet Kamiona i 19. decembra 2022. godine, kao i 28. februara 2024. godine. Dodatno, na platformi za arhiviranje sadržaja Wayback Machine moguće je pronaći arhiviranu verziju istog članka, pohranjenu 25. septembra 2023. godine. U ovoj verziji članka kao datum objave navodi se 19. decembar 2022, vrijeme kada je ova vijest zaista i bila aktuelna.
Dakle, portal Svijet Kamiona izmijenio je prikazani datum objave članka te njegov “izvorni kod” kako bi ga predstavio aktuelnim i tako privukao čitatelje/ke. U vrijeme kada je vijest prvobitno objavljena, ona je zaista bila aktuelna. No, “osvježavanje” ovog članka u februaru 2024. je manipulativno.
Šta znamo o Svijetu Kamiona?
Portal Svijet Kamiona redovno objavljuje članke čija je tematika na neki način vezana za šofersku profesiju i kamione. Članci ovog portala dijele se na istoimenoj Facebook stranici, koja broji više od 37.000 pratitelja/ki. U sekciji “Oglašavanje” na portalu navodi se, između ostalog, da ovaj portal ima oko 500.000 posjeta mjesečno.
Na samom portalu, kao i na Facebook stranici, ne navode se pojedinosti o njegovim vlasnicima/ama niti o urednicima/ama ili novinarima/kama. U sekciji “Contact Us” navedene su tri poslovne e-mail adrese i broj mobilnog telefona sa pozivnim brojem za Sloveniju. Na Facebook stranici Svijet Kamiona, u dijelu “About”, kao adresa se navodi mjesto Sapna u Bosni i Hercegovini.
Pretraga domene portala putem alata Who is, koji omogućava dolazak do podataka o zakupu i korištenju domene, nije dala rezultate koji bi potvrdili vlasništvo portala. Podaci sa ove stranice se, naime, mogu namjerno sakriti, što je mogao biti slučaj i sa portalom Svijet Kamiona. Prema podacima sa istog alata, IP lokacija sa koje se vodi stranica nalazi se u Ljubljani, u Sloveniji. Slovenija se u sekciji “Page Transparency” navodi i kao primarna država iz koje se upravlja Facebook stranicom Svijet Kamiona. Stranica je kreirana 2013. godine, a ime je mijenjala nekoliko puta. Nazivi su svaki put imali veze sa kamionima.
Portal Svijet Kamiona, dakle, iznova objavljuje stare vijesti i predstavlja ih kao aktuelne, time obmanjujući čitatelje/ke. Na svojoj Facebook stranici ovaj portal članke dijeli uz opise u kojima se navode samo njihovi naslovi, takođe bez natuknice o vremenu kada su se dogodile stvari opisane u člancima. Shodno navedenom, formulacije u tri analizirana članka, u kojima su stare nesreće i incidenti predstavljeni kao aktuelni, dobijaju ocjenu manipulisanje činjenicama.
(Raskrinkavanje.ba)