Raskrinkavanje.ba

Vakcine protiv Covid-19 nisu dovele do “vrtoglavog” porasta slučajeva raka niti je FDA to “priznala”

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Upozorenje onkologa koji je i ranije širio dezinformacije o globalnom skoku broja slučajeva karcinoma koji uzrokuju vakcine protiv Covid-19 objavljeno je na jednom portalu s tvrdnjom da je to priznala američka Uprava za hranu i lijekove. Ništa od toga nije tačno.

Foto: Pixabay

Na portalu Nulta tačka je 18. februara 2025. godine objavljen članak u kojem se tvrdi da je onkolog Angus Dalgleish “izdao jezivo upozorenje o naglom porastu slučajeva smrtonosnih karcinoma” u populaciji koja je protiv bolesti Covid-19 vakcinisana mRNA vakcinama.

Vrhunski onkolog upozorava na „užasan“ porast broja karcinoma među vakcinisanim protiv kovida

Dalgliš tvrdi da su „vakcine“ mRNA protiv Covid-a uzrok vrtoglavog porasta viška smrtnih slučajeva zabeleženih širom sveta od početka 2021. On takođe tvrdi da su injekcije povezane sa porastom raka, koji je opisao kao „turbo rak“. Utvrđeno je da se bolest formira i širi tako brzo među vakcinisanim ljudima da su lekari taj fenomen nazvali „turbo rak“. 

Pored navedenog, u članku stoji sljedeće:

Upozorenje Dalgliša dolazi pošto je američka administracija za hranu i lekove (FDA) upravo eksplozivno priznala da su „vakcine“ mRNA protiv Covid-a prožete kontaminacijama koje su izazvale globalni porast broja obolelih od raka. Federalna agencija je to priznala nakon što je studija FDA potvrdila da Pfizer-ova Covid mRNA „vakcina“ sadrži opasne nivoe viška kontaminacije DNK. 
(..)
Ta upozorenja su sada potvrđena u studiji koja je sprovedena u sopstvenoj laboratoriji FDA. Testovi sprovedeni u kampusu Vajt Oak FDA u Merilendu otkrili su šokantne nivoe kontaminacije DNK u „vakcinama“. 

Iste su tvrdnje 18. februara objavljene i u članku portala Svijet oko nas.  

Šta su činjenice?

Angus Dalgleish je britanski onkolog poznat po naučnim doprinosima u istraživanju HIV-a i imunoterapije karcinoma. Dalgleish je 2020. godine došao u fokus javnosti nakon što je kao koautor učestvovao u izradi kontroverzne studije u kojoj se tvrdi da je virus SARS-CoV-2 nastao vještačkim, a ne prirodnim putem. Magazin Forbes je iste godine izvijestio da je studija, koju je Dangleish objavio s norveškim naučnikom Birgerom Sorensenom, “u suprotnosti s međunarodnim naučnim konsenzusom da, iako je pandemija Covid-19 nastala u Wuhanu, nema dokaza da je umjetno napravljena”. Pojasnili su i da njihov rad “objašnjava razloge za razvoj Biovacc-19, vakcine kandidata za Covid-19”, koja je u to vrijeme bila u “naprednom pretkliničkom razvoju”. Forbes je članak naknadno dopunio i podatkom da Sorensen, jedan od autora studije, ima finansijski interes u Immunoru, norveškoj kompaniji koja stoji iza razvoja te vakcine. ABC je u junu 2020. objavio da autori studije “tvrde da će njihov pristup vakcini vjerovatno uspjeti tamo gdje drugi postojeći napori neće”, da “RNK sekvenca virusa ima elemente koji izgledaju umjetno, ili umjetno umetnuti”, te da će njihova vakcina, Biovacc-19 uzeti u obzir te navodne elemente”.

Tvrdnje iz studije u suprotnosti su s činjenicom da ni danas, pet godina nakon izbijanja pandemije Covid-19, još nije pronađen dokaz koji bi utvrdio porijeklo ovog virusa. 

Nakon nekoliko godina, tačnije u novembru 2022, magazin Daily Sceptic objavio je pismo koje je Dalgleish uputio Kamranu Abassiju, ljekaru i glavnom uredniku naučnog magazina The British Medical Journal. Dalgleish je u pismu naveo da je primijetio nove slučajeve raka ili pogoršanje bolesti među ljudima koji su primili vakcinu protiv Covid-19. 

Tvrdeći da je “stopa raka porasla od uvođenja vakcina protiv Covid-19” te da “pojačivači (boosteri) mogu uzrokovati agresivne metastatske karcinome”, na Dalgleishovo pismo se 2023. pozivao i Joseph Mercola, istaknuti promoter dezinformacija o Covid-19. 

Analizom Mercolinih tvrdnji, uključujući i citiranje Angusa Dalgleisha, u januaru te godine bavio se Science Feedback. U analizi su Dalgleishove tvrdnje okarakterisali kao anegdotalne i nepouzdane.

Na osnovu ličnih zapažanja pacijenata i kolega, Dalgleish je spomenuo nekoliko slučajeva ljudi koji su razvili leukemiju, non-Hodgkinov limfom i metastatski rak nakon što su primili booster vakcine protiv Covid-19.

Međutim, tvrdnje zasnovane na anegdotama su nepouzdane bez dodatnih podataka koji ih podržavaju. Kao što je neurolog Steven Novella objasnio na stranici organizacije Science-Based Medicine, anegdote su podložne višestrukim pristrasnostima, uključujući pogrešivost ljudskog pamćenja, pristrasnost izvještavanja i pristrasnost potvrde, što ih čini izuzetno teškim za tumačenje i pripisivanje određenom uzroku. Stoga, samo Dalgleishovo svjedočenje nije dovoljan dokaz da podrži tvrdnju da vakcine protiv Covid-19 izazivaju rak ili ga pogoršavaju.

Što se tiče tvrdnji da vakcine protiv Covid-19 izazivaju rak, one nemaju uporišta u činjenicama i naučna zajednica ih kategorično odbacuje, o čemu je Raskrinkavanje u prethodnom periodu pisalo u brojnim analizama (1, 2, 3, 4, 5). Među tvrdnjama koje smo ranije ocijenili kao netačne nalaze se i one o navodnoj povezanosti ovih vakcina s tzv. turbo rakom.

U ovim je analizama istaknuto da je termin “turbo rak” konspirativni izraz za nepostojeću bolest, koji su protivnici/e vakcinacije izmislili/e u pandemiji Covid-19 kako bi proširili/e neutemeljene strahove da će vakcine protiv ove infekcije izazvati rak ili povećati rizik od razvoja malignih bolesti.

analizi iz oktobra 2024. godine istakli smo i da, prema informacijama američkog Nacionalnog instituta za rak, ne postoje nikakvi dokazi da vakcine protiv Covid-19 uzrokuju rak ili dovode do njegovog napredovanja. Na isto su niz puta ukazale i druge fact-checking platforme u svijetu (1, 2, 3).

Pored tvrdnji da vakcine protiv Covid-19 uzrokuju rak, u članku portala Nulta tačka navodi se i da je američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) “priznala” da su vakcine protiv Covid-19 “prožete kontaminacijama koje su izazvale globalni porast broja oboljelih od raka”. Dodano je i da je to potvrđeno “studijom koja je sprovedena u sopstvenoj laboratoriji FDA” te da su testovi pokazali “šokantne nivoe kontaminacije DNK u vakcinama”

Lokalni mediji u Americi su u januaru ove godine izvijestili o istraživanju grupe učenika srednje škole Centreville High iz američke savezne države Virginije, navodeći da su učenici u Pfizerovoj mRNA vakcini “otkrili potencijalno štetnu supstancu – ostatke DNK” – te “preporučili da stručnjaci za javno zdravlje razviju rigoroznije testiranje kako bi se povećalo povjerenje javnosti u vakcine”.

Ovo istraživanje, pod nazivom “Metoda brze detekcije plazmidne DNK kompetentne za replikaciju iz mRNA vakcina protiv Covid-19 za kontrolu kvaliteta” (eng. A rapid detection method of replication-competent plasmid DNA from COVID-19 mRNA vaccines for quality control), objavljeno je krajem decembra 2024. u magazinu Journal of High School Science, naučnoj publikaciji koja objavljuje recenzirane radove učenika/ca srednjih škola. Istraživanje je obavljeno u kampusu White Oak FDA u američkoj saveznoj državi Maryland.

U sažetku ovog istraživanja stoji da je “unatoč brzom razvoju SARS-CoV-2 mRNA vakcina” u borbi protiv pandemije Covid-19, rasla “neodlučnost u vezi s vakcinom”. Navodi se i sljedeće: 

Među temama vezanim za mRNA vakcine protiv Covid-19, o kojima se naširoko raspravlja, kontaminacija DNK dovodi u sumnju kvalitet proizvoda i može potkopati povjerenje javnosti. Ovdje izvještavamo o jednostavnoj metodi za otkrivanje rezidualne replikacijske kompetentne plazmidne DNK koja je prisutna u mRNA vakcinama kao nečistoća. Koristeći četiri bočice eksperimentalnih mRNA vakcina, otkrili smo da dvije od četiri bočice tih eksperimentalnih mRNA vakcina sadrže rezidualnu plazmidnu DNK koja je transformisala ćelije Escherichie coli. Nakon toga smo primijenili našu metodu za procjenu dvije odvojene serije mRNA vakcina protiv Covid-19 proizvođača Pfizer i nismo pronašli plazmidnu DNK kompetentnu za replikaciju. Međutim, ove odobrene vakcine sadrže rezidualni DNK do nivoa koji prelazi 10 mg po dozi. Naši rezultati sugerišu da striktno i transparentno praćenje nečistoće DNK može pomoći u izgradnji povjerenja javnosti u mRNA vakcine.

Spomenuto istraživanje, kako je navedeno u njegovom sažetku, predstavlja ispitivanje metode provjere kvaliteta vakcina s ciljem da ojača povjerenje javnosti u imunizaciju te ne dokazuje da vakcine izazivaju rak ili “turbo rak”.

Unatoč tome, nalazi tog istraživanja su na portalu Slay News, poznatom po čestom širenju dezinformacija i teorija zavjere, u februaru ove godine predstavljeni uz tvrdnju da je “FDA priznala da mRNA vakcine protiv Covid-19 uzrokuju rak”. 

Ipak, u ovom se članku navodi i da FDA “još nije objavila javno upozorenje” i da se “očekuje da će nalaze komentarisati ovog mjeseca”.

Iako učenici/e srednje škole koji/e su autori/ce spomenutog istraživanja svoje testove jesu obavili/e u kampusu FDA u Marylandu, FDA se do vremena pisanja ove analize nije javno oglašavala povodom spomenutog istraživanja niti je “priznala” da vakcine protiv Covid-19 uzrokuju maligne bolesti. 

Shodno navedenom, tvrdnje da su vakcine protiv Covid-19 uzrokovale skok u broju slučajeva raka i da uzrokuju “turbo rak”, objavljene na portalu Nulta tačka, dobijaju ocjene lažna vijest i pseudonauka. Ocjenu lažna vijest dobija i tvrdnja da je FDA priznala da ove vakcine sadrže kontaminacije koje su dovele do rasta broja slučajeva raka globalno. Druge objave ovih tvrdnji ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti i pseudonauku.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Analizirano na osnovu sugestije:
fake news →