Foto: Wikimedia Commons
Na portalu Pozitivna Srpska 25. oktobra 2025. godine objavljen je članak o navodnom zarobljavanju ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog. Članak je opremljen naslovom koji glasi:
Rusi zarobili Zelenskog !?
Članak se poziva na “nezvanične izvore iz vojnog vrha” za tvrdnje da je Zelenski zarobljen tokom “brze i precizne koordinisane akcije na zapadu Ukrajine”. U tekstu se tvrdi i da je “ukrajinska strana” demantovala ove tvrdnje.
“Mediji širom svijeta i dalje pokušavaju utvrditi autentičnost informacija, dok društvene mreže bruje od teorija i spekulacija”, tvrdi se u članku portala Pozitivna Srpska.
Ovaj članak je do vremena pisanja ove analize podijeljen na Facebook stranici “Pozitivnasrpska.com” čak pet puta, ostvarivši pri tome stotine različitih interakcija (1, 2, 3, 4, 5).
Foto: Screenshot/Facebook
Šta su činjenice?
Navodi da su ruske snage zarobile ukrajinskog predsjednika, kao i tvrdnja da “mediji širom svijeta” pokušavaju potvrditi da li se to zaista dogodilo, nisu tačni. Zapravo, osim Pozitivne Srpske, u oktobru i novembru 2025. godine nijedan kredibilan izvor nije pisao o ovome.
Naime, online pretrage ne daju nikakve rezultate koji bi potvrdili da je bilo koji kredibilan medij objavio ovu spekulaciju ili navod da “utvrđuje” njenu autentičnost (1, 2). Nismo pronašli sličnu informaciju ni u zvaničnim ruskim izvorima, kao ni da su je ukrajinski izvori demantovali (1, 2, 3, 4).
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski redovno objavljuje i na društvenim mrežama, pa je na njegovom zvaničnom Instagram nalogu tako dostupan niz objava u kojima se direktno obraća javnosti i nakon što je objavljen članak o njegovom navodnom zarobljavanju. Zelenski se u javnosti intenzivno pojavljuje i proteklih dana budući da je jedna od aktuelnih tema u novembru i mogućnost sklapanja primirja između Rusije i Ukrajine, u pregovorima u kojima posreduju Sjedinjene Američke Države.
Jasno je, dakle, da Zelenski nije zarobljen. Takva vijest nesumnjivo bi privukla ogromnu pažnju javnosti, a Zelenski se ne bi obraćao javnosti redovno s ukrajinske teritorije.
Ovo je još jedan u nizu primjera izmišljenih tekstova objavljenih na portalu Pozitivna Srpska. Raskrinkavanje je o takvim “vijestima” do sada pisalo u nizu analiza.
Shodno navedenom, objavu navoda da su “visoki” ruski izvori potvrdili da je Zelenski zarobljen, da su ukrajinski izvori to demantovali i da “mediji širom svijeta i dalje pokušavaju utvrditi autentičnost informacija” na portalu Pozitivna Srpska ocjenjujemo kao lažnu vijest. Druge objave istih navoda dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)