Na Facebooku je 2. maja 2024. godine objavljen snimak o fotografisanju tragova zvijezda na noćnom nebu koji “dokazuje” da je Zemlja ravna ploča. Snimak je objavljen uz opis u kom se navodi sljedeće:
Bilo gdje na Zemlji postavite kameru i snimajte fotografiju neba sa vremenkim odmakom i shvatit ćete da je Zemlja nepomična, to jest shvatit ćete da se sve zvijezde vrte oko zvjezde sjevernjače..., ta činjenica je nemoguća na letečoj vrtečoj lopti.
Ako živite na dalekom jugu naše ravne Zemlje, nećete moći vidjeti sjevernjaću jer ste pre daleko ali će te i dalje moći vidjeti zvjezde iznad vas koje se vrte u širokom luku...
U snimku, koji traje jedan minut i 14 sekundi, prikazana je fotografija cirkularnog traga zvijezda na noćnom nebu, dok neimenovani muškarac, između ostalog, navodi:
Savršena fotografija sa vremenskim odmakom sjevernog pola, zapravo pokazuje da se Zemlja uopće ne k[reće].
(...)
Te fotografije sa vremenskim odmakom mogu biti ispravne samo ako je ta kamera postavljena izravno ispod ili na sjevernom polu, to je nemoguće, nemoguće je biti na lopti koja se okreće da bi se postigao taj efekt, osim ako je snimatelj bio izravno, središnji pristup njegove kamera, bila postavljena izravno na sjeverni pol (...).
Muškarac na snimku govori engleski, ali je umetnut i prevod na naš jezik. Na vrhu ekrana ispisano je da su “tragovi zvijezda dokaz da je Zemlja nepomična”.
Tvrdnje da fotografije noćnog neba dokazuju da je Zemlja ravna dijele se godinama. Najranija takva objava dostupna u vrijeme pisanja ove analize datira od 19. marta 2018. godine.
Fotografije zvjezdanog neba zapravo dokazuju kretanje Zemlje
Suprotno tvrdnjama u pomenutoj objavi, fotografije tragova zvijezda na nebu dokazuju da se Zemlja kreće. Naime, ovakve fotografije moguće je napraviti ako se tokom noći kamera postavi na fiksno mjesto, podesi na ispravne postavke i uslika jedna fotografiju duge ekspozicije, nekoliko fotografija kratke ekspozicije ili snimi video sa vremenskim protokom (time-lapse video). Ukoliko je nebo dovoljno vedro i fotografija napravljena kvalitetno, na njoj će se vidjeti tragovi zvijezda koji, zavisno od pozicije, mogu biti i u cirkularnoj formi.
Zemlja se okreće oko svoje ose, a osa njene rotacije zamišljena je linija između Sjevernog i Južnog pola. Stoga, ukoliko se kamera okrene prema sjeveru ili jugu, zavisno od toga na kojoj se hemisferi nalazi, uslikani tragovi zvijezda djelovaće kao da idu u krug. Ukoliko se kamera okrene drugačije, tragovi će izgledati više poput kosih linija.
Osa rotacije na sjeveru danas je usmjerena prema zvijezdi Sjevernjači. Ako je ova zvijezda u zenitu, to jest ako je kamera direktno “ispod” nje, fotografija će pokazivati cirkularne tragove zvijezda, baš kako se navodi i na snimku. Ipak, isti ili sličan efekat postiže se ukoliko je kamera okrenuta ka sjeveru, čak i ako se ne nalazi direktno “ispod” ove zvijezde. To je zato što je osa rotacije usmjerena prema zvijezdi Sjevernjači i zato što Sjeverni pol ima fiksnu geografsku poziciju. Isto je i sa Zemljinim južnim polom. Bez obzira na to gdje se na Zemlji nalazili, njena osa rotacije ostaje ista.
Jednostavno rečeno, ukoliko bi se osoba okretala oko svoje ose i gledala u jednu tačku na plafonu, ta tačka djelovala bi nepomično, dok bi se sve oko nje “okretalo”. Upravo je to i slučaj sa fotografijama tragova zvijezda. Tačka u koju gledamo (nebo iznad Sjevernog ili Južnog pola) ostaje nepomična dok se sve oko nje okreće, zbog čega je moguće napraviti takve fotografije.
Da li se zvijezde pomjeraju?
Prema tvrdnjama u analiziranoj objavi, fotografije tragova zvijezda na nebu moguće su jer se same zvijezde okreću. Zvijezde se, zaista, pomjeraju. One se, zapravo, pomjeraju veoma brzo. Ipak, njihovo opaženo pomjeranje minorno je u poređenju sa pomjeranjem Zemlje. Naime, zvijezde su toliko daleko od nas da njihovo pomjeranje gotovo da nije moguće vidjeti, čak ni uz naprednu tehnologiju. Potrebne su decenije da bi se sa Zemlje mogla utvrditi promjena njihove pozicije.
Upravo zbog toga se godinama na nebu mogu opaziti ista sazviježđa, u istim oblicima i razmjerama. Položaji zvijezda i sazviježđa na nebu istorijski su se koristili za navigaciju baš zbog toga što je njihovo pomjeranje gotovo neopaženo te se uvijek nalaze na istom mjestu.
Dakle, zvijezde se zaista pomjeraju. Ipak, kada sa Zemlje posmatramo nebo, zbog ogromne razdaljine, takvo pomjeranje ne može se opaziti golim okom i svakodnevno. Budući da je potrebno mnogo vremena da svjetlost sa zvijezda dođe do Zemlje, gledajući u nebo, mi zapravo vidimo prošlost. Bilo kakvu promjenu opazićemo tek nakon što se ona desi, dok svjetlost doputuje do Zemlje. U slučaju zvijezda, to mogu biti decenije, vijekovi ili mileniji.
Zemlja je okrugla
Tvrdnje da je Zemlja ravna dio su decenijama starog narativa koji negira nauku. Raskrinkavanje je o “dokazima” za ovaj nenaučni narativ pisalo u više navrata (1, 2, 3).
Zemlja ima oblik sfere, okreće se oko svoje ose i oko Sunca. Za to postoji niz dokaza. Između ostalog, napredna tehnologija omogućila nam je i da praktično vidimo njen oblik na fotografijama napravljenim iz svemira. Naučni konsenzus o ovoj temi je jasan, a “dokazi” koje teoretičari/ke zavjere koriste za svoje tvrdnje o ravnoj Zemlji višestruko su opovrgnuti.
Shodno navedenom, tvrdnju da fotografije tragova zvijezda na noćnom nebu dokazuju da je Zemlja ravna i nepomična ocjenjujemo kao pseudonauku. Takve fotografije nastaju kao posljedica okretanja Zemlje oko svoje ose. Tvrdnji dajemo i ocjenu teorija zavjere budući da implicira globalni i višegodišnji napor da se “sakrije istina” o ravnoj Zemlji.
(Raskrinkavanje.ba)