Raskrinkavanje.ba

Infopedija: “Pop-up” reklame preko izmišljenih tragedija i nepostojećih lijekova

Anonimni portal Infopedija lažno se predstavlja kao medij i svakodnevno objavljuje dezinformacije. Reklame koje se prikazuju preko članaka, a koje je nemoguće ukloniti, ukazuju na to da se radi o portalu čiji cilj nije informisanje, već isključivo zarada od klikova.

Anonimni portal Infopedija svakodnevno objavljuje različite sadržaje dezinformativnog karaktera. Korisnike/ce obmanjuje prije svega senzacionalističkim naslovima, koji nemaju veze sa sadržajem članaka, a onda i potpuno izmišljenim tvrdnjama.

Raskrinkavanje se ranije u nekoliko navrata bavilo analizom dezinformativnih sadržaja na ovom portalu (1,2,3), gdje je zaključeno da se portal služi različitim manipulativnim tehnikama čiji je jedini cilj privlačenje što većeg broja korisnika/ca te, u konačnici, ostvarivanje zarade od prikazivanja reklama. U pitanju je potpuno anonimni portal, na kojem ne postoje nikakve informacije o vlasničkoj ili uredničkoj strukturi.

“Farma” klikova 

Portal Infopedija, kako se da ustanoviti pomoću alata CrowdTangle, sadržaj dijeli na devet Facebook stranica koje naizgled nemaju nikakve veze s ovim portalom. 

 

 

Najaktivniju Facebook stranicu na kojoj se dijeli sadržaj s ovog portala pod nazivom Prirodno liječenje, a koja je kreirana 8.7.2014. godine, prati više od 46.000 korisnika/ca. U opisu stranice navodi se samo “liječenje raznih bolesti blagodatima iz prirode!”. U njenom opisu naveden je i link koji vodi do trenutno neaktivnog portala kolacii.com. Ono što nigdje ne postoji jesu informacije o vlasnicima/ama i kreatorima/cama sadržaja. Jedine informacije koje postoje jesu one da stranicu uređuje 12 administratora/ki iz BiH i jedan/na iz Mongolije. 

 

 

Sadržaj s Infopedije dijeli se i na Facebook stranici Prirodni lijekovi 2, koja ima više od 44.000 pratitelja/ki. Kreirana je 2009. godine, a njom upravlja osam administratora/ki iz BiH.

Stranica Balkanski Info, s više od 63.000 pratitelja/ki, također je dio takozvane farme Facebook stranica koje dijele sadržaj s Infopedije. Kreirana je 2010. godine, od kada je sedam puta mijenjala ime, a 10 administratora/ki nalazi se u BiH.  

 

Slatka kuhinja je također dio ove “farme” Facebook stranica. Kreirana je 2013. godine, a prati je 85.000 pratitelja/ki. Stranica Najbolji kolači kreirana je 2015. godine, a ima više od 44.000 pratitelja/ki. Stranicu Recepti naših čitatelja, kreiranu 2014. godine, prati 20.000 korisnika/ca. Alternativa Balkanski info, koju prati 43.000 pratitelja/ki, kreirana je 2013. godine i od tada je dva puta mijenjala ime. Alternativa Balkanski info 1 osnovana je 2015. godine i ima preko 19.000 pratitelja/ki. Stranica Slatkiši, koja također objavljuje sadržaje s Infopedije, kreirana je 2016. godine i broji više od 33.000 pratitelja/ki.

Ono što je zajedničko svim ovim stranicama, osim što dijele linkove portala Infopedija, jeste to da su sve potpuno anonimne, ali i da njima upravlja između šest i 12 administratora/ki iz BiH. 

Sve ove stranice nastajale su proteklih više od deset godina, a neke od njih više su puta mijenjale nazive. Ovo ukazuje na to da su vlasnici/e portala Infopedija kupovali/e različite postojeće stranice koje su već imale bazu pratitelja/ki te im mijenjali/e svrhu i od njih kreirali/e platforme za dijeljenje svojih linkova. Bez obzira na to što nazivi, ali i opisi tih stranica, nemaju nikakve veze s informativnim portalom te što je većina o receptima i alternativnoj medicini, na njima se dijele sadržaji sa ovog portala. 

Promocija tzv. alternativne medicine

Kako je već navedeno, skoro svi članci ovog portala sadrže senzacionalističke i klikbejt naslove koji nisu u skladu s njihovim sadržajem, a u naslovima se često navode i potpuno netačne tvrdnje. 

Tako je recimo 11.11. 2022. godine objavljen naslov u kojem se tvrdi da članak donosi odgovor na pitanje “kako korov može spasiti život”: 

Ovo je korov koji se nalazi u svakom dvorištu! Nemojte da ga čupate i uništavate, spasit vam život može! EVO kako?

U članku koji obiluje gramatičkim i stilskim greškama ustvari se navodi da je riječ o tzv. tuštu, biljci koja dolazi iz Kine i Indije koja se koristi za jelo. Usprkos obećanju iz naslova, da članak donosi informacije o tome kako ovaj korov može da spasi život, u njemu nema ni riječi o tome. 

Tušt, latinskog naziva Portulaca oleracea L, ustvari je mediteranska jednogodišnja sočna biljka koja se koristi za jelo, kao začin, te u tzv. alternativnoj medicini, navedeno je u studiji objavljenoj 26.1.2015. godine u medicinskom žurnalu BioMed Research International. U ovoj se studiji zaključuje da je tušt jestiva biljka koja je važna za prehrambenu industriju. Navodi se i da pokazuje određena ljekovita svojstva te da bi mogla imati i ulogu u zdravstvenoj zaštiti, ali da su za to potrebna dodatna istraživanja koja bi to dokazala. U zaključku, još uvijek ne postoje dokazi da je ljekovita i ne koristi se u zvaničnoj medicini. 

Shodno činjenici da ovaj korov ne može spasiti život, takve tvrdnje u naslovu članka Infopedija ocjenjujemo kao lažnu vijest.

Lažne vijesti o poznatim

Na istom je portalu 20.10.2022. objavljen i članak s naslovom u kojem se navodi da je otkriveno “pravo i jedino porijeklo Eve Ras”, koje je “krila i čuvala za sebe”:  

Pravo i jedino porijeko Eve Ras! SRBI se šokirali, ne mogu da vjeruju da je ovoliko godina ovo krila i čuvala za sebe (FOTO)

U članku je predstavljena biografija glumice Eve Ras. Navedene su informacije o njenoj glumačkoj, ali i spisateljskoj karijeri, no u članku nema nikakvih “šokantnih” podataka o njenom porijeklu niti o bilo kakvoj tajni koju je “krila i čuvala za sebe”. Zbog toga tvrdnje iz naslova o tome da je svoje porijeklo “krila i čuvala za sebe” također ocjenjujemo kao lažnu vijest.

Portal Infopedija je 26.11.2022. objavio i članak pod sličnim naslovom, u kojem se ovaj put navodi da je “konačno otkriveno pravo porijeklo Radeta Šerbedžije:

Konačno istina otkrivena: Ovo je pravo porijeklo Radeta Šerbedžije! Kada vidite šta je pisalo u pismu šokirat će te se (FOTO)

I ovaj članak sadrži biografiju, ovaj put glumca Radeta Šerbedžije. Navodi se da je 1998. godine odlučio da napiše ispovijest u kojoj je naveo da je rođen u selu Bunić u Lici. Dakle, ni u ovom slučaju nema nikakve “konačno otkrivene istine” o porijeklu Radeta Šerbedžije, s obzirom na to da se članak referiše na informaciju staru 24 godine. Shodno tome, i tvrdnje iz naslova ovog članka ocjenjujemo kao lažnu vijest.

Izmišljene tragedije

Članak objavljen 27.11.2022. godine na portalu Infopedija sadrži naslov u kojem se navodi da je “poznata pjevačica” doživjela tragediju i da joj se “bore za život”:  

Srbija sada u šoku- Poznata pjevačica doživjela tragedije! Bore joj se za život, CRNI dani,i crni vikend za nju! (FOTO)

Članak skoro identičnog sadržaja objavljen je 21.11.2022. na portalu Radio Balkan Fox kao i na portalu Izvorno istog dana.

U članku koji ne poštuje osnovne postulate novinarskog stila pisanja u prvom se dijelu, umjesto najvažnijih informacija, u konfuzno napisanim rečenicama navodi “da je vikend najbolji način da se sada opustim” te da je stopa nesreća visoka, iako “policija šalje upozorenje”. 

Nakon ovog konfuznog paragrafa, u članku se navodi da je pjevačica Tara Ćirić “imala problem koji se desio prošli vikend”. Navodno je za vrijeme njenog nastupa u Budvi došlo do tuče među publikom, pri čemu je ona zadobila posjekotine ruke od slomljenog stakla.

Iz samog članak jasno je da su navodi iz naslova o tome da se pjevačici bore za život netačni, pa ih ocjenjujemo kao lažnu vijest. 

Ono što je zajedničko svim ovim člancima jeste da se tvrdnje iz naslova uopšte ne nalaze u samim člancima. Zbog toga sve navedene članke ocjenjujemo i kao klikbejt.

U zaključku, portal Infopedija je potpuno anonimni portal u čijim se člancima ne poštuju osnove novinarskog stila i koji obiluju gramatičkim i stilskim greškama, ali i činjenično netačnim navodima. 

Dok ne postoje nikakve informacije o vlasnicima/ama i autorima/cama sadržaja ovog portala, ono što postoji jesu takozvane pop-up reklame koje se prikazuju preko cijelog ekrana, a koje onemogućavaju čitanje sadržaja. U njima se korisnici/e navode da kliknu na sliku kako bi zatvorili/e reklamu, međutim, klik na sliku ne uklanja reklamu, već korisnike/ce preusmjerava na sadržaj reklame. 

“Pop-up” reklame služe za agresivno oglašavanje te, kao što je to ovdje slučaj, onemogućavaju pregled sadržaja. Inače se te reklame mogu zatvoriti kako bi se došlo do sadržaja, ali to u slučaju portala Infopedija nije moguće. 

O načinu na koji funkcioniše Google AdSense platforma, koja na portale postavlja reklame, a vlasnicima/ama portala donosi zaradu, Raskrinkavanje je detaljno pisalo u članku od 17.11.2017. godine

Činjenica da na portalu Infopedija postoje “pop-up” reklame koje se ne mogu ni na koji način zatvoriti, a koje blokiraju pristup sadržaju, ukazuje na to da su upravo reklame i zarada jedini ciljevi i svrha postojanja ovog portala, koji nema nikakve veze s novinarstvom i medijima. 

Iako se lažno predstavlja kao medij, portal Infopedija zapravo samo zloupotrebljava samu novinarsku formu, Google AdSense platformu, ali i Facebook, a sve kako bi došao do što veće zarade. 

Činjenica je da su prema Googleovim pravilima, kako Google navodi, “oglasi koji ozbiljno ometaju konzumaciju sadržaja, uključujući preklapanje sadržaja”, kao i oni koji se postavljaju na zaslon sa kojih korisnik/ca ne može izaći bez klika na oglas, jasno zabranjeni. Ipak, kako vidimo, Infopedija, koja ih koristi, bez obzira na zabranu ostvaruje zaradu na ovoj platformi.

Napomena:

12.7.2022: Portal Infopedija je ispravio netačne navode u člancima koji su dio ove analize, pa im dodajemo i ocjene ispravljeno. 

(Alena Beširević i Emir Zulejhić, Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Klikbejt 11.11.2022

Infopedija: Ovo je korov koji se nalazi u svakom dvorištu! Nemojte da ga čupate i uništavate, spasit vam život može! EVO kako?

Ovo je biljka koju svi koji je vide smatraju da je korov ali je istina sasvim drugačija od toga. ovo je naime tuštu koji može da pomogne da se obogati...

  • Klikbejt
  • Lažna vijest
  • Ispravljeno
Klikbejt 20.10.2022

Infopedija: Pravo i jedino porijeko Eve Ras! SRBI se šokirali, ne mogu da vjeruju da je ovoliko godina ovo krila i čuvala za sebe (FOTO)

Eva Marija Balaš Stević svima poznatija kao Eva Ras je Srpska pozorišna, filmska, televizijski glumica, slikarka i književnica. Ona je rođena 1 jaunar...

  • Klikbejt
  • Lažna vijest
  • Ispravljeno
Klikbejt 26.11.2022

Infopedija: Konačno istina otkrivena: Ovo je pravo porijeklo Radeta Šerbedžije! Kada vidite šta je pisalo u pismu šokirat će te se (FOTO)

Njegovo ime je Rade Šerbedžija koji je rođen 27. jula 1946. godine u porodici u jednom ličkom selu Bunić koje se nalazi kod Titove Korenice u Republic...

  • Klikbejt
  • Lažna vijest
  • Ispravljeno
Klikbejt 27.11.2022

Infopedija: Srbija sada u šoku- Poznata pjevačica doživjela tragedije! Bore joj se za život, CRNI dani,i crni vikend za nju! (FOTO)

Svi znamo da je vikend najbolji način da se sada opustimo da uživamo, popijemo po koje piće i popustimo a može se desiti da se situacija zakomplikuje...

  • Klikbejt
  • Prenošenje lažnih vijesti
  • Ispravljeno
Klikbejt 21.11.2022

Radio Balkan Fox: CIJELA SRBIJA U Š0KU! Srpska pjevačica sva k*vava doživjela velike traume: Bore joj se za život, CRNI VIKEND ZA NJU…

Danas pišemo o jednom lošem događaju koji se dogoio našoj pjevačici. Naime, poznato je da u diskotekama i kafanama stalno dolazi do problema, a pogoto...

  • Klikbejt
  • Prenošenje lažnih vijesti
Klikbejt 21.11.2022

Izvorno: CELA SRBIJA U Š0KU! Srpska pevačica sva k*vava doživela velike traume: Bore joj se za život, CRNI VIKEND ZA NJU…

Opšte poznato je da po klubovima i kafanama zna često da bude napetih situacija. Mnogi su nervozni kad popiju pa čekaju samo sitnicu kako bi napravili...

  • Klikbejt
  • Lažna vijest