Raskrinkavanje.ba

Izmišljanje naučne potvrde za teoriju zavjere o majmunskim boginjama i herpes zosteru

Studija iz 2021. godine o slučajevima koinfekcije majmunskim boginjama i herpes zosterom predstavljena je na anonimnom portalu kao “dokaz” da se “naučnici slažu” da je teško razlikovati majmunske boginje od herpesa zostera.

Foto: Rawpixel

Na portalu Provjeri (.hr) objavljen je 20.8.2024. godine članak opremljen naslovom u kojem je naučnicima pripisan konsenzus da nema velikih razlika između majmunskih boginja i herpes zostera.

Čak se i znanstvenici slažu da je teško razlikovati slučajeve „majmunskih boginja“ od herpesa zostera

žU članku se navodi da je studija iz 2021. godine potvrdila da medicinski stručnjaci imaju problem s razlikovanjem ove dvije bolesti.

Da tu stvari nisu posve čiste, odnosno da ni sami medicinski znanstvenici nisu posve sigurni da se između ove navodne dvije različite bolesti (ali i nekih drugih) mogu povući jasne granice, dokazuje i znanstvena studija objavljena 2021. godine.
Naime, predmetnom studijom u kojoj je praćena pojava majmunskih boginja (MPX) u Demokratskoj Republici Kongo, otkriveno je više slučajeva koinfekcije, odnosno istovremene infekcije MPX-om i virusa varicella zoster (VZV). 

Navedeno je i da je zaključak studije o tome da se i druge bolesti javljaju sa sličnim osipom “potvrda” da se majmunske boginje ne mogu jasno dijagnostifikovati bez dijagnostičkih testova.

(...)Posebno važne činjenice dane su u zaključku u kojem stoji opis kako uopće razlikovati majmunske boginje od cijelog niza “drugih” sličnih bolesti (pa i herpes zostera):
„… Karakterističan nalaz majmunskih boginja je vezikulo-pustularni osip; međutim, važno je razumjeti da se sekundarni sifilis, rikecijske boginje, šuga, molluscum contagiosum, varicella zoster i male boginje javljaju sa sličnim osipom. Kako se dijagnoza ovih bolesnih stanja uvelike oslanja na kliničke nalaze, fizikalni pregled i klinička povijest mogu biti od najveće važnosti za postavljanje točne dijagnoze.“
Dakle, znanstvenici potvrđuju da nemaju praktički nikakva čvrsta uporišta da dijagnosticiraju majmunske boginje sa 100%-tnom sigurnošću i sve što im preostaje je da zazivaju „dijagnostičke potvrdne testove“:
„Daljnje uklanjanje sumnji na drugačiju dijagnozu može omogućiti prikladniju upotrebu dijagnostičkih potvrdnih testova i pomoći u prikladnom liječenju.“ (...)

Članak završava impliciranjem da PCR testovi za majmunske boginje daju lažne rezultate, uz tvrdnju da je Covid-19 pandemija proglašena zahvaljujući lažiranim testovima.

Zvuči li vam sve ovo poznato? Nije li se nedavno zbila još jedna „pandemija“, a koja se pokazala zapravo samo kao pandemija lažnih dijagnostičkih testova?
Znate li što je zanimljivo? I ova se bolest dokazuje onim našim starim “prijateljem” – PCR testom…
Treba li dalje? Ili vam je sve već dovoljno jasno…
A cjepivo? Ma, ne brinite, ono je već prepakirano, spremno…

Članak je objavljen i na Telegram kanalu Provjeri (1).

 

Studija o koinfekcijama

Studija koja se pominje u članku portala Provjeri objavljena je 2021. godine u Američkom časopisu za tropsku medicinu i higijenu (eng. The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene) kao rad grupe od 19 autora/ica.

U studiji pod naslovom “Priča o dva virusa: koinfekcije virusa majmunskih boginja i Varicella Zoster u Demokratskoj Republici Kongo”, autorski tim je istraživao, kako se i navodi u sažetku, prijavljene slučajeve u kojima su oboljeli imali dijagnostifikovane i majmunske boginje i herpes zoster. Cilj studije bio je “okarakterisati kliničku prirodu tih slučajeva”. Klinička priroda slučajeva u studiji odnosi se na simptome, razvoj bolesti, sličnosti i razlike te dijagnostiku.

U sažetku rada istaknuto je da su pacijenti/ce koji su imali/e koinfekciju češće prijavljivali simptome nego oni koji su imali samo herpes zoster (eng. zoster virus VZV)  i rjeđe nego oni koji su oboljeli samo od majmunskih boginja (engl. Monkeypox virus MPXV). Nigdje u studiji se ne navodi da je bilo dilema oko toga jesu li u pitanju različite bolesti i da li se mogu tako dijagnostifikovati.

Štaviše, u sekciji “materijali i metode”, ispod podnaslova “laboratorijska dijagnostika” objašnjeno je na kojim je uzorcima u studiji primijenjen test lančane reakcije polimeraze (eng. polymerase chain reaction, PCR) kako bi se potvrdio uzročnik infekcije i koinfekcije. Objašnjeno je da se PCR metodom utvrđivalo da li je u organizmu oboljele osobe prisutan virus varicella zoster, koji izaziva herpes zoster, ili virus koji izaziva majmunske boginje.

U studiji je jasno naglašen značaj PCR testiranja i nigdje nije dovedena u pitanje tačnost ove metode u dijagnostici bolesti. Iako postoje bolesti čiji su simptomi slični, PCR testom se utvrđuje patogen koji je uzročnik.

Navodi u članku portala Provjereno o različitim bolestima koje izazivaju osipe slične onom od majmunskih boginja, te o dijagnostici koja se “uvelike oslanja na kliničke nalaze, fizikalni pregled i kliničku povijest” koji mogu biti “od najveće važnosti za postavljanje točne dijagnoze”, preuzeti su iz drugog naučnog rada iz 2022. godine, pod naslovom “Kliničke zagonetke: razlikovanje majmunskih boginja od sličnih infekcija”.

Rad je objavljen u medicinskom časopisu Cureus. U sažetku je navedeno da početni simptomi majmunskih boginja mogu nalikovati i drugim oboljenjima, kao što su prehlada ili gripa te je jako važno pravovremeno uspostavljanje precizne dijagnoze. U ovom radu također nema sumnji u tačnost PCR testova, ali je objašnjeno da poznavanje medicinske istorije pacijenata/kinja može značajno pomoći kod procjene bolesti, a konačna dijagnoza se uspostavlja nakon odgovarajućih testova.

U analiziranom članku portala Provjeri preuzeti su dijelovi analize koju je Reuters objavio u maju 2022. godine i u kojima su tačno navedeni uzročnici majmunskih boginja i herpesa zoster. Ipak, ostatak članka navodi čitateljke/ke na zaključak da ih je potrebno “propitivati”, uz zaključak o “nedavnoj pandemiji” koja je proglašena zahvaljujući “lažnim testovima”.


Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je 14. augusta 2024. godine izdala saopštenje u kojem se navodi da je izbijanje majmunskih boginja, prvenstveno u državama Afrike, a potom i drugim zemljama, proglašeno globalnom zdravstvenom krizom.

Ovogodišnji slučajevi bolesti i saopštenje SZO-a o ozbiljnosti situacije potakli su širenje dezinformacija o majmunskim boginjama a analize Raskrinkavanja o ovim netačnim tvrdnjama možete čitati ovdje, ovdje, ovdje, ovdje, ovdje i ovdje.

PCR testovi su nakon izbijanja pandemije Covid-19 bili  česta meta teorija zavjere. Analize Raskrinkavanja o netačnim tvrdnjama u vezi ovih testova čitajte ovdje.

Shodno navedenom, tvrdnju da je studija iz 2021. godine potvrdila konsenzus naučnika da je teško razlikovati majmunske boginje od herpes zostera, objavljenu u članku portal Provjeri, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Druge objave ove tvrdnje ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

Implikacije da se majmunske boginje dijagnostifikuju lažnim pozitivnim PCR testovima ocjenjujemo kao teoriju zavjere

 

(Raskrinkavanje.ba)

 

Pogledajte originalne članke