Raskrinkavanje.ba

Kreme za sunčanje ne sprečavaju dobivanje vitamina D, već štite od opasnog UVB zračenja

Ljekar Branimir Nestorović neutemeljeno tvrdi da kreme za sunčanje sprečavaju dobivanje vitamina D u koži te dovodi u pitanje svrsishodnost zaštite od štetnog sunčevog zračenja.

Foto: Freepik 

Na Instagram profilu zlatnodoba369 30. juna 2023. godine objavljen je videosnimak u kojem govori ljekar iz Srbije Branimir Nestorović. Na videosnimku se nalazi statičan natpis “KO SE SUNCA KRIJE BOLJE DA GA NIJE!”, a u opisu objave navedeno je da su kreme za sunčanje štetne:

Ovo je nastavak prethodnog klipa o štetnosti krema za sunčanje i posljedicama koje se mogu javiti. U ovom videu dr Branimir Nestorovic objašnjava kako se pravi Vitamin D od dlake ovaca i pominje staru i dobro poznatu izreku…

Nestorović u snimku navodi da kreme za sunčanje sprečavaju dobivanje energije i vitamina D u koži: 

Znači em vas sprečavaju da dobijete energiju, em vaš štite da ne dobijete slučajno vitamin D u koži, nego ćete da pijete vitamin D. Vitamin D je jedna vrlo zdrava materija koja se dobija iz dlake ovaca. Znači, uzme se dlaka ovaca pa se ispira, dobije se elanonin; elanonin se izlaže ultravioletnom svetlu i tako dobijete vitamin D ovaj što piju ovi tokom zime tako da bolje kupite neku ovcu pa kuvajte dlaku. 

Zašto bi se štitili od sunca pobogu kaže Jovan Jovanović Zmaj, on je bio dečiji pesnik i bio je pedijatar jel tako i moja ordinacija se zove po Zmaju kaže, “ko se sunca krije bolje da ga nije!”

Branimir Nestorović, koji je specijalista pedijatrije i subspecijalista pulmolog i alergolog te bivši profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu (1, 2), pita se kako smo se kao “narod ovaca” udaljili od “drevne mudrosti naših predaka”, negirajući ekspertizu naučnika: 

Kako smo mi zaboravili tu našu intuiciju to naše drevno znanje tu veliku mudrost naših predaka koji su bili genijalni. Kako smo to postali narod ovaca koji ide za tim nekim čuvenim naučnicima. 

Videosnimak je na Instagramu ostvario više od 4.300 “lajkova”, a podijeljen je i na TikTok nalogu zlatnodoba369. U pitanju je isječak iz dužeg videosnimka objavljenog 10. juna 2023. godine na YouTube kanalu ZLATNO DOBA ☀️.

 

Sprečavaju li kreme za sunčanje dobivanje energije i vitamina D? 

Vitamin D neophodan je našem organizmu. On potiče razvoj kostiju i bez njega bismo bili u riziku od razvijanja osteoporoze, te igra značajnu ulogu u pojačavanju imunološkog sistema, navodi se na stranici Fondacije za karcinom kože (Skin Cancer Foundation). Koža kada je izložena sunčevoj svjetlosti, proizvodi vitamin D. 

Sunčeve ultraljubičaste B (UVB) zrake stupaju u interakciju s proteinom zvanim 7-DHC u koži, pretvarajući ga u vitamin D3, aktivni oblik vitamina D.

Uvjerenje da korištenje krema za sunčanje dovodi do nedostatka vitamina D u organizmu, koje podržava Branimir Nestorović, dovodi do razmišljanja da je najbolji način nadoknađivanja “manjka” vitamina nezaštićeno izlaganje suncu. 

Na stranici Fondacije navedeno je da u studijama nije dokazano da svakodnevna upotreba krema za sunčanje dovodi do nedostatka vitamina D. Kreme za sunčanje s visokim faktorom zaštite napravljene su tako da isfiltriraju većinu UVB zračenja od sunca, s obzirom na to da je to zračenje odgovorno za opekotine od sunca te razvoj karcinoma.Talasne dužine UVB zračenja upravo su one koje proizvode vitamin D u koži. Ipak, navodi se da čak i s kremama za sunčanje s visokim faktorom zaštite, od 2 do 7 posto sunčevog UVB zračenja dopire do kože, i to ako se kreme koriste savršeno.  

Međutim, niko od nas ne koristi količinu kreme za sunčanje koju je preporučila američka FDA  (oko 28 grama), što znači da su ljudi manje zaštićeni od sunčevog zračenja, a time i dalje sposobni da “proizvedu” vitamin D, rekao je dermatolog Henry W Lim za Very Well Health. Kako je navedeno, bez obzira na to koliko se kreme za sunčanje koristi ili koliko je visok SPF (sun protection factor), neke od sunčevih UV zraka i dalje će da dopiru do kože, što je dovoljno za proizvodnju vitamina D.

Zapravo, vrijeme provedeno na suncu za potrebe proizvodnje vitamina D u koži je vrlo kratko, navodi se na stranici Fondacije za karcinom kože. 

Čak i predani zagovornici nezaštićenog izlaganja suncu preporučuju ne više od 10 do 15 minuta izlaganja ruku, nogu, trbuha i leđa, dva do tri puta sedmično, nakon čega slijedi dobra zaštita od sunca. Ta mala količina izlaganja proizvodi sav vitamin D koji vaše tijelo može prikupiti. Nakon toga, vaše tijelo automatski počinje da izbacuje vitamin D kako bi se izbjeglo preopterećenje vitaminom, a u tom vam trenutku izlaganje suncu ne donosi ništa osim štete od sunca bez ikakve pretpostavljene koristi.

 

Jesu li kreme za sunčanje štetne ili korisne?

Međutim, nezaštićeno izlaganje suncu i u periodu od samo 10 do 15 minuta može dovesti do oštećenja DNK koja se samo sabira tokom života, proizvodeći time sve više genetskih mutacija i povećavajući rizik za karcinom kože, navodi se na stranici Fondacije za karcinom kože. Štaviše, postoji ogromna količina dokaza o višestrukim prednostima zaštite od sunca i štetnosti nezaštićenog izlaganja UVB zračenju: 

Kontrolisane studije pokazale su da redovna upotreba kreme za sunčanje širokog spektra SPF 15 ili više smanjuje šanse za razvoj karcinoma skvamoznih ćelija za oko 40 posto, melanoma za 50 posto i preranog starenja kože za 24 posto.

Na molekularnom nivou dokazano je da sunčevo ultraljubičasto (UV) svjetlo oštećuje ćelijski DNK kože, stvarajući genetske mutacije koje mogu dovesti do raka kože. I Ministarstvo zdravlja SAD-a [U.S. Department of Health and Human Services] i Svjetska zdravstvena organizacija identificirali su sunčevo UV zračenje kao dokazani karcinogen za ljude, a studije ga povezuju s oko 90 posto nemelanomskih karcinoma kože i oko 86 posto melanoma, kao i s preranim starenjem kože.

Suplementi vitamina D3 dobivaju se iz lanina, koji se, pak, dobiva obradom ovčije vune, objašnjeno je na blogu Food Unfolded. No, kako se navodi, postoje i veganske verzije vitamina D2 (verzije koju organizam također apsorbuje) koje se dobivaju iz gljivica. Prema Fondaciji za karcinom kože, najbolji način unošenja vitamina D jeste kroz kombinaciju ishrane i suplemenata te, sporadično, zaštićeno izlaganje suncu.

Masne ribe kao što su losos, skuša i tuna posebno su dobri izvori vitamina, a male količine nalaze se u žumancima, goveđoj jetri i siru. Ulje jetre bakalara ili neki drugi suplementi također se mogu uvrstiti u prehranu.

Zaštita od sunčevog zračenja je, dakle, neophodno sredstvo prevencije karcinoma kože. Ona se ogleda kako kroz korištenje krema za sunčanje s visokim faktorom zaštite, tako i kroz izbjegavanje izlaganja tokom najsunčanijeg dijela dana, izbjegavanje opekotina, sunčanja, pokrivanje kože, korištenje naočara za sunce i slično (link). 

Branimir Nestorović je u protekle više od tri godine iznosio brojne netačne, pseudonaučne i “zavjerološke” tvrdnje u vezi s pandemijom, koronavirusom, lijekovima za Covid-19, o PCR testu i slično, zbog čega su one bile čest predmet analiza Raskrinkavanja i drugih fact-checking organizacija iz regije (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8).

Shodno činjenicama, navode o štetnosti krema za sunčanje iz opisa videosnimka u kojem je Nestorović, kao i njegovu tvrdnju da kreme za sunčanje sprečavaju dobijanje tog vitamina, ocjenjujemo kao dezinformaciju. Njegove tvrdnju dodatno ocjenjujemo i kao manipulisanje činjenicama

 

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke