Raskrinkavanje.ba

Lažna nagradna igra: Nina Badrić ne poklanja iPhone i novac na Facebooku

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

“Nagradne igre” na Facebook stranici koja zloupotrebljava lik pjevačice Nine Badrić privukle su stotine ljudi na ovoj društvenoj mreži.

Foto: tete_escape, Freepik

Na Facebook stranici Nina - Badriic Fans* 23. januara 2025. godine objavljene su tri “nagradne igre” u kojima su obećane nagrade popu iPhonea i značajnih suma novca (1, 2, 3). Dvije objave sadrže reel u kojima se učesnicima/ama poručuje da moraju pronaći određeni broj ili pauzirati video na određenom broju kako bi dobili/e nagradu od 980.000 dolara (1, 2). Treća je live događaj u kojem su učesnici/e upućeni/e da u komentaru napišu mjesec svog rođenja i u skladu s tim dobiju neku od nagrada.

Screenshot 27(1)

Foto: Screenshot/Facebook

Ove objave podijeljene su oko 500 puta i prikupile su stotine interakcija.

Šta su činjenice?

Prema podacima iz odjeljka “Transparentnost stranice”, Facebook stranica Nina-Badriic Fans* napravljena je 23. januara 2025. godine, istog dana kada su na njoj objavljene “nagradne igre”. Osim njih i profilne fotografije, na stranici nema drugih objava. Stranica ima svega 42 pratitelja/ke. Iako objave nastoje navesti korisnike/ce na zaključak da Nina Badrić dijeli “nagrade”, jasno je da nije riječ o Facebook stranici koja je povezana s ovom pjevačicom.

Prava Facebook stranica Nine Badrić postoji od 2010. godine, verifikovana je i ima 485.000 pratitelja/ki. Na toj stranici nema nedavno objavljenih nagradnih igara.

Za potrebe pisanja ove analize ostavili smo komentare ispod sve tri analizirane “nagradne igre”. Ubrzo smo dobili poruku stranice Nina-Badriic Fans* s instrukcijom da je potrebno da podijelimo “nagradne igre” u osam do deset Facebook grupa kako bismo dobili nagrade.

Screenshot 29

Foto: Screenshot/Facebook

Dakle, cilj objava na ovoj Facebook stranici jeste korisnike/ce navesti na pogrešan zaključak da Nina Badrić svojim fanovima dijeli nagrade i privoliti ih da sadržaj ove stranice podijele na što više mjesta kako bi došao do što više ljudi. 

Privlačenje pratitelja/ki i interakcija na Facebook stranicama s namjerom da se poslije “prodaju” nije novost na ovoj društvenoj mreži. Naime, kako je objašnjeno u analizi Raskrinkavanja iz augusta 2019. godine, administratori/ke na Facebooku nekada kupuju stranice s velikim brojem pratitelja/ki kako bi već imali publiku za sadržaj koji žele plasirati. Ove stranice obično imaju imena prepoznatljivih javnih osoba ili brendova, a njihovi kreatori objavljuju sadržaj koji privlači pažnju korisnika/ca Facebooka (poput nagradnih igara). Nakon što skupe određeni broj pratitelja/ki, kreatori obrišu sve objave i “prodaju” stranicu.

Raskrinkavanje je ranije pisalo i o lažnim nagradnim igrama na Facebooku u kojima sumnjive Facebook stranice učesnicima/ama u inbox šalju linkove na kojima se od njih traži da ostave svoje lične i bankovne podatke. Nakon što to urade, učesnici/e ne dobiju nagradu koja im je obećana, već se uglavnom pretplate na neku uslugu koja se naplaćuje sedmično ili mjesečno (1, 2).

U pojedinim komentarima ispod objava na Facebook stranici Nina-Badriic Fans* također je podijeljen link koji vodi na razgovor na WhatsAppu s osobom DANOSKA DANIELA. Nismo kontaktirali ovu osobu. Sličnu pojavu primijetili smo i u prevari na Facebooku u kojoj je zloupotrijebljen identitet trgovinskog lanca Pepco.

Screenshot 30

Foto: Screenshot/Facebook

Shodno činjenicama, tvrdnje da korisnici/e učestvovanjem u “nagradnim igrama” na Facebook stranici Nina-Badriic Fans* mogu osvojiti novčane ili bilo kakve druge nagrade ocjenjujemo kao lažnu vijest.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke