Foto: Freepik
Na portalu Epoha objavljen je 29. juna 2025. godine članak o navodnom naučnom postignuću “uzgoja prvog umjetnog čovjeka od pravog mesa”. U članku se navodi da su to postigli naučnici/e koje podržava Svjetski ekonomski forum (eng. World Economic Forum, WEF).
Foto: Screenshot
U članku se, između ostalog, navodi:
Znanstvenici koje podržava WEF uzgojili su prvog umjetnog čovjeka od pravog mesa.
Znanstvenici koje podržava WEF, financirani bespovratnim sredstvima Wellcome Trusta od 10 milijuna funti, postigli su zastrašujući proboj uzgojem prvog umjetnog čovjeka od pravog mesa, u sklopu Projekta sintetičkog ljudskog genoma. Ovaj kontroverzni pothvat, u koji su uključena vrhunska sveučilišta poput Oxforda, Cambridgea i Imperial Collegea, ima za cilj stvoriti ljudsku DNK od nule, postavljajući duboka etička pitanja o stvaranju sintetičkog života.
Navode se i pojedinosti ovog projekta i ističe se da je fokusiran na “konstrukciju potpuno sintetičkog ljudskog kromosoma”. Ovaj projekat bi, navodi se, mogao omogućiti da se DNK “umjetno replicira kako bi se potencijalno izgradili ljudi od temelja”.
Prenesene su i izjave više naučnika/ca koji ističu potencijalne koristi ovog naučnog otkrića u liječenju i prevenciji različitih bolesti, ali i onih koji u takvoj praksi vide potencijalne probleme. Kako se navodi, tehnologiju bi potencijalno mogle “komercijalizovati zdravstvene tvrtke”.
Tvrdnja da su naučnici/e “uzgojili prvog umjetnog čovjeka od pravog mesa” dijelila se i na društvenim mrežama (1, 2).
Šta su činjenice?
Portal Epoha nepouzdan je izvor informacija koji učestalo dijeli netačne tvrdnje i teorije zavjere. Raskrinkavanje je do sada ocijenilo članke ovog portala u više od 100 analiza.
Članak o navodnom “uzgoju umjetnog čovjeka od pravog mesa” preuzet je sa portala The People’s Voice, gdje je objavljen dan ranije, 28. juna. I u ovom slučaju riječ je o nekredibilnom izvoru informacija čije sadržaje su u više navrata netačnim ocijenile brojne platforme za provjeru činjenica (1, 2, 3, 4).
Naučno postignuće o kom se govori u ovim člancima zapravo nije nikakav “uzgoj umjetnog čovjeka od pravog mesa”. U nastavku članaka relativno dosljedno je prepričano ono što je bila prava suština ovog projekta - stvaranje vještačke ljudske DNK.
U članku portala The People’s Voice, kao i u članku portala Epoha, navedeni su linkovi tekstova koje su objavili NDTV i BBC o “Projektu sintetičkog ljudskog genoma”. Kako se u tekstu BBC-a od 26. juna prenosi, “počeo je rad na kontroverznom projektu stvaranja gradivnih blokova ljudskog života od nule, za koji se vjeruje da je prvi u svijetu”.
Projekat je izazvao kontroverze, prenosi BBC, zbog brige da bi ovaj razvoj mogao dovesti do stvaranja beba koje su genetski izmijenjene da im se naglase neke osobine ili uklone geni koji dovode do bolesti, ili drugih problema za buduće generacije. Projekat je, navodi se, tek započet, a informacije o njegovim pojedinostima ustupljene su BBC-u.
Ali sada je najveća svjetska medicinska dobrotvorna organizacija, Wellcome Trust, dala početnih 10 miliona funti za pokretanje projekta i kaže da ima potencijal da učini više dobra nego štete ubrzavanjem liječenja mnogih neizlječivih bolesti.
(...)
Detalji projekta dati su BBC News-u na 25. godišnjicu završetka Projekta ljudskog genoma, koji je mapirao molekule u ljudskoj DNK i koji je takođe u velikoj meri finansirao Wellcome.
(...)
Projekat ljudskog genoma omogućio je naučnicima/ama da čitaju sve ljudske gene poput bar-koda. Novi rad koji je u toku, nazvan Projekat sintetičkog ljudskog genoma, potencijalno čini veliki korak naprijed – omogućiće istraživačima/cama ne samo da čitaju molekul DNK, već i da stvaraju njene dijelove – možda jednog dana nju cijelu – molekul po molekul od nule.
Prvi cilj naučnika/ca je da razviju načine izgradnje sve većih blokova ljudske DNK, sve do tačke kada sintetički konstruišu ljudski hromozom.
Dakle, u ovom projektu nije “uzgojen umjetni čovjek od pravog mesa”. Riječ je o radu na kreiranju vještačke ljudske DNK. Ova tehnologija, kada se razvije, mogla bi biti zloupotrijebljena, navodi BBC, ali su njene potencijalne koristi velike. U svakom slučaju, riječ je o projektu koji je tek u povoju i upitno je kada će ovakva tehnologija, ako naučnici/e uspiju u svom radu, biti dostupna i šta će sve zapravo biti moguće postići njenom upotrebom.
Ne postoje kredibilni izvještaji o tome da je neko nekad “uzgojio” čovjeka u laboratoriji (1, 2). Tehnologija kreiranja čovjekolikih robota, kao i laboratorijskog uzgoja različitih ćelija, intenzivno napreduje (1, 2, 3, 4), ali to ne znači “uzgoj umjetnog čovjeka” od mesa i krvi.
Slika kojom je opremljen tekst portala Epoha nema nikakve veze sa pomenutim projektom. Preuzeta je iz snimka simulacije transplantacije glave, koncepta koji je predstavio start-up BrainBridge još u maju 2024. godine (1, 2). Procedura bi podrazumijevala korištenje naprednih robotičkih tehnologija i vještačke inteligencije. Ipak, riječ je o konceptu čija bi primjena potencijalno mogla biti stvarnost tek za najmanje osam godina.
Svjetski ekonomski forum, međunarodna neprofitna organizacija, često se spominje u različitim teorijama zavjere (1, 2, 3, 4). Wellcome Trust, dobrotvorna organizacija sa sjedištem u Ujedinjenom kraljevstvu, koja je podržala pomenuti projekat, jeste partner WEF-a. Ipak, spominjanje WEF-a u pomenutim člancima portala The People’s Voice i Epoha za cilj ima “okriviti” WEF za još jedan fiktivni događaj, dodajući tako ovom tekstu i “zavjerološku” dimenziju.
Shodno navedenom, prve objave tvrdnje da su “znanstvenici koje podržava WEF uzgojili prvog umjetnog čovjeka od pravog mesa” na portalima i društvenim mrežama ocjenjujemo kao lažnu vijest i teoriju zavjere. Druge objave ovih tvrdnji dobijaju ocjene prenošenje lažnih vijesti i teorija zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)