Na jednom Instagram profilu 23. juna 2024. godine objavljen je snimak koji prikazuje paljenje bijele materije na njivi. Snimak je objavljen uz opis u kom se navodi sljedeće:
😱😱😱😱😱😱😱😱 tacno se oseca petrolej ili nesto slicno u vazduhu svaki put kac prskaju sotone
Snimak prikazuje iskopane brazde na njivi u kojima je nataložena bijela paperjasta materija, kojoj osoba koja snima približava upaljač i pali je. Nakon toga, vidi se kako ona materija i gasi se velikom brzinom. Muškarac koji snima izgovara nekoliko riječi na jeziku sličnom ukrajinskom.
Isti je snimak objavljen tokom juna 2024. godine i na još nekoliko drugih profila na različitim društvenim mrežama. U nekim objavama na Facebooku i X-u u opisima se propitivalo da li je snimljeno zaista “prirodno”, dok su u jednoj objavi na Instagramu u opisu navedeni hashtagovi s riječima “chemtrails”, “trovanje iz vazduha”, “grad”, “geoinženjering” i drugim.
Šta su činjenice?
Prikazano na snimku nema, pak, nikakve veze s navodnim zaprašivanjem iz vazduha i u potpunosti je prirodna pojava. Riječ je o paperjastim materijama koje nastaju cvjetanjem drveta topole, popularno nazvanim “macama”.
“Mace” od topole predstavljaju sasvim prirodan fenomen. One nastaju sazrijevanjem sjemena topole (1, 2). Sjeme je zakačeno za pamučastu “macu”, što omogućava prirodnu distribuciju ovog sjemena.
Tvrdnje uz koje se dijelio pomenuti snimak analizirale su platforme za provjeru činjenica iz regiona – Istinomer i AFP Provera činjenica. U svojim analizama, ove platforme došle su do istog zaključka – snimak se na našem govornom području dijelio van originalnog konteksta.
Naime, u pomenutim objavama snimka preko njega se može vidjeti ispisan naziv TikTok naloga s kog je snimak preuzet. U pitanju je nalog red_max0108, na kom se može vidjeti ime Maksim Eremeev. Na ovom nalogu intenzivno se objavljuju sadržaji vezani za poljoprivredu te se mogu pronaći brojni snimci na kojima je prikazano obrađivanje zemljišta ili različite mašine koje se za to koriste.
Snimak paljenja “maca” objavljen je na ovom profilu 17. maja 2024. godine. Iz kadrova originalnog snimka u kojima je kamera dovoljno blizu zemlji jasno se prepoznaje da je riječ upravo o ovom plodu drveta topole.
Kako AFP Provera činjenica u svojoj analizi navodi, muškarac na snimku prije paljenja govori: “Sad ću vam pokazati kako sneg gori. Kao benzin". Ipak, ističe AFP, u komentarima ispod snimka na navod drugog korisnika koji piše da je u pitanju “snijeg od topola” autor odgovara: “Tačno”.
Na istom TikTok nalogu je dva dana ranije, 15. maja, objavljen snimak koji prikazuje isto polje prekriveno istom bijelom materijom. U ovom snimku muškarac “mace” uzima u ruku te je još jasnije šta je zapravo materija koja prekriva njivu.
U analizi AFP-a naveden je prevod onoga što muškarac govori na ovom snimku.
"’Kažu da se krompir smrzao, eto šta je mraz. Padao je sneg. Krompir raste i sneg pada.’ Potom se približava, uzima beli materijal i prikazuje ga u svojoj ruci a zatim okreće kameru i prikazuje drveće pored polja i kaže: ‘Sneg sa topola. Pada sneg topole, tako stvari stoje’", navodi se u analizi AFP-a.
Dakle, sam je autor snimka u više navrata potvrdio da je zaista u pitanju cvijet drveta topole. To je jasno i iz pažljivog gledanja objavljenih snimaka. Postojanje ovog prirodnog fenomena dobro je dokumentovano. Brojni mediji u regionu godinama izvještavaju o ovoj pojavi (1, 2, 3). Ove “mace” brzo se i lako zapale i sagore te je na internetu moguće pronaći niz snimaka koji prikazuju kako one gore, dok trava ispod ostaje gotovo netaknuta (1, 2).
Zaprašivanje i snijeg koji “gori”: Novi “dokaz” za stare teorije zavjere
U opisima pomenutih objava s društvenih mreža ocrtavaju se narativi brojnih popularnih teorija zavjere. Tako se tvrdi ili implicira da prikazano na snimku ima neke veze s navodnim zaprašivanjem stanovništva, to jeste “chemtrailsima”. O ovoj teoriji zavjere Raskrinkavanje je pisalo u brojnim analizama. Kako je objašnjeno, ne postoje dokazi za postojanje bilo kakvog globalnog plana zaprašivanja ljudi iz vazduha uprkos rasprostranjenosti takvih tvrdnji.
I tvrdnje o “plastičnom” snijegu koji navodno gori, najčešće predstavljene kao dokaz kontrole vremena ili zaprašivanja, takođe su ranije bile predmet analiza Raskrinkavanja (1, 2). Riječ je o naučno neutemeljenom narativu zasnovanom na manipulativnom prikazivanju različitih snimaka, poput onog koji je predmet ove analize.
U svakom slučaju, na pomenutom snimku su “mace” s topole, sasvim prirodan fenomen kom možemo svjedočiti često. Shodno navedenom, objave u kojima se neosnovano insinuira da je riječ o neprirodnoj pojavi ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama.
Objavu u kojoj se navode i tvrdnje o “zaprašivanju” ocjenjujemo i kao teoriju zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)