Nestanak dvogodišnje Danke Ilić iz Bora u Srbiji 26. marta potresao je javnost u cijelom regionu i bio je predmet intenzivnog medijskog izvještavanja. Nakon osmodnevne potrage za djevojčicom, 4. aprila saopšteno je da je ona ubijena istog dana kada je prijavljen njen nestanak. Dva radnika vodovodnog preduzeća priznala su da su je udarila automobilom i potom njeno tijelo ostavila na obližnjoj deponiji.
Samo nekoliko sati nakon što je javnost obaviještena o ovome, mediji su objavili identitete dvojice muškaraca i njihove fotografije.
Nekoliko desetina medija iz cijelog regiona je, tako, objavilo fotografiju čovjeka u crno-žutoj skijaškoj jakni, uz tvrdnju da je riječ o jednom od osumnjičenih, često pritom u člancima koristeći opise kao “monstrum” i “lice zla” (1, 2, 3, 4).
S obzirom na to da su određeni portali naknadno izmijenili ili obrisali svoje članke, ne može se sa sigurnošću tvrditi koji je medij prvi objavio ovu fotografiju. Mnogobrojni mediji pozivaju se na članak Telegrafa, u kojem sad nema ove fotografije. Ipak, arhivirana verzija članka pokazuje da ona inicijalno jeste bila objavljena u njemu. Portal Kurir je u jutarnjim satima 4. aprila objavio članak s “ekskluzivnim” fotografijama osumnjičenih. Trenutna verzija članka također ne sadrži spomenutu fotografiju, a arhivirana verzija ne može “učitati” naslovnu fotografiju. Uprkos tome, postoje indikacije da je Kurir izvor tvrdnje da je čovjek u crno-žutoj jakni osumnjičen za ubistvo Danke Ilić. Naime, iz arhivirane verzije može se vidjeti “opis” fotografije u kojem stoji da je preuzeta s Facebooka. Portal NS uživo prenio je kompletan članak iz Kurira, koji uključuje i ovu fotografiju, a nekoliko Facebook stranica objavilo je screenshot Kurirovog članka na kojem se ona također vidi (link).
Portal N1 otišao je korak dalje od ostalih medija i objavio nekoliko fotografija muškarca u crno-žutoj jakni, vjerovatno preuzetih s njegovih društvenih mreža.
Ko je čovjek s fotografije?
U popodnevnim satima 4. aprila, korisnici/e društvenih mreža ukazali/e su medijima na to da čovjek s fotografije koju su objavili nije ni osumnjičeni S.J. ni osumnjičeni D.D. Na fotografiji je Branislav Janković koji, igrom slučaja, prema podacima s njegovog Facebook profila, živi u selu Zlot, kao i jedan od osumnjičenih.
Uvidom u fotografije s Facebook profila Branislava Jankovića jasno je da je riječ o čovjeku kojeg su mediji pogrešno predstavili kao jednog od osumnjičenih.
Do zabune je, čini se, došlo nakon što su mediji saznali ime i prezime jednog od osumnjičenih i na Facebooku našli muškarca koji, igrom slučaja, ima isto ime i prezime. Među njegovim fotografijama naišli su i na jednu na kojoj je i Branislav Janković u crno-žutoj jakni te pogrešno zaključili da je on osumnjičeni D.D.
Fotografija muškarca koji slučajno ima isto ime kao jedan od osumnjičenih također je objavljivana u nekim člancima.
Naš partnerski portal Raskrikavanje objavio je i screenshot objave Jankovića u kojoj on ističe da je “na slici koju su objavili novinari” on, a ne jedan od osumnjičenih. Važno je naglasiti da čovjek na čijem je profilu ova fotografija objavljena također nije jedan od osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić, već pukom slučajnošću ima isto ime i prezime. Na Facebooku je napisao da zbog pogrešnog izvještavanja medija, on i njegova porodica dobijaju prijetnje i uvrede.
Dakle, muškarac u crno-žutoj jakni s viralne fotografije nije osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić i nije povezan s ovim slučajem. S obzirom na okolnosti, mediji koji su objavili njegovu sliku nanijeli su mu ozbiljnu štetu i čak ugrozili njegovu sigurnost. Riječ je o samo jednoj od mnogobrojnih dezinformacija o slučaju Danke Ilić u medijima koji su izvještavanju na ovu temu pristupili krajnje neprofesionalno i senzacionalistički (1, 2, 3).
Shodno činjenicama, objave fotografija Branislava Jankovića uz tvrdnju da je na njoj osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti. Istu ocjenu dajemo objavama fotografija muškarca koji se slučajno zove kao jedan od osumnjičenih.
Napomena
12.4.2024. Nakon objave ove analize, portali Mondo, Fokus, Alo online, Oslobođenje, Una, MZ Lukavica i 072 info ispravili su svoje članke, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
15.4.2024. Nakon objave ove analize, portal Pressmedia, Slobodna Dalmacija i N1 ispravili su svoje članke, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
16.4.2024. Nakon objave ove analize, portali Radio Sarajevo i Bišćani ispravili su svoje članke, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
22.4.2024. Nakon objave ove analize, portal Banjaluka-24.com ispravio je svoje članke, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
9.5.2024. Nakon objave ove analize, portal ZOS radio ispravio je svoj članak, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
3.6.2024. Članci portala Bosna Info i Moja Bijeljina, ocijenjeni u ovoj analizi, greškom su izostavljeni u vrijeme objavljivanja i naknadno su dodani. Članak portala Bosna Info ispravljen je u međuvremenu i sada sadrži tačne informacije, te je dobio i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)