Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Lažne izjave, pogrešni pečati, nepostojeći zakoni i izmišljeni porezi

Sedmicu iza nas obilježili su klikbejt naslovi u kojima su "gostovali" novoizabrani hrvatski predsjednik Zoran Milanović, te premijerka RS Željka Cvijanović. Tu su i lažne vijesti poput one da se Danijela Kristić "pojavila u kafani s pečatom" Skupštine Kantona Sarajevo. Lažne su bile i najave zakona koji bi omogućio građanima bez EU pasoša da se u Njemačkoj zaposle bez vize, kao što je lažna i "vijest" o "zabrani dezodoransa" u Švicarskoj. Osim što je satirični članak sa izjavom Fadila Novalića predstavljen kao stvarna vijest, Novaku Đokoviću je lažno pripisana potpuno izmišljena izjava o Srebrenici.

Lažna vijest o zabrani dezodoransa u Švicarskoj koja u medijima kruži još od 2017. godine, prošle je sedmice doživjela povratak na naslovnice mnogih portala u regionu. Senzacionalistički naslovljene članke o navodnom švicarskom zakonu o zabrani dezodoransa koji sadrže aluminijsku sol, objavilo je skoro 40 portala. Zašto ta informacija nije tačna i koji mediji su u pitanju, možete saznati u našoj analizi:

Klikbejt naslovi u kojima se političarima/kama pripisuju izjave koje nisu dali, često se pojavljuju na anonimnim portalima koji preuzimaju tuđe članke i "opremaju" ih dodajući im obmanjujuće naslove. Ovog puta, u jednom takvom je "gostovala" premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović, a više detalja o izmišljenoj izjavi možete pronaći u analizi:

Nije otkrivena ni  nikakva “istina” o novom predsjedniku Hrvatske Zoranu Milanoviću. U pitanju je samo još jedan klikbejt naslov na anonimnom portalu, koji je preuzeo članak sa portala novinske agencije i pritom mu izmijenio naslov. Opširnije čitajte u analizi:

Jedna od analiza koja je izazvala najviše reakcija u toku prošle sedmice bila je dekonstrukcija lažne vijesti koja govori da se Danijela Kristić "pojavila u kafani sa pečatom" Skupštine Kantona Sarajevo, kako tvrdi Dnevni avaz. Zašto je ovaj bh. list za pomenuti članak dobio ocjene lažna vijest i pristrasno izvještavanje, te da li je Danijela Kristić zaista koristila pečat Skupštine Kantona Sarajevo “u kafani”, čitajte u našoj analizi:

Još od oktobra 2017. lažnim medijima kruže vijesti o tome da će "građani bez EU pasoša moći bez vize da rade u Njemačkoj". Takav zakon se najavljivao za 2018. i 2019. godinu, a posljednja najava zakona za 2020. godinu je 22. januara objavljena na 15 Facebook stranica. Zašto takve tvrdnje nisu tačne čitajte u analizi:

Čitatelji su nam ponovo prijavili članak u kojem se tvrdi da Fadil Novalić najavljuje porez za one koji odlaze iz BiH. Analiza je pokazala da je ovu satiričnu vijest nedavno objavilo još 6 portala bez ikakve napomene o satiričnom karakteru članka. Detaljnije čitajte u analizi:

Ne zaboravite odigrati i kviz i tako testirati svoje vještine medijske pismenosti:

Tu je i naša stranica medijskapismenost.raskrinkavanje.ba na kojoj možete pronaći praktične savjete o tome kako prepoznati i istražiti dezinformacije u medijima i na internetu: