Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Od Bratunca preko Južne Koreje do Sirije

U sedmici iza nas zabilježili smo lažne vijesti o protestima u Njemačkoj i Siriji, cijeni avionske karte i naravno, predstojećim izborima.

Već nekoliko godina po internetu kruži fotografija saobraćajne gužve u Kini uz interpretaciju da je u pitanju protestni potez zabilježen u Njemačkoj. Fotografija je došla i do našeg govornog područja, a objavljena je na jednoj Facebook stranici. Radi se, drugim riječima, o lažnoj vijesti o čijem putovanju na naše govorno područje možete pročitati ovdje.

Brojni mediji su prenijeli izvještaj sa press konferencije povodom novih letova sa banjalučkog aerodroma, na kojoj je sama kompanija pogrešno predstavila cijenu budućeg leta za Stockholm. Iz BiH se za 19 eura ne može ni do Stokholma, kao što možete vidjeti na ovom linku.

Sredinom aprila, na nekoliko Facebook stranica i portala pojavila se serija fotografija iz Sirije, uz tvrdnju da se radi o prizorima nastalim nakon napada SAD, Velike Britanije i Francuske na Assadove položaje u Siriji, o kojima “zapadni mediji šute”. Međutim, nijedna od tvrdnji koje prate ove fotografije nije tačna, a cijelu analizu možete pročitati ovdje.

Međunarodna zajednica izrazila je “duboku zabrinutost” zbog političke situacije u BiH. Portal “CIK” je to predstavio senzacionalističkim naslovom koji najavljuje mnogo više nego što donosi. Međunarodna zajednica je ipak samo poslovično „zabrinuta“, kao što možete vidjeti ovdje.

"CIK-media" ponovio je klikbejt u još dva navrata u sedmici iza nas. U jednom slučaju prenoseći odluku Centralne izborne komisije da Ćamil Duraković prije ovjere prijave za predsjednika RS, treba otkloniti nedostatke u postojećoj prijavi kao „odbijanje kandidature“.

U drugom navratu, "CIK-media" je isto uradio u dva odvojena članka o prijateljskoj utakmici reprezentacije BiH protiv Južne Koreje. U jednom je obični račun za kafu predstavljen kao „šokantan“, a u drugom je za fotografiju južnokorejskog selektora rečeno da je „obišla planetu“. Cijelu analizu pogledajte ovdje.

Na jednoj Facebook stranici se pojavila netačna informacija o padu helikoptera, a ista je u nekoliko sati obišla region. Neki portali, ni pet dana poslije, nisu objavili ispravku krivog navoda. Kako se vijest o padu helikoptera koji se nikad nije dogodio, proširila širom BiH i regiona pročitajte na ovom linku.

U zaključku ovog pregleda, podsjećamo i da su i srbijanski portal “Alo” i portal “24 Sedam” mamili su čitatelje manipulativnim sportskim naslovima, izmišljajući skandal koji se također nikad nije dogodio i pripisujući ga u jednom slučaju Novaku Đokoviću, a u drugom Arsenu Wengeru. Cijeli članak pročitajte ovdje.

(Raskrinkavanje.ba)