Anonimni portal Svjetlo Dunjaluka objavio je 22.11.2020. godine članak pod naslovom:
Vlasnik restorana se prerušio u beskućnika: Ne znajući, konobarica je učinila nešto što nikada neće zaboraviti
U poprilično loše prevedenom tekstu se navodi da se vlasnik jednog restorana u Teksasu prerušio u beskućnika kako bi testirao osoblje restorana. Njega je poslužila konobarica Marija, ne znajući ko je on, uprkos tome što su zaposleni upozoreni da će sami platiti obrok ukoliko usluže nekoga ko taj obrok ne može priuštiti.
Nakon što je muškarac završio s jelom, platio je i otišao, ali ostavio je novčanicu od 100 dolara i malu poruku.
Iako je sam savjet bio šok, pravo iznenađenje bila je poruka. U poruci je pisalo: “Draga Marija, imaš moje poštovanje jer vidim da poštuješ sebe … To se vidi u načinu na koji prilaziš ljudima, pronašao si ključ sreće, tvoja dobra djela će usmjeriti tebe i ljude oko tebe.”
Роruku је nаріѕао vlаѕnіk rеѕtоrаnа
Vlаѕnіk rеѕtоrаnа ѕе рrеrušіо kао bеѕkućnіk і оtіšао u vlаѕtіtі rеѕtоrаn kаkо bі ѕе uvјеrіо u kvаlіtеtu ѕvојеg оѕоblја і rеѕtоrаnа.
Маrіа nіје іmаlа ројmа о kоmе ѕе rаdі, аlі nіје јој bіlо nі ѕtаlо. Nіје іmаlа рrеdrаѕudе. Вrіnulа ѕе ѕаmо dа оn, kао і оѕtаlі gоѕtі, іmа ѕvе štо mu је роtrеbnо.
Nјеzіnа rаdnа еtіkа nе ѕаmо dа јој је zаrаdіlа vеlіku nаројnісu, nеgо јu је vlаѕnіk рrоmаknuо u uрrаvіtеlја rеѕtоrаnа.
U tekstu se kao izvor navodi portal Novi život. Na ovom portalu je 31.12.2017. objavljen članak o vlasniku restorana koji se prerušio u beskućnika. To je i prvo pojavljivanje ove priče na našem govornom području. Kasnije je, u više navrata, priča aktualizirana na regionalnim portalima. Objavili su je Mojroom, Priznajem, Najpopularnije.info, Kutaknet, Magazin, Recepti i zdravlje, Espreso, Dnevne, Beograd.in, Pozitivno, Hip, Minut znanja, Naš svet, Lajkuj, Online recepti, Zdravlje svaki dan, Standard.
Šta su činjenice?
Priča o konobarici i prerušenom vlasniku restorana prvo se pojavila na portalima i YouTube kanalima na španskom jeziku.
Događaj u kojem konobarica poslužuje prerušenog vlasnika restorana opisan je u videu pod naslovom ”LA ATENCIÓN A UN ANCIANO POR UNA MESERA ES SORPRENDENTE. Él era el dueño del restaurante”, koji je objavljen 7.5.2015. na YouTube kanalu Historias cortas para reflexionar.
Za razliku od članaka na našem govornom području, u ovom videu se ne pominje Teksas kao mjesto radnje.
Ovaj video je imao preko 2.000.000 pregleda do vremena pisanja ove analize. YouTube kanal Historias cortas para reflexionar postoji od 2014. godine, a u njegovom opisu se navodi da je namijenjen stvaranju “kratkih priča za razmišljanje”, kojima je cilj “promovisati duhovni, ljudski i porodični rast u društvu u kome je to sve više potrebno”.
Moguće je da je autor priče objavljene na ovom kanalu inspiraciju pronašao u priči ”Una Sopa en Navidad” (Čorba za Božić), koja je na nekoliko YouTube kanala objavljena još u decembru 2011. godine. U ovoj priči, konobarica nevoljno i sa gađenjem uslužuje prosjaka i pristaje da mu iz supe izvadi piletinu i, umjesto tri i po, naplati dva i po dolara. Pošto je završio s jelom, prosjak joj je ostavio novčanicu od jednog dolara i poruku u kojoj joj čestita Božić i govori kako nema novca za piletinu, ali ima za njenu napojnicu.
Teksas se kao mjesto događaja prvi put pominje u videu na YouTube kanalu Badabun, koji je objavljen 17.4.2017. Ovaj video donosi istu priču kao i onaj na kanalu Historias cortas para reflexionar, ali se kao mjesto radnje navodi Teksas. U ovom videu, koji je do vremena pisanja analize imao preko 25.000.000 pregleda, korišteni su i isječci iz videa “Čorba za Božić”.
Badabun, koji je sa radom započeo 2014. godine, jedan je od najpopularnijih YouTube kanala u Meksiku, sa preko 43 miliona pratilaca ove godine.
Upravo se na ovaj video poziva autor/ica članka na portalu Vuntu, u kojem je ispričana identična priča, kao i portal Fabiosa, na kojem je 2018. godine objavljen članak na engleskom jeziku, za koji je izvor kanal Babadun. Članak portala Vuntu je poslužio kao izvor portalu Family Today, na kojem je priča o konobarici Mariji iz Teksasa objavljena 2017. godine, također na engleskom jeziku. Ovaj portal je dio kompanije BN Media, a članak je objavljen i na drugim platformama te kompanije, kao naprimjer ovdje.
BN Media je američka kompanija koja na nekoliko portala objavljuje različite sadržaje koji promovišu vjerske, duhovne i porodične vrijednosti. Kako piše u sekciji “O nama” na zvaničnoj stranici, kompanija nastoji “podstaknuti na pozitivne misli i akciju”.
Kada se uporedi engleska verzija priče sa portala Family Today i članka koji je na našem govornom području objavio Novi život, jasno je da se radi o prilično lošem prevodu te verzije priče o konobarici Mariji.
Članci objavljeni na portalima Novi život i Svjetlo Dunjaluka su opremljeni fotografijom na kojoj se vidi konobarica i osoba koju poslužuje. Nije naveden izvor fotografije, kao ni to da li je riječ o ilustraciji. Fotografija se našla u videu na YouTube kanalu Badabun, kao i u nekim člancima na engleskom i španskom jeziku.
Fotografija ne prikazuje konobaricu Mariju iz restorana u Teksasu. Prvi put se pojavljuje na internetu u članku o narodnoj kuhinji u Kanzasu, koji je objavljen na portalu Upworthy 3.2.2016. godine. Na fotografiji se vidi radnica u narodnoj kuhinji koja je uređena da izgleda kao restoran, kako bi se korisnici osjećali ugodnije. Fotografija je dostupna i na stranici organizacije NourishKC, u sklopu koje funkcioniše ova narodna kuhinja.
Kao ključne riječi u tekstu objavljenom na portalu Novi život navode se opšti pojmovi - beskućnik, lijepe geste, obrok, restoran. Google pretraga ovih riječi daje samo prenošenja članka o konobarici Mariji i vijesti koje nisu povezane sa ovim događajem. Nije moguće pronaći informacije koje bi potvrdile da se on stvarno i desio.
Ni u jednoj verziji priče o konobarici Mariji nije navedeno ime vlasnika restorana, prezime konobarice ili vrijeme navodnog događaja. U prvoj verziji priče se ne pominje ni mjesto. Vlasnik restorana prerušen u beskućnika, ime konobarice, Teksas kao mjesto priče - to su sve elementi koji su u različitim verzijama dodavani prije nego je priča dospjela do portala na našem govornom području. Ipak, priča je u tim člancima predstavljena kao stvarni događaj.
Budući da nigdje nije navedeno kako se radi o izmišljenoj priči, članku o konobarici Mariji na portalu Novi život dajemo ocjenu lažna vijest. Člancima koji su preuzeti na drugim portalima dajemo ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
Napomena 15.12.2020.
Članak portala Espreso je u međuvremenu izmijenjen i sadrži tačne informacije, te dobija i ocjenu ispravljeno.
Napomena 4.2.2021.
Članak portala Priznajem je u međuvremenu izmijenjen i sadrži tačne informacije te dobija i ocjenu ispravljeno.
Napomena 12.2.2021.
Članak portala Novi život je u međuvremenu izmijenjen i sadrži tačne informacije te dobija i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena 4.12.2020.
Portal Minut znanja je obrisao ocijenjeni članak nakon objave ove analize, te dobija i ocjenu demantovano.