Foto: EyeEm, Freepik
Na Instagram nalogu carstvozdravlja objavljen je 1. jula 2025. godine kratki snimak u kom neimenovani muškarac govori o navodnim koristima izlaganja suncu. Snimak je na engleskom, sa titlovima na našem jeziku.
Foto: Screenshot/Instagram
Muškarac u snimku govori o značaju izlaganja suncu i propituje ljekarske smjernice o ograničavanju vremena provedenog na suncu. Ističe da se hormoni poput kalcitonina, melatonina i serotonina stvaraju isključivo kroz izlaganje suncu. Takođe naziva upozorenja da sunce izaziva rak “glupim” i insinuira da takva upozorenja imaju za cilj da ljude natjeraju da kupuju proizvode sa hormonima koje bi inače dobili sunčanjem.
Kad sunce dopre do očiju, pokreće proizvodnju hormona i enzima kao što su: kalcitonin, melatonin, serotonin - svi ovi hormoni i enzimi, što i piše u knjigama iz biologije, pomažu ti da ostaneš zdrav i mlad. A svi se proizvode samo zahvaljujući suncu. Samo suncu. I onda čujemo: “Sunce izaziva rak. Izbegavajte sunce kao kugu.” “Ne više od 10 minuta dnevno”, kaže doktor. Koliko to mora da bude glupo? Jer isti taj doktor će ti reći da ti treba melatonin i serotonin - a kako misliš da ih dobiješ ako ne prirodno? Ah, da… prodaće ti ih kao hemikalije.
Do vremena pisanja ove analize, snimak je ostvario više od 16.000 interakcija, a podijeljen je preko 8.500 puta. Isti snimak objavljen je i na drugim Facebook i Instagram profilima i stranicama (1, 2).
Šta su činjenice?
Muškarac na snimku je Robert Barefoot, “autor i naučnik” prema navodima sa njegove web stranice. Barefoot je objavio više knjiga, a većina za temu ima alternativne metode liječenja koje se navodno kriju u konvencionalnoj medicini (1, 2).
Kako se navodi u članku objavljenom 2012. godine na stranici Quackwatch, posvećenoj razotkrivanju dezinformacija i manipulacija vezanih za zdravlje, u jednoj od svojih knjiga Barefoot je iznio veliki broj netačnih tvrdnji, sve u svrhu promocije i prodaje svog suplementa. Tvrdio je da suplement “koralni kalcijum” može liječiti brojne bolesti, pa čak i prevenirati rak.
Snimak Barefoota koji se sada dijeli uz prevod na naš jezik je isječak iz plaćene promocije jedne od njegovih knjiga (1, 2). U snimku ovog promotivnog gostovanja kod Michaela Aldena, preduzetnika poznatog po ovakvim dugim formatima reklama, jasno je naglašeno da preporuke iz Barefootove knjige nisu odobrile nadležne zdravstvene institucije te da se gledatelji/ke trebaju konsultovati sa licenciranim stručnjacima/kinjama prije nego se povedu za njegovim savjetima.
U knjizi “Zavjera bolesti: FDA-ovo potiskivanje lijekova” koju u ovom snimku promoviše, Barefoot tvrdi da vitamin D liječi rak i brojne druge bolesti, a da zdravstveni autoriteti poput američke Uprave za hranu i lijekove (FDA) prikrivaju te informacije, jer je u pitanju jeftin lijek čija primjena bi im nanijela finansijsku štetu. U ovoj dugometražnoj reklami, Barefoot ponavlja i produbljuje ove navode, ističući da farmaceutska industrija kontroliše medije i tako omogućava potiskivanje “istine o prirodnim lijekovima”. U tom kontekstu Barefoot izgovara i pomenute tvrdnje o navodnim koristima izlaganja suncu, ističući njegov značaj i umanjujući potencijalne štetnosti.
Kako se proizvode kalcitonin, melatonin i serotonin?
Barefoot tvrdi da se hormoni kalcitonin i melatonin te neurotransmiter serotonin proizvode “samo zahvaljujući suncu”. To nije tačno.
Kalcitonin je hormon koji luče posebne ćelije štitne žlijezde. Ovaj hormon, između ostalog, reguliše nivo kalcijuma u krvi. Proizvodnja ovog hormona zavisi od nivoa kalcijuma u krvi, navodi se na stranici klinike Cleveland. “Vaša štitnjača oslobađa kalcitonin na temelju nivoa kalcijuma u krvi. Kad se nivo kalcijuma u krvi povećava, vaša štitnjača oslobađa kalcitonin u višim količinama. Kad se nivo kalcijuma u krvi smanjuje, štitnjača smanjuje količinu kalcitonina koju oslobađa”, navodi se na ovoj stranici. Dakle, sunce nije neophodan faktor u proizvodnji kalcitonina u ljudskom tijelu. Njegovo lučenje zavisi od nivoa kalcijuma, na koji mogu uticati različiti faktori.
Melatonin je hormon koji luči pinealna žlijezda. Ovaj hormon ima ulogu u regulaciji spavanja. Njegovo lučenje, navodi se na stranici klinike Mayo, zavisi od doba dana. Nivo lučenja povećava se kada je mrak, a smanjuje na dnevnoj svjetlosti. Postoje dokazi da izlaganje suncu može uticati na proizvodnju melatonina, ali sunce svakako ne može biti jedini faktor u njegovom lučenju, kako to tvrdi Barefoot.
Serotonin je neurotransmiter, koji takođe djeluje kao hormon, a koji prenosi poruke među nervnim ćelijama u mozgu i tijelu ljudi. “Serotonin igra nekoliko uloga u vašem tijelu, uključujući uticaj na učenje, pamćenje, sreću, kao i regulaciju tjelesne temperature, sna, seksualnog ponašanja i gladi”, navodi se na stranici klinike Cleveland. Niski nivoi serotonina povezuju se sa depresijom. Njegovo lučenje može se potaći kroz suplemente, ali i na prirodne načine, poput fizičke aktivnosti, smanjenja stresa, konzumacije određene hrane. Jedan od načina uključuje i izlaganje sunčevoj svjetlosti.
U sva tri navedena primjera je, dakle, riječ o prirodnim hormonima koje ljudsko tijelo luči. Ne luče se “samo zahvaljujući suncu”, suprotno tvrdnjama iz pomenutog videa. Na njihovo lučenje utiče niz unutarnjih i spoljnih faktora. Sunce može biti jedan od njih, svakako da nije jedini.
Da li sunce izaziva rak?
Različite tvrdnje o povezanosti izlaganja suncu i raka često se dijele u pseudonaučnim krugovima, a Raskrinkavanje je već pisalo o njima u više navrata (1, 2, 3). Postoje brojni naučni dokazi koji nedvosmisleno potvrđuju da prekomjereno izlaganje suncu predstavlja jedan od faktora rizika za razvoj raka (1, 2, 3).
U analizi Raskrinkavanja od 5.6.2025. godine se ističe: “Većina karcinoma kože javlja se upravo kao posljedica izlaganja UV zracima sunčeve svjetlosti, navodi se na stranici Američkog društva za borbu protiv raka. Ultraljubičasto (UV) zračenje oblik je elektromagnetnog zračenja koje dolazi od sunca, ali i od vještačkih izvora.”
Značajan broj slučajeva melanoma, najozbiljnijeg tipa raka kože, može se spriječiti sigurnim izlaganjem suncu i izbjegavanjem solarijuma. Na stranici nevladine organizacije Skin Cancer Foundation, usmjerene na edukaciju i širenje svijesti o raku kože i značaju njegove prevencije, ističe se da je oko “90 posto nemelanomskih karcinoma kože povezano s izloženošću ultraljubičastom (UV) zračenju sunca”, kao i da je “velika većina melanoma uzrokovana suncem”.
“Sunce je uzrok, a ne tretman protiv raka kože. Neosporna je naučna istina da UV zračenje koje potječe od sunca (ili vještačkih izvora poput solarijuma) uzrokuje mutacije u genima koji uzrokuju rak u koži“, za platformu Politifact je 2023. godine rekao dr David Leffell, profesor dermatologije i hirurgije na Medicinskom fakultetu Yale.
Dakle, upozorenja doktora o opasnostima neadekvatnog izlaganja suncu nisu “glupa”, kako tvrdi Barefoot. Prekomjereno izlaganje suncu bez zaštite može imati ozbiljne zdravstvene posljedice. To, naravno, ne znači da sunce treba u potpunosti izbjegavati. Izlaganje suncu ima i brojne pozitivne efekte na ljude.
Shodno navedenom, tvrdnju da se kalcitonin, melatonin i serotonin proizvode “samo zahvaljujući suncu” ocjenjujemo kao pseudonauku. Navodima da su upozorenja o štetnosti sunca “glupa” i da im je svrha da poboljšaju prodaju hormona koji se inače proizvode sunčanjem dajemo ocjenu teorija zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)