Foto: Medija centar Beograd, Wikimedia Commons
Novinska agencija Republike Srpske (Srna) objavila je 21. februara 2025. godine članak u kojem je “stručnjak za bezbjednost” Dževad Galijašević iznio niz tvrdnji o radu Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u Bosni i Hercegovini i u svijetu. Galijašević je optužio USAID da je finansirao terorističke organizacije i “politički islam” u BiH.
Američka agencija za međunarodni razvoj posredstvom islamskih zemalja podržavala je u BiH politički islam, paralelne džemate i organizacije povezane sa globalnim terorističkim organizacijama, izjavio je za Srnu stručnjak za bezbjednost DŽevad Galijašević.
(...)
- USAID je u BiH finansirao medije, političke stranke, provladine organizacije, LGBT pokrete, prehrambene projekte, obrazovne institucije, policiju, Oružane snage, vehabije, islamski turizam i deinstitucionalizaciju, a na širem planu još ukrajinske naciste, jordanske islamiste, avganistanske talibane, "Al kaidu", "Al nusru" i "Islamsku državu" - naveo je Galijašević.
Foto: Screenshot/Srna
Galijašević je također rekao da je Republika Srpska od 1995. do 2023. godine od USAID-a dobila 625 miliona dolara i da je Federacija BiH isti iznos dobila u svega dvije godine – u 2023. i 2024.
Tvrdnje iz Srninog članka prenijele su Radio-televizija Republike Srpske (RTRS) i Alternativna televizija (ATV).
Prazne optužbe
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) postoji od 1961. godine i njen zadatak je pružanje pomoći zemljama koje se oporavljaju od neke katastrofe, bore se sa siromaštvom ili provode demokratske reforme. Nakon preuzimanja funkcije predsjednika SAD-a u januaru ove godine, Donald Trump potpisao je uredbu kojom je američka pomoć u stranim zemljama pauzirana na tri mjeseca, s proklamovanim ciljem evaluacije USAID-ovih programa i njihovog usklađivanja s politikama nove administracije.
Od tada, rad ove agencije meta je napada i dezinformacija kako u SAD-u, tako i u drugim zemljama svijeta, uključujući i BiH. O nekim netačnim tvrdnjama u vezi s USAID-om Raskrinkavanje je već pisalo u analizama koje možete pročitati ovdje i ovdje.
Dževad Galijašević, koji zapravo nije “stručnjak za bezbjednost”, svoje tvrdnje o radu USAID-a nije potkrijepio dokazima. Naprotiv, informacije koje su dostupne i njemu i široj javnosti ukazuju na to da su tvrdnje o finansiranju terorističkih organizacija neutemeljene.
Naime, USAID u svom radu primjenjuje partner vetting proces, odnosno proces provjere partnera s kojima sarađuje prije nego što im odobri sredstva. Ovaj korak obavezan je za sve programe u Afganistanu, Siriji, Jemenu, Iraku, Libanu, Pakistanu i Palestini, jer je riječ o zemljama u kojima djeluju grupe koje SAD klasifikuje kao terorističke organizacije. Svrha ovakve provjere jeste da USAID osigura da njihova sredstva neće završiti u rukama terorističkih organizacija. Pauziranje pomoći, otpuštanje osoblja i drugi “rezovi” u USAID-u koje Trumpova administracija provodi ili najavljuje zapravo otežavaju ovaj proces, navodi se u dokumentu koji je agencija objavila 10. februara 2025. godine.
Iako mjere opreza postoje, proteklih godina došlo je do određenih propusta. Tako je 53-godišnji Sirijac Mahmoud Al Hafyan, koji je bio na čelu lokalne nevladine organizacije između 2015. i 2018. godine, ilegalno preusmjerio oko devet miliona dolara USAID-ovih sredstava namijenjenih za humanitarnu pomoć lokalnom stanovništvu vođama terorističke organizacije Al-Nusrah Front. Zbog toga je protiv Al Hafyana podignuta optužnica na američkom sudu 2024. godine, a istragu protiv njega vodili su USAID i FBI (link).
USAID je, zajedno s drugim američkim i međunarodnim organizacijama, prethodnih godina značajna sredstva usmjeravao u humanitarnu pomoć za narod u Afganistanu, gdje oko pola stanovništva ovisi o humanitarnoj pomoći kako bi preživjeli. Dio pomoći koju šalju u Afganistan (ne samo od USAID-a nego od mnogih humanitarnih organizacija) završi u rukama talibana, koji od 2021. godine kontrolišu ovu zemlju kroz brutalnu autoritarnu vlast. To nije namjera organizacija koje šalju pomoć, ali prekid slanja humanitarne pomoći doveo bi oko 20 miliona ljudi u Afganistanu u opasnost od umiranja od gladi (link).
Dakle, suprotno tvrdnjama Dževada Galijaševića, USAID nije finansirao terorističke organizacije. Štaviše, primjenjuju preventivne mjere kako bi osigurali da njihov novac ne završi u pogrešnim rukama. Bez obzira na to, izolovani propusti se jesu događali. Riječ je, pak, o slučajnim incidentima, a ne namjernom usmjeravanju sredstava terorističkim organizacijama.
Šta je USAID finasirao u BiH?
USAID je u Bosni i Hercegovini prisutan od 1995. godine. Neposredno nakon rata, ova agencija uložila je značajna sredstva u obnovu infrastrukture i privrede, a u narednim decenijama je kroz razne projekte ulagala u oblasti poduzetništva, turizma, nezavisnih medija, socijalne pomoći, obrazovanja, društvene integracije, razvijanja demokratije i slično (link).
Tvrdnja da je USAID u RS za 28 godina uložio 625 miliona dolara, a u Federaciju BiH isti iznos za samo dvije godine je apsurdna. Kako se navodi u članku Transparency Internationala iz 2023. godine, Republika Srpska je od 1995. do 2020. godine od USAID-a dobila 620 miliona dolara, odnosno 32% od 1,9 milijardi koje je ova agencija ukupno uložila u BiH u tom periodu.
Prema podacima sa stranice Foreignassistance.com, koju vodi američka vlada (dostupni na linku ovdje), USAID je u BiH uložio 207,3 miliona dolara između 2020. i 2024. godine. Kada se oduzmu administrativni troškovi, ostane 159, 5 miliona, što nije ni trećina iznosa za koji Galijašević tvrdi da je uložen samo u FBiH u 2023. i 2024. godini.
Ne postoje dokazi da je USAID finasirao “vehabije” ili “paralelne džemate” u BiH. Postoje, pak, dokazi da su izdvajali sredstva za projekte borbe protiv radikalizacije mladih. Među podacima o utrošku USAID-ovih sredstava u BiH sa stranice Foreign Assistance može se naći nekoliko projekata koji za cilj imaju prevenciju ili borbu protiv ekstremizma.
Dževad Galijašević je i ranije iznosio dezinformativne i huškačke tvrdnje o terorizmu i “političkom islamu” u BiH. Blizak je vladajućem SNSD-u u Republici Srpskoj i ranije je širio dezinformacije koje podupiru propagandne narative ove stranke. Vlast u RS već sedmicama vodi dezinformativnu kampanju protiv USAID-a (uprkos činjenici da su od ove agencije prethodnih godina primili značajna sredstva), a Galijaševićeve izjave za Srnu predstavljaju savršen spoj njegovih omiljenih tema – “zveckanje” terorizmom i promovisanje narativa koji idu u korist SNSD-a i koalicionih partnera.
Shodno činjenicama, tvrdnju da je USAID finasirao terorističke organizacije i paralelne džemate u BiH, objavljenu na Srni, ocjenjujemo kao lažnu vijest i teoriju zavjere. Ocjenu lažna vijest dajemo i tvrdnji da je USAID u FBiH uložio preko 625 miliona dolara u 2023. i 2024. godini.
Druge objave ovih tvrdnji ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti i teoriju zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)