Foto: Zastave Njemačkei Srbije/Ambasada Njemačke u Srbiji
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 23. maja 2024. godine usvojila rezoluciju kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici ispratio je veliki interes medija, ali i značajan broj dezinformacija. Raskrinkavanje je u nekoliko analiza (1, 2, 3, 4) pisalo o različitim netačnostima u izvještavanju medija koji su pažnju posvetili Rezoluciji.
Osim što se u medijima i na društvenim mrežama netačno navodilo da će Rezolucija “srpski narod proglasiti genocidnim”, negiranje kvalifikacije zločina počinjenih u Srebrenici bilo je dio velikog broja takvih dezinformacija.
U vezi sa tim, na platformi X je 24. maja 2024. godine podijeljena fotografija žene uz opis u kojem je navedeno da je ambasadorica Njemačke najavila da će državljani/ke Srbije koji/e su na privremenom radu u Njemačkoj morati potpisati izjavu u kojoj će “priznati” genocid u Srebrenici. U opisu profila na kojem je ovo podijeljeno piše da se na njemu objavljuju “vijesti koje su satirični osvrt na politička zbivanja i nisu istinite izjave”.
Ambasadorka Savezne republike Nemačke Anke Konrad najavila je obavezu svih državljana Srbije koji se nalaze na privremenom radu u Nemačkoj da potpišu izjavu u kojoj će priznati da je u Srebrenici bio genocid i svaki Srbin koji ne potpiše biće proteran zbog negiranja genocida.
Iz odgovora na ovu objavu može se zaključiti da se ne radi o autentičnoj informaciji, odnosno da se radi o svojevrsnom osvrtu na usvajanje Rezolucije u UN-u.
Foto: Screenshot komentara na objavu s platforme X
Postovi o navodnoj najavi ambasadorice Konrad objavljivani su i na Facebooku. Međutim, u ovim objavama nema nikakvih navoda na osnovu kojih bi se moglo zaključiti da se ne radi o autentičnoj informaciji (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10). Najranija takva objava na Facebooku datira od 26. maja.
U nekim od objava na Facebooku iskazana je nevjerica da je došla takva najava, a u nekima je opisana i kao prva konkretna posljedica izglasane rezolucije.
Šta su činjenice?
Anke Konrad je ambasadorica Savezne Republike Njemačke u Srbiji od 2022. godine, kako je navedeno na zvaničnoj stranici njemačke ambasade u Beogradu. Žena na fotografiji koja je podijeljena u objavi na platformi X, kako pokazuje pretraga, nije njemačka ambasadorica, već Franka Potente, njemačka glumica i pjevačica koja je pažnju javnosti privukla ulogom u filmu “Trči, Lola, trči” iz 1998. godine.
Na fotografiji ispod lijevo prikazana je glumica Potente, a desno je ambasadorica Konrad.
Iako je jasno da objava na platformi X ne donosi nikakvu autentičnu najavu njemačke ambasadorice, pretražili smo stranicu Ambasade Njemačke u Srbiji i nismo pronašli nikakvu sličnu najavu za državljane/ke Srbije u Njemačkoj. Ni Google pretraga ne daje nikakve rezultate o takvoj najavi.
Ipak, objava na platformi X prenesena je više puta na Facebooku bez otklona ili napomene da se radi o izmišljenoj najavi, a u nekim slučajevima i uz komentar o “najavi” u kojem se kritikuje takav potez.
Shodno činjenicama, objavu na platformi X o najavi ambasadorice Njemačke da će svi državljani/ke Srbije na privremenom radu u Njemačkoj morati potpisati “priznanje” genocida u Srebrenici ocjenjujemo kao satiru. Najranija dostupna objava na Facebooku bez napomene da nije riječ o autentičnoj informaciji dobija ocjenu lažna vijest. Sve kasnije objave “najave” bez napomene ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)