Foto: Freepik
Na Facebook stranici HOP portala 16. maja 2024. godine podijeljen je videozapis na kojem je navodno “demonstriran” postupak filtriranja grafenovog oksida iz stomatološke anestezije. Podijeljen je s opisom u kojem se navodi da su članovi grupe La Quinta Columna u svakom dentalnom anestetiku koji su testirali pronašli taj materijal.
Video koji je objavila La Quinta Columna (oni koji su prvi pronasli i obznaili svijetu da se u vakcinsma nalazi graphen oxide). U ovom videu tvrde da se u svakom dental anastetiku koji su testirali nalazi graphene oxide.
Muškarac na snimku prvo zagrijava ampulu u kojoj se navodno nalazi dentalna anestezija, a zatim je provlači kroz magnet četiri puta. Nakon toga, ampulu stavlja u špricu i, držeći magnet uz nju, istiskuje sadržaj ampule.
Naratorica na snimku “objašnjava” na engleskom jeziku da se korištenjem magneta na ovaj način dentalna anestezija pročišćava od grafenovog oksida budući da se u svakom dentalnom anestetiku nalazi taj materijal. Naratorica napominje i to da svaki put kada trebamo primiti anesteziju budemo sigurni da je provedena opisana procedura za otklanjanje grafenovog oksida.
Videosnimak je pregledan više od 2.400 puta, a objava je ostvarila preko 140 interakcija. Pronašli smo još dvije objave s tvrdnjama o grafenovom oksidu u dentalnim anestezijama (1, 2).
Šta je grafenov oksid?
Spomenuta La Quinta Columna grupa je “španskih istraživača” koja stoji iza pseudonaučnog izvještaja u kojem se tvrdi da Pfizerova vakcina protiv Covid-19 sadrži 99,9% grafenovog oksida. Tvrdnje o “pronalasku” ove grupe analizirali smo ovdje.
Kako se navodi na blogu kreiranom za potrebe komunikacije naučnih i tačnih informacija Health Desk, grafenov oksid je spoj koji sadrži ugljik, kisik i vodik. Primjena mu je raznovrsna – od senzora do tekstila i potencijalne primjene u medicini.
Prema pisanju Health Deska, riječ je o jeftinom, lako dostupnom materijalu koji je topiv u vodi, što ga čini odličnim rješenjem za pomoć pri apsorpciji lijekova. Može se proizvoditi kao prah ili otopina za razne upotrebe. Međutim, kako navodi fact-checking portal Full Fact, postoje dokazi da može biti otrovan u određenim primjenama (link, link).
Zbog potencijalnih koristi u polju apsorpcije lijekova, naučnici/e i hemijski/e inžinjeri/ke vjeruju da bi se grafenov oksid mogao dizajnirati kao sigurno sredstvo za isporuku vakcina i povećanje njihove efikasnosti, opisao je Health Desk.
Međutim, poveznica grafenovog oksida i vakcina, koja se još uvijek izučava, stvorila je priliku za širenje straha i neutemeljenih navoda da se ovaj materijal već nalazi u nizu odobrenih vakcina za prevenciju bolesti Covid-19, o čemu su pisali strani (1, 2, 3) i domaći fact-checking portali (1, 2, 3, 4, 5). Nakon porasta popularnosti takvih tvrdnji, ubrzo su se proširile i tvrdnje o drugim lijekovima pa se tako tvrdilo da se grafenov oksid nalazi u lijekovima protiv bolova i nekim antibioticima.
Budući da potencijalno ima koristi, provedeno je niz studija o sigurnosti grafenovog oksida i potencijalnoj primjeni pa čak i u dentalnim anestezijama. Međutim, Health Desk ističe da je potrebno mnogo više studija i ispitivanja da bi se utvrdilo da li je grafenov oksid efikasan, potpuno siguran i koristan materijal za biomedicinske primjene. Tek je u jednoj studiji, objavljenoj u februaru 2024. godine u naučnom časopisu Nature Nanotechnology, ispitivana toksičnost grafenovog oksida na učesnicima/ama. Prema navodima iz studije, radi se o prvoj studiji provedenoj na ljudima, a u njoj nisu zabilježene neželjene reakcije na udahnute čestice grafenovog oksida.
Grafenov oksid nije sastojak odobrenih lijekova
Tvrdnje o prisustvu grafenovog oksida u vakcinama, lijekovima i medicinskim sredstvima, uključujući i dentalne anestezije, nisu utemeljene zbog činjenice da se navedeni materijal ne nalazi u sastavu medikamenata koji su odobreni za upotrebu u medicinske svrhe.
Na pitanje u vezi s prisustvom grafenovog oksida u vakcinama postavljeno u Evropskom parlamentu, komesarka za zdravlje i sigurnost hrane EU Stella Kyriakides izjavila je 2022. godine da analiza podataka Evropske agencije za lijekove (EMA) pokazuje da se taj materijal ne koristi u proizvodnji ili formuli bilo koje vakcine protiv Covid-19 ili drugog medikamenta.
Grafenov oksid se ne koristi u proizvodnji ili formulaciji nijedne Covid-19 vakcine ili drugih lijekova, tako da ne bi bio prisutan u proizvodnim pogonima, i ne postoji očigledan način da bi mogao dospjeti u vakcine.
U odgovoru povodom sličnih navoda iz 2021. godine, Regulatorna agencija za lijekove i medicinska sredstva Ujedinjenog Kraljevstva (MHRA) navela je da nijedan medicinski proizvod s odobrenjem ove agencije ne sadrži grafenov oksid.
Napominjemo da nijedna vakcina ne sadrži grafenov oksid. Budući da nijedan medicinski proizvod koji je MHRA ikada odobrila ne sadrži grafenov oksid, nemamo podatke o efektima grafenovog oksida na ljudsko tijelo.
Raskrinkavanje se ranije bavilo analizom netačnih navoda da dentalne anestezije sadrže nanotehnologiju, o čemu možete čitati u ovoj analizi.
Shodno navedenom, najraniju objavu videosnimka “čišćenja” dentalne anestezije i tvrdnje da se u svim anestezijama nalazi grafenov oksid ocjenjujemo kao lažnu vijest i teoriju zavjere. Kasnije objave istog snimka i tvrdnje ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti i teoriju zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)