Foto: Predsjedništvo Srbije / Dimitrije Goll
Izvještavajući o sastanku srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića i predsjednika Slovenije Boruta Pahora, novinska agencija Anadolija je 3.9.2022. objavila članak u kojem su prenijete izjave dva zvaničnika. U članku je navedena sljedeća izjava predsjednika Pahora:
“Mislim da postoji mogućnost da se na kraju sve vođe slože da se Srbiji otvore vrata da završi brže pristupne pregovore i da postane članica EU-a, da do kraja ove sedmice Bosna i Hercegovina dobije status kandidata i da EU konačno ispuni svoju obvezu o viznoj liberalizaciji”, rekao je Pahor.
Članak je prenio značajan broj bh. medija. Neki portali, poput N1, Oslobođenja, Bljeska, portala Politički, Herceg Bosna, Tip, Faktor i drugih, istakli su u svojim naslovima izjavu slovenskog predsjednika o mogućnosti da Bosna i Hercegovina dobije kandidatski status u Evropskoj uniji do kraja sedmice.
Portal Pozitivna Srpska također je preuzeo članak, ali je u naslovu izostavljeno da se radi o izjavi slovenskog predsjednika.
KONAČNO! BiH naredne sedmice dobija status kandidata za ulazak u EU!?
Portali u regionu, kao što su CDM, RTNK, Vijesti (.me), Dan.co.me i Insajder (.in), također su objavili članke u kojima se navodi izjava slovenskog predsjednika o mogućnosti da BiH do kraja sedmice dobije kandidatski status za članstvo u EU.
Šta su činjenice?
Predsjednik Slovenije Borut Pahor sastao se u Beogradu s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem 3.9.2022. godine. Nakon sastanka održana je konferencija za medije, na kojoj su se oba predsjednika osvrnula na teme o kojima su razgovarali.
Srbijanska novinska agencija Tanjug imala je prenos uživo sa simultanim prevodom govora slovenskog predsjednika, koji je komentarisao evropsku perspektivu zemalja Zapadnog Balkana. Pahor je tom prilikom kazao:
Mislim da postoji mogućnost da se na kraju svi lideri slože oko tri stvari. Prvo, o tome da se Srbiji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Albaniji otvore vrata za završetak procesa pristupanja i postanku punopravnih članica Evropske unije, tako da se taj proces ubrza do kraja godine. Drugo, da do kraja ove godine Bosna i Hercegovina dobije status kandidata. I treće, da Evropska unija konačno ispuni svoje obavezu za liberalizaciju viznog režima.
U prenosu uživo Tanjuga prevoditeljica je riječ “godina” netačno prevela kao “nedelja”. Pogrešan prevod s Tanjuga preuzeli su brojni domaći i regionalni mediji.
U naslovu članka Pozitivne Srpske istaknuta je riječ “konačno” te je izostavljena informacija da se radi o izjavi slovenskog predsjednika. Stoga se iz naslova ovog portala da naslutiti da je riječ o konačnoj i zvaničnoj odluci nekog organa Evropske unije koji odlučuje o kandidatskom statusu pojedinih zemalja.
Neki portali prenijeli su ispravnu izjavu ili su naknadno obavijestili čitatelje/ke da je zbog greške došlo do izmjene u članku.
U članku portala Federalne televizije od 3.9.2022. navedeno je da je došlo do greške u prevođenju.
U mnogim medijima pojavila se informacija da je predsjednik Slovenije najavio da će do kraja sedmice Bosna i Hercegovina dobiti kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji. Tačna informacija je da je rekao da će se to desiti do kraja godine. Greška se dogodila tokom simultanog prevođenja press-konferencije u Beogradu, gdje je zvanična prevoditeljica kazala da se radi o periodu do kraja sedmice, što su preuzele novinske agencije, a zatim i bh. mediji.
Tačne informacije prenijeli su portali Bosna Global, BH portal, Patria (NAP), Slobodna Bosna, Radio Sarajevo, Visoko i Radio Kontakt Plus.
Shodno navedenom činjenicama, tvrdnju da je predsjednik Pahor govorio o mogućnosti da BiH do kraja sedmice dobije kandidatski status u EU ocjenjujemo kao grešku.
Naslov članka portala Pozitivna Srpska ocjenjujemo kao klikbejt, budući da implicira da se radi o zvaničnoj odluci o kandidatskom statusu BiH.
(Raskrinkavanje.ba)
Napomene:
16.9.2022: Portali N1, BUKA, Fokus, BL Portal, Ultra trijumf vijesti, Dnevnik, Crna Hronika i Raport su ispravili netačne navode u člancima koji su dio analize, pa im dodajemo i ocjene ispravljeno.
19.9. 2022: Portal Hayat je ispravio netačne navode u članku pa im dodajemo i ocjenu ispravljeno.
20.9.2022: Portali TVSA, Dnevno, Novi, Source, Prijedor24h i Depo su ispravilii netačne navode u člancima pa im dodajemo i ocjene ispravljeno.
22.9.2022: Portali Face i Oslobođenje su ispravili netačne navode u člancima, pa im dodajemo i ocjene ispravljeno.
27.9. 2022: Portali Press media i Avaz su ispravili netačne tvrdnje u člancima, pa im dodajemo i ocjene ispravljeno.
28. 9.2022. Portal Nezavisne novine je ispravio netačne navode u članku te im dodajemo i ocjenu ispravljeno.
9.11.2022: Portal Najbolja narodna muzika je ispravio navode u članku te im dodajemo i ocjenu ispravljeno.
1.9.2023: Članku portala Slobodna Bosna ocjena je dodata naknadno zbog tehničkih razloga.