Foto: John Phillips/goodfon.com
Na portalu Nulta tačka je 11.1.2025. godine objavljen članak o gostovanju američkog glumca Mela Gibsona u podcastu Joea Rogana, u kojem je “otkrio” da je nekoliko njegovih prijatelja izliječilo rak koristeći ivermektin, fenbendazol i metilensko plavo.
„Ispričaću ti dobru priču, ok. Imam tri prijatelja. Sva trojica su bili u četvrtoj fazi raka. Sva trojica trenutno nemaju rak i imali su neke ozbiljne stvari“, rekao je Gibson Roganu, dodajući da su koristili nekoliko alternativnih tretmana za koje se priča da deluju protiv raka, uključujući ivermektin, fenbendazol, metilensko plavo i hidrohlorid.
U članku je objavljen i link na YouTube snimak podcasta u kojem je gostovao Gibson.
Članak su prenijeli portali Svijet oko nas i Srbin. No, prenošenje Gibsonovih tvrdnji o lijekovima protiv raka nije stalo tu: Nulta tačka je 18.1.2025. godine objavila još jedan članak, ovaj put o “vrhunskom onkologu” Williamu Makisu koji je navodno potvrdio Gibsonove navode.
Vrhunski onkolog potvrdio: Ivermektin leči rak!
Dr. Makis je lečio jednog od Gibsonovih prijatelja koji je potpuno ozdravio nakon što su mu lekari rekli da za njega više ne postoji terapija.
Tokom protekle dve godine, Makis je temeljno istraživao anti-kancerogeni potencijal ivermektina i fenbendazola.
„Imam preko 1.000 pacijenata s rakom koji koriste kombinacije ivermektina i fenbendazola ili ivermektina i mebendazola“, podelio je.
Neki od njegovih pacijenata su „dobijali terminalnu dijagnozu“.
„Ranije su im lekari govorili da za njih više nema pomoći“, ističe Makis.
Ipak, uprkos pesimističnim prognozama, sada su ili potpuno „bez raka“, ili bar imaju bolest „pod kontrolom“, zahvaljujući tretmanu baziranom na ivermektinu.
Članak je objavljen i na portalu Svijet oko nas.
Od januara 2025, Gibsonove tvrdnje o liječenju raka ivermektinom, fenbendazolom i metilenskom plavom su se dijelile i na društvenim mrežama. Posebno je viralna bila objava na TikToku od 6.3.2025. godine, sa isječkom Gibsonovog gostovanja u podcastu, uz opis “Mel Gibson otkrio skrivenu tajnu medicine”. Snimak je ostvario više od 135.000 pregleda i imao je oko 23.000 interakcija.
Ivermektin ne liječi rak
Joe Rogan podcast u kojem je gostovao Mel Gibson objavljen je 9.1.2025. godine. Isječak u kojem govori o liječenju raka ivermektinom, fenbendazolom i metilenskom plavom počinje na 1:37:11 podcasta. Tvrdnjama o ivermektinu i fenbendazolu kao lijekovima protiv raka, koje je Gibson popularizovao svojim izjavama, bavile su se strane fact-checking platforme (1, 2), kao i Faktograf, naš partnerski portal iz Hrvatske (1).
Nijedan od lijekova ili supstanci koje spominje ne liječe rak. Ivermektin je antiparazitik koji se najčešće koristi u veterini i ponekad u liječenju ljudi. Bio je u fokusu pažnje javnosti tokom pandemije Covid-19, kad se netačno tvrdilo da može da spriječi ili da izliječi tu bolest (1, 2, 3). O netačnim tvrdnjama da liječi rak pisali smo još 2024. godine. Kako je objašnjeno u analizi Raskrinkavanja iz februara te godine, nedostaju klinička istraživanja (ispitivanja na ljudima) u kojima bi se potvrdili učinci ivermektina kao lijeka protiv karcinoma, iako su neka pretklinička ispitivanja dala obećavajuće rezultate (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9).
Fenbendazol je takođe antiparazitski lijek. Postoje neka istraživanja u kojim se ispitivao njegov mogući učinak na liječenje raka ali dokaza da on zaista liječi rak kod ljudi nema (1, 2, 3). U radu objavljenom u medicinskom časopisu “Anticancer research” u septembru 2024. godine dostupan je detaljniji pregled nekih istraživanja o mogućem efektu ovog lijeka u liječenju raka. No jasno je naznačeno da on nije odobren za ljudsku upotrebu i da nema nikakvih studija koje bi dokazale da je to lijek za rak.
Metilensko plavo je hemijski spoj koji se koristi kao tekstilna boja. U medicini se koristi u liječenju poremećaja krvi. Tvrdnje da liječi rak su široko rasprostranjenje ali nema nikakvih dokaza da je to tačno. Postoje neka istraživanja koja daju obećavajuće rezultate no nisu sprovedena nad ljudima niti se u njima navodi da ovaj spoj liječi rak (1, 2).
Faktograf u pomenutoj analizi ističe da je Kanadsko društvo za borbu protiv raka na platformi X 10.1.2025. godine komentarisalo tvrdnje koje je Gibson iznio u podcastu i reklo da su ovakve dezinformacije “opasne, okrutne, neodgovorne i daju lažnu nadu oboljelim od raka i njihovim bližnjim”.
“Tijekom podcasta Joea Rogana 9. siječnja, Mel Gibson promovirao je lijekove koji nisu znanstveno dokazani lijekovi protiv raka. Dezinformacije o liječenju raka opasne su, okrutne, neodgovorne i daju lažnu nadu oboljelima od raka i njihovim bližnjima.
Istraživači diljem svijeta posvećuju svoje živote otkrivanju najboljeg liječenja raka. Kirurgija, zračenje i odobreni lijekovi protiv raka poput kemoterapije sigurni su i dokazano zaustavljaju rast i širenje stanica raka. Odabir korištenja alternativne terapije može imati ozbiljne zdravstvene posljedice, poput širenja ili pogoršanja raka”, napisali su 10. siječnja na X-u.
William Makis, “vrhunski onkolog” za kojeg se u članku Nulte tačke navodi da “liječi” preko 1.000 pacijenata kombinacijama ivermektina i fenbendazola ili ivermektina i mebendazola, kanadski je radiolog kome je oduzeta licenca. Detaljnije o tome smo pisali u analizi iz januara 2025. godine u kojoj smo se bavili dezinformacijama o vakcinama protiv Covid-19 koje je širio.
Analizirani tekst portala Nulta tačka je članak koji je 17.1.2025. godine objavio portal Slay News. Riječ je o nepouzdanom izvoru informacija, a o netačnim tvrdnjama sa ove stranice koje su se proširile na našem govornom području pisali smo u nekoliko analiza (1, 2, 3).
Mebendazol je antiparazitni lijek. Neke pretkliničke studije pokazuju da može uticati na ćelije raka, ali kao i sa ivermektinom, nedostaju ispitivanja na ljudima koja bi eventualno pokazala neku učinkovitost (1, 2).
Na stranici organizacije Cancer Research UK navodi se da terapija protiv raka zavisi od više faktora: od toga koja vrsta je u pitanju, njegova veličina, da li se proširio na više organa te se u skladu sa tim propisuje više vrsta liječenja. Načini liječenja raka, u odnosu na to o kojoj vrsti je riječ variraju od upotrebe kombinacije lijekova, hemoterapije, operativnih zahvata, hormonske terapije i drugog.
Tvrdnje da se promovišu skupi ali neefikasni lijekovi zbog profita, dok se prikriva učinkovitost onih koji su jeftini, dio je zavjerološkog narativa o “farmakomafiji” (eng. Big Pharma). U fokusu tog narativa je vjerovanje da su ljekari, bolnice i farmaceutska industrija dio globalne zavjere tako što zarađuju na skupim tretmanima protiv teških bolesti, kao što je rak, iako navodno postoje jeftini, sigurni i učinkoviti lijekovi.
Shodno navedenim činjenicama, tvrdnje da ivermektin, fenbendazol i metilensko plavo, kao i mebendazol, liječe rak ocjenjujemo kao pseudonauku. Tvrdnju da se radi o “skrivenoj tajni medicine” koju je “otkrio” Mel Gibson ocjenjujemo kao teoriju zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)