Na web stranici napravljenoj da izgleda kao informativni portal pod nazivom Danas objavljen je tekst u formi intervjua s “doktoricom Gordanom Kovačević”, u kojem se promoviše navodni lijek protiv dijabetesa. “Intervju” je opremljen naslovom u kojem je navedeno da svaki dijabetičar “umire u mukama” i da je “izlečenje dijabetesa moguće”.
U “intervjuu” je objavljena fotografija na kojoj je navodno doktorica Kovačević, predstavljena kao “direktorica istraživačkog Instituta za endokrinologiju”.
U tekstu se navodi da je moguće izijlečiti dijabetes i stabilizovati nivo šećera u krvi “zauvijek u bilo kojoj dobi i u bilo kojoj fazi bolesti”. Navodi se da je u BiH pokrenut program "Bosna i Hercegovina bez dijabetesa", koji je usmjeren na suzbijanje dijabetesa.
Pre mesec dana pokrenut je preferencijalni program "Bosna i Hercegovina bez dijabetesa" usmeren na suzbijanje dijabetesa i njegovih komplikacija.
(...)
Podsetimo, program je zvanično pokrenut krajem 2021. godine. Prema Uredbi br. 5896 Ministarstva zdravlja BiH, u okviru programa, svaki stanovnik zemlje može dobiti najnoviji lek za lečenje dijabetesa.
O ovom “lijeku” govori “Gordana Kovačević”, koja se u prvom dijelu “intervjua” osvrće na navodni program “BiH bez dijabetesa”, simptome dijabetesa, komplikacije do kojih dovodi razvoj bolesti, usporedbe dijabetesa s rakom te neučinkovitost konvencionalnih lijekova. “Doktorica” nakon toga “govori” o “novom lijeku” koji stabilizuje nivo šećera u krvi.
Govorim o novom preparatu "DiaHilf". Ovo je lek koji vam omogućava da zaboravite na probleme sa skokovima šećera u najkraćem mogućem roku, doslovno u 4 dana, i vratite 100% funkciju gušterače u roku od 2-3 meseca.
Proizvodi se samo u BiH i njegov razvoj je trajao oko 2 godine, sa budžetom od 95 miliona dolara. Zbog toga smo u mogućnosti da distribuiramo "DiaHilf" po cijeni od 3600 RSD. Prema Uredbi br. 5896 Ministarstva zdravlja, program beneficija je već počeo i lek je dostupan javnosti.
(...)
DiaHilf stabilizuje šećer već u prvim danima lečenja (zbog delomične obnove funkcije pankreasa), a potpuno eliminira bolest nakon završetka terapije. Za ljude koji boluju od dijabetesa, ovo je sada jedini lek kojim se zaista otklanja uzrok bolesti.
Na kraju “intervjua” je formular za narudžbu DiaHilfa.
Ispod teksta su “komentari zadovoljnih korisnika”.
Izmišljena doktorica i ministarstvo zdravlja
Stranica na kojoj je objavljen “intervju” s “doktoricom Kovačević” izgleda kao kredibilan medij, ali rubrike i druge linkove na njoj nije moguće otvoriti. Rubrike u zaglavlju stranice vode na formular za narudžbu DiaHilfa, preparata koji se predstavlja kao lijek.
Google pretraga imena “doktorice Gordane Kovačević”, koja je predstavljena kao direktorica Instituta za endokrinologiju, ne daje rezultate koji potvrđuju da ova osoba postoji. Ne postoji ni “Institut za endokrinologiju” u BiH, kao ni ministarstvo zdravlja na državnom nivou. Postoje entitetska ministarstva zdravlja, to jest Federalno ministarstvo zdravstva i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske. “Preferencijalni program Bosna i Hercegovina bez dijabetesa”, u sklopu kojeg svi u BiH navodno mogu dobiti lijek protiv dijabetesa, također je izmišljen.
Na fotografiji koja navodno predstavlja doktoricu Kovačević nalazi se ruska doktorica Lyubov Gornostaeva iz Ambulantnog centra “Dječija gradska poliklinika br. 58”.
Njena fotografija korištena je kao fotografija izmišljene doktorice Kanite Hadžić u sličnom lažnom intervjuu u kojem je promovisan preparat Dia Active. O tome je Raskrinkavanje već pisalo u analizi iz februara 2023.
Lijek protiv dijabetesa, nažalost, ne postoji
DiaHilf se ne nalazi na spisku odobrenih lijekova Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH. Osim toga, ovaj se preparat ne spominje ni u jednom relevantnom medicinskom časopisu.
Raskrinkavanje je do sada objavilo nekoliko analiza sličnih lažnih intervjua u kojima se preparati promovišu kao lijekovi protiv različitih medicinskih stanja. U analizi iz decembra 2022. pisali smo o lažnom intervjuu u kojem je preparat Dia Drops predstavljen kao lijek protiv dijabetesa. Kao što je navedeno u ovoj analizi, postoji nekoliko tipova dijabetesa. Za svaki od tih tipova postoje različite vrste tretmana. Promjenom načina ishrane, oboljeli od dijabetesa tipa 2 mogu postići remisiju, ali ne postoji lijek ni za jedan od ovih tipova.
O sličnim načinima na koje se nastoje promovisati preparati kao lijekovi protiv različitih bolesti i stanja Raskrinkavanje je već upozoravalo u brojnim analizama (1, 2, 3, 4).
Shodno navedenim činjenicama, lažni intervju s nepostojećom doktoricom u kojem se DiaHilf promoviše i prodaje kao lijek protiv dijabetesa ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)