Raskrinkavanje.ba

Kandidat za načelnika Dennis Gratz nije promovisao platformu Paragonix Earn

Ova analiza je označena kao: Razabiranje

Lik načelničkog kandidata Dennisa Gratza i vizuelni identitet portala Dnevni avaz zloupotrijebljeni su u svrhu promocije sumnjive platforme koja obećava laku zaradu.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Korisnicima/ama Facebooka u Bosni i Hercegovini 20. septembra 2024. godine prikazivao se link na tekst u kom kandidat za načelnika Općine Centar Sarajevo Dennis Gratz navodno preporučuje platformu za trgovinu kriptovalutama. Objava u formi sponzorisanog oglasa navodi da je Gratz “pretjerao” i “rekao previše nepotrebnih stvari”.

Screenshot 2024 09 25 101547

Foto: Screenshot

Ovaj tekst objavljen je na stranici koja imitira vizuelni identitet portala Dnevni avaz. U naslovu “članka” o Gratzu navodi se da ga je zbog njegovih izjava tužila Centralna banka Bosne i Hercegovine.

Screenshot 2024 09 25 101728

Foto: Screenshot

Prema navodima iz teksta, Gratz je, gostujući u emisiji na Federalnoj televiziji, “slučajno otkrio svoju tajnu” te je emisija prekinuta pozivom iz “Banke Bosne”. Snimak je potom navodno uklonjen, ali su novinari/ke uspjeli/e “uvjeriti direktora programa” FTV-a da im ga ustupi te su objavili/e sadržaj razgovora novinarke i Gratza. 

Gratz je, navodno, u emisiji otkrio da novac zarađuje putem platforme za trgovinu kriptovalutama Paragonix Earn. Na više mjesta u tekstu naveden je i link na kom se korisnici/e mogu pretplatiti na ovu platformu.

Dennis Gratz : "Ne shvataš me? Daj mi 450 konvertibilnih maraka, i uz pomoć Paragonix Earn platforme zaradit ću milion za 12 do 15 sedmica!"
Emela Burdžović : "Čuo sam da postoji softver koji koristi umjetnu inteligenciju za trgovanje kriptovalutama. Sada svi naši gledaoci znaju kako se zove."
Dennis Gratz : "Spreman sam sada platiti 40.000 konvertibilnih maraka ako izrežete taj dio reprize. Nisam to mislio."
Emela Burdžović : "Samo podsjetnik da smo uživo. Svi naši gledaoci su čuli da se obogaćujete pomoću Paragonix Earn platforme. Sada nemate izbora - recite običnim ljudima u Bosni kako i oni mogu zaraditi novac. Ili, možda milioneri ne mare za obične ljude?"

U tekstu su fotografije na kojima Gratz u studiju razgovara s novinarkom Emelom Burdžović.

Screenshot 2024 09 25 102030

Foto: Screenshot

Izmišljeni “članak”

Niti je emisija u kojoj je Gratz preporučivao platformu za trgovinu kriptovalutama emitovana niti je tekst o tome objavljen na portalu Dnevni avaz. Naime, stranica na kojoj je “članak” objavljen samo imitira izgled ovog portala, ali se ne nalazi na istoj domeni. Sama stranica nije funkcionalna – klik na bilo koju opciju na njoj korisnike/ce preusmjerava na link za registraciju na platformi Paragonix Earn. 

Sa upitom o autentičnosti ovog teksta Raskrinkavanje je kontaktiralo Dennisa Gratza, kandidata Demokratske fronte za načelnika Općine Centar. Do vremena pisanja ove analize nismo dobili odgovor  te ćemo ga uvrstiti naknadno ukoliko ga dobijemo.

Tekst o “otkriću tajne” o zaradi i prekinutoj emisiji identičan je nizu tekstova u kojima su identiteti različitih poznatih ličnosti i medija u BiH zloupotrijebljeni u svrhu promocije sumnjivih platformi, o kojima je Raskrinkavanje već pisalo (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). U nizu primjera o kojima smo ranije pisali, suština lažnih medijskih članaka je ista – neka poznata ličnost iz BiH slučajno je tokom emisije uživo otkrila da zarađuje novac putem neke platforme za trgovinu kriptovalutama, nakon čega je pozivom iz Centralne banke BiH emisija prekinuta. Kao ni u ranijim slučajevima, ni ovoga puta takvo se nešto nije dogodilo. 

Odakle potječu fotografije iz teksta?

Fotografije iz studija na kojima se vide Gratz i novinarka Burdžović su autentične, ali ne potječu iz emisije Federalne televizije. Riječ je o kadrovima iz emisije “Klix studio”, u kojoj je Gratz gostovao 6. avgusta 2024. godine. Snimak ove emisije dostupan je na YouTube kanalu Klix.ba, te navodi o prekidu emisije i ustupanju njenog snimka novinarima/kama nemaju smisla. U njoj Gratz i Burdžović nisu razgovarali o zaradi putem platformi za trgovinu kriptovalutama, već o političkim prilikama u BiH.

Šta znamo o platformi Paragonix earn?

Na stranici na kojoj je moguća registracija na ovu platformu ne nude se gotovo nikakve informacije koje bi korisnicima/ama omogućile da procijene njenu autentičnost i pouzdanost. Na njoj se, pak, navode “preporuke” člana Predsjedništva BiH Željka Komšića i preduzetnika Edina Mehića.

Screenshot 2024 09 25 102308

Foto: Screenshot

Raskrinkavanje je u ranijim analizama već pisalo o primjerima tekstova u kojima su Komšić i Mehić navodno preporučivali Paragonix Earn. Obojica su demantovala da su ikada promovisala takve platforme za trgovinu kriptovalutama. 

Platforma Paragonix earn, kako smo ranije pisali, vizuelno je veoma slična platformi Nearest Edge, o kojoj je Raskrinkavanje detaljno pisalo u analizi na ovom linku. Kako je Raskrinkavanje utvrdilo svojom analizom, činjenice ukazuju na to da Nearest Edge nije legitimna platforma za trgovinu kriptovalutama. 

Budući da dijele manipulativni način promocije, kao i elemente vizuelnog identiteta, može se pretpostaviti da je riječ o platformi jednake pouzdanosti.

Kako je “članak” dolazio do korisnika/ca?

Tekst u kom Gratz navodno preporučuje platformu Paragonix Earn Facebookom se dijelio kroz sponzorisani oglas na stranici Lucy Waelchi. Novinari/ke Raskrinkavanja tako su došli/e do njegovog linka. Stranica nema nijednog pratitelja/ku, iako je kreirana još u decembru 2022. godine

Na samoj stranici, kao ni u njenoj Biblioteci oglasa, u vrijeme pisanja ove analize nije bilo moguće pronaći takav oglas. U ovoj biblioteci moguće je vidjeti jedino da je stranica imala pokrenutih šest oglasa koji su targetirali publiku na Malti i u Italiji, ali su svi uklonjeni zbog kršenja Standarda oglašavanja na Facebooku. 

Shodno navedenom, tekst u kom je Dennisu Gratzu pripisano promovisanje platforme Paragonix earn i koji je objavljen na stranici koja imitira izgled portala Dnevni avaz ocjenjujemo kao lažnu vijest

(Raskrinkavanje.ba)

 

Pogledajte originalne članke