Raskrinkavanje.ba

Na marginalnoj Facebook stranici niz fotomontaža i “deepfake” snimaka poznatih osoba iz regije

Identiteti Lepe Brene, Danice Grujičić, Senada Hadžifejzovića i doktora Elmira Jahića zloupotrebljeni su u nizu fotomontaža i “deepfake” videosnimaka objavljenih na tek pokrenutoj Facebook stranici koja nema pratitelja/ki.

Foto: Raskrinkavanje.ba 

Na Facebook stranici naziva US Home 21. jula 2024. godine objavljena je fotografija na kojoj se može vidjeti poznata pjevačica Lepa Brena kako navodno leži u bolničkom krevetu. Uz fotografiju je objavljen i opis u kojem se navodi da je u bolnici završila zbog dijabetesa. 

Dijabetes je zakovao za krevet Lepu Brenu..

Screenshot 2024 08 06 111526

Ova objava nije zabilježila interakcije, no prelistavanjem ove stranice dolazi se do još sedam objava (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) identičnog sadržaja koje su objavljene također 21. jula. Opis svih objava u potpunosti je identičan, dok se razlike mogu vidjeti jedino u fotografijama Lepe Brene u različitim bolničkim ambijentima. 

Brena Fejk

Na ovoj stranici je, također 21. jula, podijeljen i niz objava (1, 2, 3) o hapšenju doktorice i bivše ministrice zdravlja u Vladi Srbije Danice Grujičić. Fotografije na kojima se navodno prikazuje hapšenje Grujičić očigledna su fotomontaža, a u njihovom opisu stoji sljedeće:

Uhapšena najuticajnija žena u Srbiji i vodeći lekar u zemlji! Pokušala je da kaže istinu, koja se krije od penzionera…

Danica Fejk

Usto, istog je dana u dvije objave (1, 2) podijeljen i snimak u kom se govori o “revolucionarnom lijeku” doktorice Grujičić. Snimak je kreiran tako da podsjeća na TV prilog N1 televizije u kom se tvrdi da je doktorica napadnuta u sudnici zbog izlaganja o lijeku za čišćenje krvnih sudova i normalizaciju krvnog pritiska. U drugom sličnom snimku objavljenom istog dana u TV prilogu se navodno govori o hapšenju vlasnika apoteka koji su “otkupili lijek” za hipertenziju od Danice Grujičić i prodavali ga po tri puta većoj cijeni. U oba snimka mogu se čuti i navodne izjave doktorice o učinkovitosti “lijeka” za normalizaciju krvnog pritiska. 

Danica Ai

Na kraju, na istoj stranici je 21. jula u dva formata objavljen i isti videosnimak (link, link) na kom se mogu vidjeti novinar Senad Hadžifejzović i doktor Elmir Jahić, koji navodno također govore o neimenovanom “rješenju za hipertoničare”.

Screenshot 2024 08 05 123835

 

Šta su činjenice? 

Stranica US Home pokrenuta je istog dana kada su na njoj podijeljene i sve objave koje su obuhvaćene ovom analizom, 21. jula 2024. godine, pokazuju podaci o transparentnosti stranice. Ova stranica u vrijeme pisanja analize nije imala nijednog/u pratitelja/ku. 

Screenshot 2024 08 02 163413

Slika: Screenshot sekcije “Transparentnost stranice”

 Iako se stranica naziva US Home i dijeli objave uglavnom na našem jeziku, slika profila preuzeta je s Facebook stranice italijanske prodavnice sportske opreme “On Sport Wear”.  

Na stranici je u samo jedan dan podijeljeno 17 neautentičnih objava s očito montiranim fotografijama Lepe Brene i Danice Grujičić, kao i videosnimaka napravljenih uz pomoć umjetne inteligencije na kojima su zloupotrijebljeni javni nastupi Danice Grujičić, Senada Hadžifejzovića i Elmira Jahića. 

Po sadržaju, navedeni primjeri podsjećaju na objave kojima se na Facebooku nefarmaceutski preparati promovišu i prodaju kao lijekovi za razna oboljenja (1, 2, 3, 4, 5). Takve objave nerijetko sadrže navode o poznatim ličnostima koje su otkrile revolucionaran lijek za neki od hroničnih oboljenja ili, pak, tvrdnje o ljekarima koji su takav lijek promovisali i zbog toga doživjeli javni fizički napad od predstavnika farmaceutske industrije. 

Međutim, ni u jednoj od objava sa stranice US Home nije imenovan neki preparat koji “pomaže” ili “liječi” oboljenja koja se spominju (dijabetes, hipertenzija, problemi s krvnim sudovima i slično) niti je podijeljen link na bilo koji sadržaj. Ipak, sve činjenice ukazuju na to da je i ova stranica kreirana upravo kako bi objavljivala slične ili identične sadržaje onima o kojima fact-checking organizacije iz regije pišu već godinama. 

Lako prepoznatljive fotomontaže

Da su navodne fotografije Lepe Brene u bolničkom krevetu fotomontaže, lako je prepoznatljivo po oštrim rubovima oko njenog lica i razlike u bojama i kontrastu između lica i ostatka fotografija. Za ove montaže korištene su stvarne fotografije lica pjevačice, kojima su mediji iz regije ilustrovali svoje tekstove koji su se bavili temama vezanim za pjevačicu (1, 2, 3, 4, 5). 

Lepa Brena Republika

Slika: Lijevo – fotomontaža s Facebooka; desno - identična fotografija lica Lepe Brene kao ilustracija u tekstu portala Republika

 Pjevačica se u martu ove godine na svom Instagram profilu oglasila povodom lažnih intervjua i reklama na društvenim mrežama u kojima je i ranije zloupotrijebljen njen lik za promociju preparata protiv dijabetesa. 

S druge strane, vijest o hapšenju Danice Grujičić u stvarnim medijskim izvještajima ne postoji, a fotografije njenog navodnog hapšenja također su montaža. Za jednu je kao podloga iskorištena fotografija hapšenja državljanke Brazila koja je u Hrvatsku prokrijumčarila kokain, a za drugu fotografija odvođenja povrijeđene demonstrantice s moskovskih protesta povodom navoda o izbornim nepravilnostima iz 2019. godine.

Danica Rse

Slika: Lijevo – fotomontaža s Facebooka; desno – fotografija s moskovskih protesta koja je iskorištena kao “podloga” za montažu / Izvor: RSE/RL

Videosnimci generisani umjetnom inteligencijom

Ni videosnimci navodnih TV priloga u kojima se govori o tome da je Grujičić pretučena ili da su uhapšeni vlasnici apoteka također nisu autentični, a da ih je generisala umjetna inteligencija također nije teško pretpostaviti. U pitanju su, zapravo, nove objave skoro identičnih deepfake snimaka koji su kao neautentični već ocijenjeni u tekstovima Raskrinkavanja, ali i Istinomera iz Srbije. 

Kada je riječ o videosnimku sa Senadom Hadžifejzovićem i doktorom Elmirom Jahićem, on je također napravljen uz pomoć umjetne inteligencije. Snimak stvarnog gostovanja doktora Jahića u Centralnom dnevniku sa Senadom Hadžifejzovićem objavljen je 24. januara 2021. godine na YouTube kanalu FACE TV, no tom prilikom nisu govorili o doktorovom “lijeku protiv hipertenzije”. Slična kreacija umjetne inteligencije, uz tvrdnje da je doktor Jahić napadnut u studiju FACE TV-a jer je predstavio “lijek” HyperFlow, bila je predmet nedavne analize koja je objavljena na Raskrinkavanju, a koju možete pročitati ovdje

Prema tome, sve objave sa stranice US Home obuhvaćene u ovoj analizi ocjenjujemo kao lažnu vijest

 

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke