Foto: Facebook
Teorije zavjere i dezinformacije o Svjetskom ekonomskom forumu (SEF) i osnivaču ove organizacije Klausu Schwabu popularne su još od početka pandemije Covid-19 (1, 2). One su uglavnom bile vezane za frazu “Veliki reset” – koja zaista postoji u naslovu publikacije čiji je Schwab jedan od autora (Covid-19: The Great Reset). U “zavjerološkim” krugovima razvile su se teorije u kojima se tvrdi da se radi o planu uspostave “novog svjetskog poretka”. Šta zapravo predstavlja “Veliki reset” čitajte u našoj ranijoj analizi.
No, dezinformacije o Schwabu nisu stale samo na onome što on radi u sklopu SEF-a. Na proflu BQrac Za Istinu 11.5.2022. godine objavljen je kolaž fotografija muškarca oskudno odjevenog u žensku odjeću, a za kojeg se tvrdi da je upravo Klaus Schwab. U opisu objave stoji da je ovo čovjek “koji upravlja svijetom”, kao i par nejasnih rečenica u kojima su riječi “šifrirane” upotrebom znakova umjesto slova.
Tvrdnje da je muškarac na prikazanim fotografijama ustvari osnivač Svjetskog ekonomskog foruma na Facebooku su se dijelile u više verzija. U nekim objavama nije dijeljen kolaž fotografija, već samo jedna od njih, uz opis u kojem se spominje ime Klausa Schwaba:
Ko je zapravo na fotografijama
Objave s ovim fotografijama i tvrdnjama da je na njima Klaus Schwab na društvenim mrežama objavljivane su i prošle godine. Jednu od najranijih trenutno dostupnih objava na našem govornom području pronašli smo na Facebook profilu Emina Minći Grabovica od 20.4.2021. godine. Osim toga, i na drugim se jezicima (1, 2, 3) tvrdilo da je osoba s fotografije Klaus Schwab.
Raskrinkavanjem ovih navoda bavio se grčki fact-checking portal Ellinika Hoaxes u analizi objavljenoj 23.8.2021. godine.
Kako navodi ovaj portal, fotografija uprizoruje Maxa Schwaba, muškarca koji živi na otoku Key West u američkoj saveznoj državi Florida. S osnivačem i predsjednikom Svjetskog ekonomskog foruma ovaj muškarac dijeli samo prezime.
Fotografije Maxa Schwaba u sličnim izdanjima mogu se pronaći na Facebook stranicama vezanim za Key West (1, 2, 3), što ukazuje na to da je ekscentrično odijevanje i izlazak u javnost ovog muškarca česta pojava.
Osim grčkih fact-checkera, kasnijim pojavama ovih dezinformacijama bavili su se Myth Detector u analizi objavljenoj 15.10.2021. godine, ali i Reuters u analizi objavljenoj 2.2.2022. godine.
(Ne)suptilna homofobija i transfobija
Analizirane objave predstavljaju još jedan primjer pokušaja diskreditacije popularnih meta teorija zavjere, implicirajući im ono što pristalice takvih teorija smatraju devijantnim ponašanjem (najčešće transvestizam i transseksualizam). Slične primjere s kojim smo se ranije susretali možete pogledati na linkovima ispod.
Kako je stara fotografija ukrajinske djevojčice postala “Bill Gates u haljinici”
Ne, ovaj video ne prikazuje direktora WHO kako pleše u baru
Iako ne postoje nikakvi dokazi da su ove osobe nužno sklone takvom ponašanju, na ovaj se način, u osnovi, promovišu homofobni i transfobni narativi kojima se etiketiraju i stigmatišu osobe u našem društvu kojima su ljudska prava zbog seksualne orijentacije i rodnog identiteta već uskraćena.
Shodno navedenom, trenutno najraniju objavu u kojoj se tvrdi da je na spomenutim fotografijama Klaus Schwab ocjenjujemo kao lažnu vijest.
Sve kasnije objave dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)