Na portalu Prirodno zdravlje 3. decembra 2023. godine objavljen je članak koji govori o navodnim ljekovitim svojstvima žira. Članak je opremljen naslovom koji glasi:
DA LI STE ZNALI ZA OVO: Skuhajte žir i dobit ćete najbolji prijeki lijek za bolest današnjice…
U članku se tvrdi da se kuvanjem mljevenog žira dobija lijek za štitnu žlijezdu. Ovaj napitak, prema navodima iz članka, sličan je kafi. Između ostalog, tvrdi se:
Da li ste znali za ovo… Saznajte kako da napravite napitak koji liječi štitnu žlijezdu. Od žira možete da napravite napitak sličan kafi, koji ima ljekovito dejstvo na štitnu žlijezdu.
Treba da napravite zalihu mljevenog žira i kuhate po jednu kašičicu, jednom dnevno za regulisanje rada štitne žlijezde.
Ove tvrdnje objavljuju se u člancima domaćih medija već godinama. Najraniji trenutno dostupan članak koji sadrži iste navode objavljen je na portalu Telegraf 14.4.2016. godine. Naslov ovog članka glasi “Skuvali su ŽIR i dobili lek za štitnu žlezdu”, ali se ne precizira ko je to navodno uradio. Do vremena pisanja ove analize objavljeno je više od 80 članaka sa istim tvrdnjama.
Šta su činjenice?
Štitna žlijezda, ili štitnjača, žlijezda je koja se nalazi na dnu vrata i koja proizvodi različite hormone značajne za tjelesne funkcije. Dva glavna hormona koja proizvodi štitna žlijezda nazivaju se trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), a značajni su za regulaciju metabolizma. Različita zdravstvena stanja i problemi mogu biti povezani sa radom ove žlijezde. Usljed nedovoljne ili prekomjerne proizvodnje hormona štitne žlijezde mogu se javiti stanja hipotireoze i hipertireoze. Među najčešćim zdravstvenim stanjima povezanim sa radom štitne žlijezde jesu i gušavost, rak štitne žlijezde, čvorovi na žlijezdi, Grejvsova bolest te Hashimotov tiroiditis.
Kako postoje različite bolesti povezane sa štitnom žlijezdom, nije moguće govoriti o univerzalnom “lijeku” koji može “regulisati rad štitne žlijezde”. Zavisno od toga o kojoj je bolesti riječ, zavisiće i potencijalni tretmani i liječenje.
Raskrinkavanje je u ranijim analizama pisalo o navodnim lijekovima za hipotireozu, stanje u kojem štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona. (1, 2). Kako je u ovim analizama detaljno objašnjeno, osnovni tretman za ovo stanje jeste uzimanje hormona štitnjače, a liječenje često traje doživotno. Budući da postoje različiti uzroci hipotireoze, različite su i mogućnosti njenog tretiranja. Za neke od uzročnika uopšte nema lijeka. Recimo, Hashimotov tiroiditis predstavlja autoimunu bolest koja dovodi do toga da ćelije u ljudskom tijelu napadaju štitnjaču.
Za tretiranje hipertireoze, stanja u kojem štitnjača proizvodi previše hormona, na medicinskoj stranici Healthline navodi se da se koriste metode koje oštećuju štitnjaču ili je blokiraju u cilju manje proizvodnje hormona. Za to se mogu koristiti antitiroidni lijekovi, radiojodne terapije, beta-blokatori ili operacije. Kao i u slučaju hipotireoze, neke bolesti koje uzrokuju hipertireozu nisu izlječive. Takva je, recimo, Grejvsova bolest, autoimuna bolest koja je jedan od najčešćih uzročnika hipertireoze.
Dakle, postoje različite bolesti i različita stanja povezana sa radom štitne žlijezde. Stoga, različiti tretmani i lijekovi koriste se za njihovo tretiranje. Neke od bolesti su neizlječive.
Da li je napitak od žira lijek?
Žir je plod drveta hrasta ili bukve. Značajan je dio prehrane životinja, a koristi se i u ljudskoj ishrani, uz obradu. Termička obrada značajna je jer žirevi sadrže tanine koji mogu biti toksični ukoliko se konzumiraju u velikoj količini. Opetovano kuvanje žireva može dovesti do uklanjanja ove kiseline iz ploda.
Plod žira ima određene benefite za zdravlje. Žir je bogat omega-3 masnim kiselinama i antioksidansima, a njegovo ulje sadrži određenu količinu fitosterola, jedinjenja koja mogu pomoći u smanjenju razina holesterola. Plodovi žira takođe sadrže i visoke razine gvožđa i mangana.
Google pretraga ne daje rezultate koji bi pokazali da je neko naučno istraživanje proučavalo uticaj konzumiranja napitka od žira na štitnu žlijezdu. Način na koji bi konzumacija žireva indirektno mogla imati pozitivne efekte na rad štitne žlijezde jeste upravo kroz njihovo bogatstvo nekim antioksidansima. Ipak, konkretna veza između žira i štitne žlijezde nikada nije proučavana niti dokazana.
U zaključku, postoje različite bolesti i stanja vezana sa radom štitne žlijezde. Stoga, ne postoji jedinstven lijek za ove probleme. Dodatno, ne postoje nikakvi naučno utemeljeni dokazi da kuvani žir predstavlja “najbolji prijeki lijek” za štitnu žlijezdu.
Shodno činjenicama navedenim u analizi, članak portala Telegraf u kom su prvi put objavljene tvrdnje o žiru kao lijeku za štitnu žlijezdu dobija ocjenu lažna vijest. Druge objave iste tvrdnje dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti. Svi članci dobijaju i ocjenu pseudonauka.
Napomena:
6.12.2023: Nakon objave ove analize portal Telegraf je ispravio netačne navode u svom članku te dobija i ocjenu ispravljeno.
7.12.2023: Portal Prirodno zdravlje ispravio je netačne navode u svojim člancima te oni dobijaju i ocjenu ispravljeno.
8.12.2023: Portali Edijaspora i Portal zdravog živora ispravili su netačne navode u svojim člancima te oni dobijaju i ocjenu ispravljeno.
11.12.2023: Portali Prirodni lijekovi, Doznaj (.org), Prirodni svet i Doznaj (.info) ispravili su netačne navode u svojim člancima te oni dobijaju i ocjenu ispravljeno.
15.12.2023: Portal Comka ispravio je netačne navode u svojim člancima te oni dobijaju i ocjenu ispravljeno.
22.12.2023: Portal Oaza znanja ispravio je netačne navode u svojim člancima te oni dobijaju i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)