Foto: Vectonauta/Freepik
Na portalu Still Kurir 6.10.2020. godine objavljen je članak pod naslovom:
Ovo je najzdraviji čaj na svetu: Sprečava sve od obične prehlade do kancera! (RECEPT)
U članku se navodi da se čaj od origana, začinske mediteranske biljke, koristi “kao lijek hiljadama godina” te da se preporučuje njegovo ispijanje kako bi se “spriječila pojava teških oboljenja” pošto je “antikancerogen”.
Bez obzira da li se koristi svež ili sušen, origano je popularan lekovit začin koji se koristi hiljadama godina. Zato što je antioksidativni, antitumorski, antiinflamatorni lek, origano pomaže u lečenju raznih bolesti.
Naslov ovog članka i neki njegovi dijelovi u međuvremenu su promijenjeni. U novoj verziji članka naslov glasi “Uradite nešto dobro za sebe: Svaki dan popijte šolju ovog čaja”, a u samom članku nema tvrdnje da je origano “antioksidativni, antitumorski, antiinflamatorni lek”.
Verzija članka s tvrdnjama da čaj sprečava i kancer i da je riječ o “antioksidativnom, antitumorskom i antiinflamatornom lijeku” objavljena je iste godine i na portalima Hayat, Agro Savjet, Receptoor i Informer. Koristeći skoro iste naslove o ljekovitosti čaja od origana kod kancerogenih oboljenja, različiti portali objavljivali su članke i u 2022. godini (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16).
U 2023. godini, nekoliko portala, uglavnom anonimnih, takođe je objavilo članke sa navodima o tome da čaj od origana sprečava “sve, od prehlade do kancera”. Riječ je o člancima koji su objavljeni na portalima Obaveštavamo, Avionom, Prirodno zdravlje, Prirodni pripravci, Balkoteka 24h, Doznaj, Prirodni svijet, Vijesti vijesti i N8 portal. U februaru, aprilu i novembru 2023. godine na nekoliko Facebook stranica objavljen je link članka portala Prirodna medicina iz 2022. godine (1, 2, 3).
Da li je čaj od origana “antitumorski lijek”?
Raskrinkavanje je u brojnim analizama pisalo o tvrdnjama da različite namirnice liječe rak (1, 2, 3, 4, 5, 6). Kada je riječ o povezanosti ishrane i raka, Američki institut za istraživanje raka ističe:
Nijedna pojedinačna hrana ili sastojak hrane ne može vas zaštititi od raka. Ali, istraživanje pokazuje da prehrana puna raznovrsnog povrća, voća, integralnih žitarica, pasulja i druge biljne hrane pomaže u smanjenju rizika za mnoge vrste raka.
U tekstu objavljenom na stranici Univerziteta McGill precizira se da karcinom nije jedna bolest, već je u pitanju više njih. Primjera radi, rak limfoma ne može se liječiti na isti način kao što se liječi rak kože ili rak pluća. Šansa da jedan lijek (farmaceutski proizvod ili namirnica) može biti efikasan protiv različitih oblika karcinoma ravna je nuli, navodi se u istom tekstu.
Internet-pretraga pokazuje da postoje istraživanja koja su ukazala na to da origano sadrži elemente koji bi mogli biti od koristi u borbi protiv kancera. Na stranici PubMed, na kojoj se indeksiraju naučni radovi, čiji je osnivač Nacionalni centar za biotehnološke informacije (National Center for Biotechnology Information - NCBI), u sklopu Nacionalne biblioteke medicine Sjedinjenih Američki Država dostupna je, primjera radi, studija iz 2022. godine. Autorski naučni tim Zuhal Emire i Erdal Yabalak objavio je rad pod naslovom “Može li origano biti nada za liječenje raka? Pregled potencijala vrsta origana u prevenciji i liječenju raka” (eng. Can Origanum be a hope for cancer treatment? A review on the potential of Origanum species in preventing and treating cancers). U sažetku rada navodi se da se origano dugo smatra ljekovitom biljkom te da sadrži ulja koja mogu da se istraže i tako možda dokažu korisnim u prevenciji ili liječenju oboljenja, pa i kancerogenih. Sam zaključak kazuje upravo da postoje dvije vrste origana koje su obećavajuće u tom pravcu.
Da li origano sprečava kancer?
Internet-pretraga riječi “origano, lijek za kancer” na engleskom jeziku ne nudi nijedan naučno utemeljen dokaz da je ova biljka lijek ili da sprečava razvoj kancera. Na medicinskom portalu Healthline u članku objavljenom u julu 2017. (s posljednjim ažuriranjem u novembru 2023. godine) navodi se da ulje origana ima dokazana antioksidativna, antifungalna i antiupalna svojstva. U članku se tako ističe da postoje naučna istraživanja koja su to dokazala, ali se nigdje ne navodi da je riječ o lijeku, nego o svojstvima biljke koja mogu biti od koristi.
Kanadsko društvo za borbu protiv raka navodi u tekstu pod naslovom “Da li neke namirnice sprečavaju ili liječe rak?” da nema “magične hrane koja će prevenirati ili izliječiti rak”. U istom tekstu ističe se važnost zdrave prehrane.
Ne postoji čudesna hrana koja može spriječiti ili izliječiti rak, ali vaša cjelokupna prehrana može uticati na rizik od raka. Otprilike jedan od pet slučajeva raka može se spriječiti dobrom prehranom, aktivnošću i održavanjem zdrave tjelesne težine.
U prošlosti su istraživači proučavali specifične komponente hrane za koje su mislili da štite od raka, kao što su antioksidansi. Ali naučnici sada imaju širi pristup posmatrajući obrasce zdrave prehrane u odnosu na prevenciju raka. Razumijevanje veze između ishrane i raka je teško jer svakodnevno konzumiramo hiljade prehrambenih komponenti.
Uravnotežena prehrana može vam pomoći da postignete i ostanete na zdravoj tjelesnoj težini, što smanjuje rizik od raka.
Dakle, ishrana bogata namirnicama sa antioksidansima ima pozitivan uticaj na zdravlje, ali to nije garancija da neće doći do razvoja kancera niti to znači da je takva hrana “lijek”.
Shodno navedenim činjenicama, tvrdnju da je origano “antitumorski lijek”, objavljenu u članku portala Stil Kurir, ocjenjujemo kao lažnu vijest i pseudonauku. Ostale objave ove tvrdnje ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti i pseudonauku. Tvrdnju da čaj od origana “sprečava sve, od prehlade do kancera” ocjenjujemo kao dezinformaciju i pseudonauku.
Budući da je Stil Kurir do vremena pisanja ove analize izmijenio netačne tvrdnje u svom članku, dajemo mu i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena
23.11.2023. godine redakcija portala Krstarica dostavila nam je izmijenjenu verziju prvobitno objavljenog članka koji je dopunjen u skladu sa tačnim navodima, te je ocijenjen i kao ispravljeno.29.11.2023. godine članku portala Hayata dodata je ocjena ispravljno nakon što smo obaviješteni o izmjenama prvobitno objavljene verzije.4.12.2023. redakcija portala Informer dostavila nam je izmijenjenu verziju prvobitno objavljenog članka koji je dopunjen u skladu sa tačnim navodima, te je ocijenjen i kao ispravljeno.