Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Niti smo najkorumpiraniji niti ćemo u Njemačku bez vize

Prethodnu sedmicu obilježila je lažna vijest koja govori da je BiH najkorumpiranija država svijeta. Ni iduće godine nećemo moći raditi u Njemačkoj bez vize, baš kao što ni Hadžifejzović nije osuđen niti "BFF" govori da vam je Facebook profil siguran.

Istraživanja percepcije korupcije redovito pokazuju da je ona u BiH visoka. Međutim, vijest o novom “Gallupovom” istraživanju kojim je utvrđeno da je “BiH najkorumpiranija država na svijetu” - nije tačna.  Naime, ispostavilo se da takvo istraživanje ne postoji, a sama agencija koja je objavila tekst nije objasnila kako je došla do ovih podataka. Stoga sve članke koji su prenijeli ovako predstavljenu vijest ocjenjujemo kao grešku. Cijelu analizu pročitajte ovdje.


Čitateljica “Raskrinkavanja” poslala nam je članak koji govori da je profesorica engleskog iz Sanskog Mosta tužila parlamentarnog zastupnika Šemsudina Mehmedovića. Ispostavilo se da nije. Kako je od greške u sudskom spisu došlo do lažne vijesti pročitajte ovdje.


Reciklaža starih vijesti je uobičajena taktika kada su u pitanju lažni mediji. Ovog puta su obnovili lažnu vijest o kojoj smo pisali prije tri mjeseca. O tome kako je lažna vijest o radu u Njemačkoj bez viza ponovo stupila u opticaj, pročitajte ovdje.


“Raskrikavanje”, partnerska stranica iz Srbije, nedavno se pozabavilo pričom o navodnom izvještaju CNN-a o tome da su mladi matematičari iz Srbije “najpametniji na svijetu”. Priču je objavio niz medija iz Srbije, a isti tekst je objavljen i u nekoliko bosanskohercegovačkih medija. Ispostavilo se da je u pitanju lažna vijest, kao što možete pročitatu na ovom linku.


Obavještenje koje je Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH objavila prije dvije godine, potaklo je širenje raznih dezinformacija i senzacionalistička “upozorenja” na mnogim portalima.
Raskrinkavanje je utvrdilo da je samo u posljednjih šest mjeseci, oko 20 portala objavilo tekst sa istim naslovom i ilustracijom, a koji govori o drogi u caffetinu.  Sve ovakve članke ocijenili smo klikbejt i dezinformaciju, a cijelu analizu možete čitati ovdje.


Facebook je preplavljen novim “upozorenjem” o sigurnosti, zbog kojeg na stotine hiljada ljudi upisuje “BFF” u komentarima, misleći da će tako saznati da li je njihov profil “zaštićen od hakiranja”. U stvari se radi samo o jednoj od animacija koje je Facebook uveo prije nekoliko mjeseci, kao što možete pročitati ovdje.

Centralni Dnevnik sa Senadom Hadifejzovićem 24. marta 2018. godine realizovan je iz Zenice. Jedan od priloga koje je Hadžifejzović snimio za to izdanje je i 12-minutna reportaža iz KPZ Zenica, koju je najavio rekavši da da je “osuđen na kaznu od sedam sati zatvora” za verbalni delikt protiv političara.  Od ove najave je napravljen senzacionalistički i pogršan naslov članka, a cijelu analizu čitajte ovdje.