Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Predizborne manipulacije u medijima, online prevare i rasističke teorije zavjere

U prethodnoj sedmici bavili smo se netačnim tvrdnjama u vezi s Lokalnim izborima, teorijama zavjere o crtanim filmovima, kao i novim verzijama prevarnih reklama s društvenih mreža.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Nekoliko portala manipulativno je istaklo “nacionalni” ugao u odluci Nebojše Vukanovića da iz stranke isključi Slađana Milovanovića, nosioca liste na Lokalnim izborima u Srebrenici. Šta su činjenice, čitajte u našem storyju ovdje.

U septembru 2024. na dva su portala objavljeni navodi da je u spomen-parku žrtvama fašističkog terora na Garavicama kod Bihaća postavljena “ratna” zastava Armije RBiH. Ove tvrdnje nisu tačne. Detalje pročitajte ispod.

Teoretičari/ke zavjere na društvenim mrežama tvrde da su u vakcinama protiv Covid-19 pronađeni opasni paraziti. Riječ je o potpuno apsurdnoj tvrdnji. Sastavi vakcina poznati su i javno dostupni, a vjerovatnoća da bi bilo koji organizam mogao preživjeti procese sterilizacije koji se koriste pri proizvodnji vakcina vrlo je mala.

Detalje čitajte u našoj analizi ovdje.

Izmišljeni “genocid” nad bijelcima/kinjama čini okosnicu teorije zavjere o “velikoj zamjeni”, odnosno planu elita da potisnu bjelačku rasnu dominaciju u razvijenom svijetu. Radi se o rasističkom narativu, koji nerijetko završi nasiljem nad manjinama. Više čitajte ispod:

Na Facebook stranici kojom se upravlja iz Ukrajine, u septembru 2024. pokrenuto je više stotina oglasa u kojima se promoviše čaj Apolloss kao proizvod za gubitak kilograma.

Na portalima i društvenim mrežama dijeli se recept doktorice naturopatije koji navodno liječi i “najmasniju jetru”. Napitak po ovom receptu sadrži namirnice koje mogu pomoći zdravlju jetre, ali nisu nikakav lijek.

Društvenim mrežama dijeli se snimak u kojem se neutemeljeno tvrdi da likovi iz serije “Sunđer Bob Kockalone” predstavljaju pojedinačne psihološke poremećaje. Šta su činjenice, pročitajte na linku ispod.

Nova sumnjiva platforma za trgovinu kriptovalutama reklamira se istom prevarnom strategijom. Detalje čitajte u našoj analizi.

Na Facebooku su viralne lažne nagradne igre u kojima se zloupotrebljava identitet poznatog brenda automobila Kia.  Više čitajte ispod.

(Raskrinkavanje.ba)