Na portalu 24 Sedambl (.rs), 7. septembra 2024. godine objavljen je članak u kojem se navodi sljedeće:
SRAMOTNO Ratna zastava takozvane armije BiH na SRPSKOM STRATIŠTU u Garavicama kod Bihaća
Ratna zastava takozvane armije BiH postavljena je u Spomen-parku Garavice kod Bihaća, gdje je u Drugom svjetskom ratu na najbrutalniji način pobijeno na hiljade Srba.
U članku se navodi da se “zastava zavijorila baš na dan kada se obilježavaju 83 godine od ustaškog zločina nad 12.000 Srba” te da je to “izazvalo lavinu negativnih reakcija u Srpskoj”.
U članku su prenesene reakcije predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i ministra rada i boračko-invalidske zaštite RS Danijela Egića, kao i objava predsjednika PDP-a Branislava Borenovića na platformi X.
Narednog dana, 8. septembra, portal Intermagazin je uz informaciju o obilježavanju 83. godišnjice od zločina na području Bihaća u svom članku naveo sljedeće:
Egić je rekao da ratnoj zastavi Armije BiH ne priliči da bude na ovako svetom mestu.
Manipulacije fotografijama i izjavama političara
U spomen-parku žrtvama fašističkog terora na brdu Garavice kod Bihaća, 7. septembra 2024. godine obilježena je 83. godišnjica zločina iz Drugog svjetskog rata u kojima su ubijene hiljade Srba, Jevreja i Roma na ovom području. Uz informaciju o obilježavanju ove godišnjice, RTRS je 7. septembra u jutarnjim satima objavio da je na Garavicama “postavljena ratna zastava BiH”. Uz navode da se radi o “novoj provokaciji”, članak sadrži i fotografiju te dva videosnimka koji prikazuju zastave na spomenutoj lokaciji.
U članku se navodi sljedeće:
O svemu je upoznata i Policijska uprava Bihać, koji su 22. avgusta obavijestili Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika da su na području Spomen-parka postavljeni "privremeni objekti tokom proteklog mjeseca". Komisija je uputila zahtjev Federalnoj upravi za inspekcijske poslove da izvrše inspekcijski nadzor i da se utvrdi činjenično stanje i u skladu sa zakonom preduzmu odgovarajuće mjere.
RTRS je nešto kasnije istog dana objavio još jedan članak o obilježavanju godišnjice na Garavicama, navodeći da je ova zastava “postavljena krajem avgusta iako Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH to nije dozvolila”.
U tom se članku navodi da su obilježavanju godišnjice, među ostalim, prisustvovali i ministar rada i boračko invalidske zaštite RS Danijel Egić te državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Đorđe Todorov.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je danas da Srbi pamte svoje žrtve, a poštuju i tuđe, te da nikada neće skrnaviti spomen-obilježja na stratištima na području Srpske, niti Federacije BiH.
Egić, koji je rekao je da ratnoj zastavi BiH ne priliči da bude na ovako svetom mjestu.
Egićeve navode o “ratnoj zastavi BiH” na Garavicama prenijeli su i drugi portali (1, 2). Pored reakcije Danijela Egića, mediji u BiH i regionu istog su dana prenijeli i reakcije Milorada Dodika i Branislava Borenovića, koji su žestoko osudili isticanje spomenute zastave na Garavicama. Ipak, suprotno tvrdnjama objavljenim na portalima 24 Sedambl i Intermagazin, u njihovim izjavama nema navoda da je na Garavicama istaknuta zastava Armije RBiH.
Također, fotografije kojima su ilustrovani članci ovih portala ne prikazuju zastavu Armije RBiH, već nekadašnju zastavu Republike Bosne i Hercegovine.
Dodatno, zastava Armije RBiH nije prikazana ni u objavi Branislava Borenovića na platformi X, koja je “embedovana” u jednom od članaka. Fotografija zastave iz te objave također prikazuje zastavu RBiH.
Raskrinkavanje je do sada u više navrata pisalo o medijskim manipulacijama u kojima su zastave RBiH okarakterisane kao “ratne zastave Armije BiH” (1, 2, 3, 4, 5).
Zastave Armije RBiH i RBiH su slične, ali razlikuju se u nekoliko istaknutih elemenata. Naime, kako smo naveli u jednoj od ranijih analiza, obje su zastave bazirane na grbu dinastije Kotromanić, ali na zastavi Armije RBiH, pored grba s ljiljanima, dodatno se nalaze dva ukrštena zlatna mača, kao i natpis “Armija Republike Bosne i Hercegovine”.
Iako u javnosti nema informacija o tome ko je nekadašnju zastavu RBiH postavio u spomen-parku na Garavicama, niti hoće li i kada biti uklonjena s ove lokacije, medijski navodi da se u ovom slučaju radi o zastavi Armije RBiH nisu tačni.
Shodno tome, tvrdnja da je na Garavicama kod Bihaća postavljena “ratna” zastava Armije RBiH, objavljena na portalu 24 Sedambl, dobija ocjenu lažna vijest. Istu ocjenu dobija i citat da “ratnoj zastavi Armije BiH ne priliči” da bude u spomen-parku Garavice, pripisan Danijelu Egiću u članku portala Intermagazin. Ostale objave ovih tvrdnji dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)