Raskrinkavanje.ba

Prskanje komaraca u Srijemu “prehranom” je satira

Stari satirični članak o prskanju komaraca “prehranom za insekte” u Srbiji i dalje se dijeli na Facebooku bez napomene da nije u pitanju prava vijest.

Foto: Raskrinkavanje

Na Facebooku su u junu i julu 2024. godine podijeljene desetine objava sa screenshotom Facebook objave portala Vojvodina info u čijem se naslovu navodi da su u srijemskoj regiji u Srbiji “komarce umjesto insektidom prskali prehranom za insekte” (1, 2, 3, 4). 

Vojvodina Info Screenshot Članka

Naslov o prskanju komaraca “hranom za insekte” dijeli se na Facebooku barem od 2021. godine. Pronašli smo niz objava u kojima je podijeljen u formi screenshota ili kao tvrdnja uz druge slike (1, 2, 3).

 

Od satire do teorije zavjere

Članak u kome se navodi da su u Srijemu “umjesto insektidom komarce prskali prehranom za insekte”, nakon čega su oni postali “nikad jači”, objavljen je na portalu Vojvodina info još u junu 2021. godine. U članku se navodi da je “radnik u Velikim Radincima dva dana komarce prskao prehranom za insekte”, što je komarce na ovom području “učinilo da budu nikad jači i bješnji”, te da se ”delovanje protiv komaraca sada mora da udvostruči pošto predstoji velika bitka protiv njih u narednom periodu”.

U pitanju je satira, što je navedeno u napomeni na kraju članka

**Ovo je satirični tekst proizveden iz ideja veseljaka sa društvenih mreža koji se ponekad poigravavju sa situacijom koja se odvija u zemlji i regionu. Za cilj ima samo da nasmeje čitaoce, a svaka povezanost sa stvarnim likovima je slučajna.

Članak je 5. jula 2023. godine dopunjen i sada u njemu piše sljedeće:

Naravno sve je ovo bila samo šala, koju su naši novinari napisali a mi objavili, pre skoro 2 godine. Nedovno smo se susreli sa zloupotrebom ovog šaljivog teksta, tj. isacanjem samo delova, pa smo odlučili da ga ponovo objavimo u celosti.

Iako se u obje verzije članka navodi da se radi o satiričnom sadržaju, podijeljen je na Facebook stranici ovog portala 2021. godine bez takve napomene. Dvije godine kasnije, 2023, na ovoj Facebook stranici također je podijeljen screenshot objave članka bez napomene o kakvom se sadržaju radi. 

Vojvodinainfo Fb Screenshot2

Vojvodina info nije satirični portal niti je članak objavljen u rubrici koju bi prosječni/e čitatelji/ke mogli tako identifikovati. 

Uz brojne objave na društvenim mrežama, ovaj satirični članak prenosili su i portali. Red portal  je 21. juna 2021. članak objavio bez ikakve napomene da se radi o satiri, osim nadnaslova u kojem piše “Fake News, odnosno lažna vijest. Portal Senzor je u julu 2023. isti članak objavio uz napomenu da se radi o šaljivom sadržaju. 

Brojni/e korisnici/e društvenih mreža su screenshot s tvrdnjama o “nikad jačim komarcima” u Srijemu u julu 2024. podijelili/e uz nevjericu (1, 2, 3) te kritike upućene vlastima (1, 2, 3). 

Screenshot članka dijelile su i pristalice teorija zavjere o postojanju tajnog plana za “kontrolu stanovništva”, koje su navodni događaj u Srijemu povezale s navodnim planiranim “trovanjem i istrebljenjem” pa čak i namjernim kreiranjem vremenskih neprilika i virusa u svrhu “eksperimentisanja” na ljudima.

T Zvojvodinainfo

Teorije zavjere o postojanju “vladinih planova” za “kontrolu stanovništva” i “kontrolu vremena”, kao i one o navodnom vještačkom porijeklu virusa, nemaju utemeljenja u činjenicama, o čemu je Raskrinkavanje do sada pisalo u brojnim analizama (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Analizu tvrdnji o “prskanju komaraca hranom za insekte” u Srijemu u julu prošle godine objavio je i Faktograf, a ove godine i platforma Fake News Tragač.

Iako je članak objavljen na portalu Vojvodina info u potpunosti izmišljen i u njemu je navedeno da se radi o satiri, na društvenim su mrežama tvrdnje iz članka dijeljene kao da se radi o stvarnom događaju.

Shodno navedenom, članak portala Vojvodina info i njegova prenošenja u kojima se navodi informacija da se ne radi o pravoj vijesti dobijaju ocjenu satira.

Budući da zbog protoka vremena nije moguće utvrditi koja je objava bila prva, Facebook objave u kojima su tvrdnje iz naslova članka Vojvodina info objavljene bez napomene da se radi o satiričnom sadržaju ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti. Objave na društvenim mrežama u kojima su tvrdnje o navodnom prskanju komaraca “hranom za insekte” manipulativno povezane s teorijama zavjere o “kontroli stanovništva” dobijaju ocjene prenošenje lažnih vijesti i teorija zavjere.  

(Raskrinkavanje.ba)

 

Pogledajte originalne članke