Raskrinkavanje.ba

Stari televizijski snimak nije dokaz za teoriju zavjere o čipovanju djece

Uz implikacije da “objašnjava” navodni plan o čipovanju djece, na Facebooku se dijeli stari prilog američke TV stanice WFLA. Iako plasiran u senzacionalističkom i donekle zastrašivačkom tonu, u ovom se prilogu takve tvrdnje ne mogu pronaći. Radi se o još jednom primjeru širenja teorije zavjere o izmišljenim planovima za kontrolu i praćenje ljudi.

Foto: Pixabay

Na Facebooku je 15. aprila 2024. podijeljen snimak televizijskog priloga u trajanju od dvije minute na kojem se vidi natpis “Mikročipovanje vašeg djeteta” (eng. Microchipping your child). Snimak je na engleskom jeziku i sadrži prevod odnosno titlove na našem jeziku. Na Facebooku je podijeljen uz sljedeći opis: 

TO JE CILj......‼️
To više nisu teorije zavere.....‼️
Naprave s0t0njare teroristički napad, nebitno gde, škola, šoping centar ili pak UKRADU DETE......‼️
Pa nam oni tako brižni ponude rešenje u vidu Č.I.P.A.......

Čipovanjedjece1

Objava je na Facebooku do vremena pisanja ove analize ostvarila na stotine različitih interakcija.

 

Šta prikazuje viralni snimak?

TV prilog koji je podijeljen u viralnoj objavi je objavljen (arhivirano ovdje) 2016. godine u produkciji američke televizijske stanice WFLA-TV, podružnice NBC-a u saveznoj državi Floridi. Prilog je na YouTube kanalu ove TV kuće objavljen pod naslovom “Trebate li mikročipovati svoje dijete?” (eng. Should you microchip your child?), a u njemu se, kako se vidi i iz samog naslova, govori o potencijalnim mogućnostima mikročipovanja djece u svrhu njihove sigurnosti. U cjelini traje nešto više od tri minute.

Uz komentare voditelja i novinara, prilog donosi i izjave majke zabrinute za sigurnost svog djeteta kojoj se takva mogućnost dopada, ali i drugih roditelja koji na takvo nešto ne bi pristali. 

Pored novinarskog komentara da “tehnologija da mikročipujete svoju djecu postoji od ranih 90-ih, ali se nije baš primila”, u prilogu se može čuti i izjava inžinjera elektronike Stuarta Lipoffa. On je u prilogu opisan kao “dobro poznati stručnjak iz Bostona” i govori da ova tehnologija “neupitno može spasiti život, ponovo spojiti porodicu, pronaći nestalog pacijenta od Alzeheimera”. Naratorica u prilogu dalje navodi i da je “stručnjak iz Bostona rekao da mikročipovanje predstavlja mali ili nikakav rizik po zdravlje i da bi djelovao kao neka vrsta barkoda”.

Novinarka u posljednjoj minuti priloga, uz tvrdnju da na dlanu drži mikročip “veličine zrna riže”, govori sljedeće:

Stručnjak s kojim smo razgovarali nam zapravo kaže da su barkodovi uvedeni kasnih 1960-ih i da su ih tad ljudi smatrali preinvazivnima i prečudnima, a sad su barkodovi tako uobičajeni da više o njima ne razmišljamo. Stručnjak nam kaže da će se ovo (op.a. mikročipovanje ljudi) desiti prije ili kasnije.

Mikročip2

Bitno je dodati i da je, uz gore pomenuto, ovaj prilog napravljen na prilično senzacionalistički i uznemirujući način. Uz komentare novinara i njihovih sagovornika, u prilogu su prikazani dramatični isječci iz filmova o nestanku i otmicama djece te kadrovi policijskih potraga i pustih dječjih igrališta. 

Postojanje same tehnologije mikročipova te njene potencijalne primjene, u prilogu TV kuće WFLA je predstavljeno na posebno manipulativan način, fokusirajući priču na djecu odnosno roditeljski strah od nestanka i gubitka djeteta.

Ipak, u ovom prilogu starom skorom osam godina, postojanje ove tehnologije se ne povezuje sa navodnim ciljem opšteg mikročipovanja djece kako se implicira u viralnoj objavi iz aprila 2024. godine. Dalje, u toj se objavi tragični događaji kakvi su teroristički napadi, školske pucnjave i otmice djece prikazuju kao iscenirani i izmišljeni u svrhu promicanja navodnog plana o čipovanju djece. 

Činjenica je da takav plan ne postoji, te da tvrdnje o različitim “planovima” za čipovanje stanovništva spadaju u teoriju zavjere o navodnim naporima za uspostavu kontrole i praćenja ljudi, o kojima je Raskrinkavanje u ranijem periodu pisalo u brojnim analizama (1, 2, 3, 4). 

U njih spadaju i netačne tvrdnje o navodnom čipovanju djece o kojima smo u aprilu ove godine pisali u dva navrata. Naime, slučaj Danke Ilić u Srbiji u našem je regionu bio popraćen teorijama zavjere da je ubistvo djevojčice povezano sa planom čipovanja djece, te da se sistem “Amber alert” uvodi da bi se roditelji “naveli na čipovanje djece”.

Shodno navedenom, implikacije da prilog TV kuće WFLA iz 2016. godine objašnjava planove da se čipuju djeca, iako se u prilogu o tome ne govori, dobijaju ocjenu manipulacija činjenicama i teorija zavjere. Navodi da se ovaj plan “opravdava” pravljenjem kriznih situacija kao što su teroristički napadi i otmice djece dobijaju ocjenu teorija zavjere.

(Raskrinkavanje.ba)

 

Pogledajte originalne članke
Teorija zavjere 15.04.2024

Facebook profili i stranice: TO JE CILj......‼️ To više nisu teorije zavere....

  • Teorija zavjere
  • Manipulisanje činjenicama