Na portalu Klix 21. februara 2024. godine objavljen je članak pod naslovom:
Migranti se dosjetili novog ilegalnog i nasilnog načina da iz BiH uđu u EU: Pun kombi i gas preko granice
U članku se navodi da su na graničnim prijelazima Hadžin potok i Babina greda između Bosne i Hercegovine i Hrvatske “nedavno” zabilježeni incidenti u kojima su “grupe migranata” kombi-vozilom nasilno prelazile državnu granicu, pri čemu je povrijeđena i jedna službenica Granične policije.
Klix je za izradu ovog članka kontaktirao, između ostalih, i Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske (MUP Hrvatske) iz kojeg su naglasili da su vozilima koja su nasilno prešla granicu upravljali krijumčari migranata, a ne migranti.
"Do incidenata je došlo na prijelazima Bogovolja - Hadžin Potok, Pašin Potok - Zagrad i Kordunski Ljeskovac - Tržačka Raštela. Radi se o događajima u kojima su krijumčari, u vozilima u kojima su se nalazili migranti, preko navedenih pograničnih graničnih prijelaza iz Bosne i Hercegovine pokušali nasilno ući u Hrvatsku, bez stajanja i bez da je prethodno obavljena granična kontrola. O navedenim događajima upoznata je i Granična policija BiH te je ujedno zatraženo poduzimanje odgovarajućih mjera s BiH strane kako bi prevenirali pokušaje probijanja krijumčara vozilom preko graničnih prijelaza u Hrvatsku", kazali su iz MUP-a Hrvatske za Klix.ba.
Tvrdnje o “nasilnom načinu prelaska granice” kojeg su se “dosjetili migranti” prenesene su u desetinama članaka na drugim portalima. U nekim se člancima to naziva “novom taktikom” migranata. U mnogima je izostavljen komentar MUP-a Hrvatske u kojem se navodi da su vozilima upravljali krijumčari (1, 2, 3, 4, 5).
Nekoliko dana kasnije, 27. februara, pojedini mediji iz Hrvatske (1, 2) objavili su videosnimke incidenata na graničnim prijelazima između Hrvatske i BiH iz februara ove godine. Incidenti na snimcima, prema opisu, djeluju kao oni opisani u Klixovom članku. U objavama hrvatskih medija jasno je navedeno da su incidente uzrokovali prijevoznici migranata, odnosno dva bh. državljanina.
Klix je također objavio ove videosnimke u članku u kojem se navodi da su vozilima upravljali krijumčari. Ipak, u naslovu su za incidente ponovo okrivljeni migranti:
Pogledajte kako su migranti kombijem probili granicu BiH i Hrvatske, policajka zamalo stradala
I ovaj članak, uz slične ili identične naslove, prenijeli su pojedini mediji iz BiH.
Dodjeljivanje krivice
Nekoliko sedmica prije objave analiziranog članka na portalu Klix, na web stranici Policijske uprave karlovačka u Hrvatskoj 4. februara objavljeno je saopštenje o incidentima na bosansko-hrvatskim graničnim prijelazima, koje su prenijeli i pojedini mediji iz BiH i regiona (1, 2). U saopštenju je jasno naglašeno da vozilima nisu upravljali migranti, već bh. državljani:
Policijski službenici koji na području Policijske uprave karlovačke rade na poslovima suzbijanja krijumčarenja migranata i sprječavanja nezakonitih migracija su u noći s 2. na 3. veljače uhvatili četiri krijumčara stranih državljana.
(...)
Zatim u noćnim satima 3. veljače, 26 godišnji bosansko-hercegovački državljanin je, upravljajući teretnim vozilom bez registarskih oznaka, krećući se iz Bosne i Hercegovine prema Republici Hrvatskoj, izbjegavajući graničnu kontrolu probio rampu na graničnom prijelazu te se udaljio prema unutrašnjosti. Policijski službenici zaustavili su ga na području Slunja.
Ubrzo nakon toga je 19-godišnji bosansko-hercegovački državljanin upravljajući kombi vozilom bosansko-hercegovačkih nacionalnih oznaka, krećući se iz Bosne i Hercegovine prema Republici Hrvatskoj, bez zaustavljanja, izbjegavajući graničnu kontrolu, na istom graničnom prijelazu ušao u Republiku Hrvatsku. Tom prilikom je na graničnom prijelazu bila i policijska službenica koja je skokom u stranu izbjegla nalet vozila. Nakon toga su policijski službenici na području općine Cetingrad zaustavili vozilo i tom prilikom se vozač dao u bijeg, ali je ubrzo uhvaćen.
Iako je iz odgovora MUP-a Hrvatske na upit portala Klix, objavljenog u njihovom članku 21. februara, kao i iz informacija o incidentima koje je objavila hrvatska policija, jasno da su vozilima koja su nasilno i nezakonito “probila” državnu granicu upravljali krijumčari migranata iz BiH, migranti su okrivljeni za to u člancima koje je objavio Klix, a prenijeli drugi mediji.
To nije prvi primjer da su migranti i izbjeglice koji borave u BiH optuženi za zločine koji se ili nisu desili, ili ih nisu oni počinili, kao i da je neka nasilna situacija u kojoj su učestvovali i migranti manipulativno predstavljena u medijima. O nekoliko takvih slučajeva Raskrinkavanje je pisalo i ranije u analizama, koje možete pročitati na linkovima ispod.
Mediji plasirali nepotpune i neprovjerene informacije o napadu u kome su učestvovali migranti i izbjeglice
Selektivno izvještavanje i medijska kriminalizacija migranata: Koliko i kakva krivična djela u USK su zaista počinili migranti?
Migranti u Bihaću nisu zapalili kuće u kojima su boravili
Migranti kao “dežurni krivci” za ulične napade
Pripisivanje krivičnih djela koje su počinili državljani BiH migrantima doprinosi kriminalizaciji migrantske populacije i dodatnoj stigmatizaciji i diskriminaciji migranata i izbjeglica.
U analizi medijskog izvještavanja o migrantskoj krizi u BiH, koja je još 2019. godine objavljena na web stranici Media centra, između ostalog se navodi:
Iako se u BiH svakodnevno dešavaju tuče, provale, požari, pljačke čini se kao da ovakve vijesti koje se tiču bh.građana i građanki ipak sadrže manju dozu prezira i degutantnijih detalja. Poznato je da je crna hronika jedna od najčitanijih rubrika u medijima i da ovakve vijesti plijene pažnju kod čitatelja, međutim čini se i da se svaki nesretni slučaj koristi kao podloga za dodatno raspirivanje netrpeljivosti prema migrantima i izbjeglicama kao o ljudima koji su necivilizovani, drugačiji, imaju drugačije običaje i nije im mjesto u BiH.
(...)
Iz analiziranih sadržaja uočavamo da se o migrantima i izbjeglicama dalje izvještava na vrlo negativne načine, da su i dalje predstavljeni ili kao kriminalci ili u viktimizacijskom tonu, te u medijima skoro i da nema članaka u kojima je predstavljena pozitivna slika o migrantima i izbjeglicama, kao što su edukativne priče o njihovim civilizacijama i kulturama. Priče koji ukazuju na pozitivne primjere kao što su edukacije i radionice za migrante i izbjeglice ili druženje i saradnja lokalnog stanovništva sa migrantima i izbjeglicama manje su prisutne u bh. medijima, a svakako manje čitane i komentarisane.
Osim huškačkih komentara koje ostavljaju čitatelji, primjetno je i da dio građana ne razlikuje zemlje, da o migrantima i izbjeglicama govore kao Arapima, ljudima s Bliskog istoka, a često njihove zemlje nazivaju neciviliziranim rupama, što zvuči tragikomično, posebno ako znamo koliko je migranata i izbjeglica iz Sirije, Maroka, Irana, itd. Također, primjetan je i strah od drugačijeg, što se posebno vidi kroz komentare u kojima čitatelji ističu “naše” i “njihove” običaje, ne bi li ilustrativnije ukazali na te razlike i prezir prema muškarcima koji su napustili svoje države.
Članci desetina medija u Bosni i Hercegovini u kojima se za nasilne prelaske granice vozilima krive migranti, iako su za volanom bili krijumčari iz BiH, nastavak su predstavljanja migranata u negativnom svjetlu u bh. medijima.
Shodno činjenicama, tvrdnje da su migranti u februaru vozilima nasilno prelazili granicu s Hrvatskom ocjenjujemo kao dezinformaciju.
Napomena
7.3.2024. Nakon objave ove analize, portal Euractiv ispravio je svoj članak, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
8.3.2024. Nakon objave ove analize, portal Otisak ispravio je svoj članak, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)