Foto: GetArchive
Na jednom Facebook profilu je 21. aprila 2025. godine podijeljen videosnimak u kojem muškarac “demonstrira” da se grudva snijega na plamenu upaljača ne topi, navodeći da nas je dan prije avion “isprskao lijepo”.
Snijeg što nije snijeg, ne topise
Foto: Screenshot/Facebook
Muškarac na snimku, koji je u vrijeme pisanja ove analize imao preko 1,7 miliona pregleda i više od 14.600 interakcija na Facebooku, govori sljedeće:
…nije snijeg ustvari. Jučer nas je preletio avion, pošto je bilo jako malo aviona iznad Srbije, ja sam odmah otišao na Flight Radar i našli smo da je to na liniji Riad - Frankfurt Boeing 777 i isprsk’o nas je lijepo. Danas imamo snijeg koji nije snijeg. Znači ne topi se, i jako lijepo crni kao plastika. Vode nema, jako je vruć, zanimljivo.
Osim na Facebooku, identičan videosnimak podijeljen je 22. aprila 2025. godine i na jednom TikTok profilu.
Šta su činjenice?
Identičan videosnimak dijelio se i u aprilu 2020. godine, također uz tvrdnje da prikazuje vještački, plastični snijeg koji se ne topi. Tačno porijeklo videosnimka nije moguće utvrditi, no tada smo ga detaljno analizirali u tekstu dostupnom na ovom linku.
Iako su takve tvrdnje neutemeljene, teorije o plastičnom snijegu povremeno se pojavljuju na društvenim mrežama, što potvrđuju i brojne analize fact-checking portala objavljene na ovu temu (link, link, link, link, link).
Kako je u aprilu 2020. godine za portal Raskrikavanje iz Srbije kazao profesor na Fizičkom fakultetu u Beogradu i ekspert za meteorologiju Vladimir Đurđević, samo je utisak da se snijeg na videosnimku ne topi.
On se topi, ali je sama grudva snega puna vazdušnih „džepova“ (zbog kojih i njena struktura izgleda vazdušasto) koji upijaju tu vodu. Kao i sunđer, tako i u ovom slučaju grudva jednostavno upije većinu vode koja nastane topljenjem kristala, što stvara utisak kao da se grudva ne topi.
No, grudva se zaista topi, što se može vidjeti na osnovu poređenja njene veličine na samom početku paljenja upaljačem s veličinom pred kraj snimka. Međutim, videosnimak se prekida u trenucima kada bi se grudva trebala u potpunosti istopiti i pretvoriti u tečnost.
Foto: Screenshot/Raskrinkavanje.ba
Kada je riječ o garežu koji ostaje na površini grudve, i ovdje je riječ o prirodnom fenomenu, objasnio je profesor Đurđević.
Kada je upaljač blizu objekta, u ovom slučaju grudve, dotok kiseonika se smanjuje, što omogućava da je produkcija čađi veća nego inače, pa fini film vode koja se pojavi na površini grudve posle nekoliko sekundi jednostavno zadrži u sebi deo čađi. Ista stvar će se desiti ako plamen upaljača približimo nekom drugom čvrstom objektu, recimo staklu. Što je upaljač bliže objektu, što više smanjujemo dotok kiseonika, više će biti čađi.
Pojava gareži ne dokazuje da je on od plastike, a “da je sneg zaista kao od plastike, kao što tvrde domaći i svetski teoretičari zavere, u nekom momentu bi”, smatra Đurđević, “grudva i sama počela da gori poput plastične kese”, navodi se u analizi platforme Raskrikavanje.
Tvrdnje o “prskanju iz aviona”, koje je u ovom slučaju predstavljeno kao uzrok “plastičnog snijega”, dio su široko rasprostranjene teorije zavjere o “chemtrailsima” kao pojave zaprašivanja različitim supstancama iz aviona koji nadlijeću naše prostore. Tvrdnje iz ove teorije zavjere višestruko su opovrgnute kao neutemeljene. “Chemtrailsi” ne postoje; tragovi koji ostaju iza aviona su kondenzacioni tragovi i oni nastaju kao rezultat susreta toplog i vlažnog ispusta iz avionskih motora s hladnim zrakom na visinama na kojima avioni lete.
Shodno navedenom, tvrdnje da se prikazani snijeg ne topi, da “crni kao plastika” i da nije riječ o pravom snijegu ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti i pseudonauku. Navode o zaprašivanju iz aviona i impliciranje da je zbog toga došlo do pojave vještačkog snijega ocjenjujemo kao teoriju zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)