Na TikToku je 7. juna 2024. godine objavljen snimak u kom se tvrdi da su 194 države pristale da kriminalizuju protivljenje vakcinaciji, odnosno da “hapse” građane/ke koji/e govore protiv vakcinacije. Muškarac na snimku, između ostalog, govori:
Oho, 194 države su se složile da uhite građane koji se protive cjepivu protiv ptičje gripe. Mislim da se to ne odnosi na ljude koji odbiju se cijepit nego oni koji otvoreno pričaju protiv cjepiva.
Na snimku se vidi screenshot članka objavljenog na stranici The People's Voice.
Isti navodi objavljeni su 12. juna na Telegram kanalu InfoTeam. U ovoj objavi se, između ostalog, navodi:
194 zemlje SZO su pristale da hapse građane koji se protive vakcini protiv ptičijeg gripa –
(...)
194 države članice Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) složile su se da počnu hapsiti i krivično goniti građane koji govore protiv cjepiva protiv ptičje gripe, kao dio novih oštrih mjera osmišljenih da suzbiju takozvane "dezinformacije".
U objavi se, nadalje, tvrdi da je Svjetska zdravstvena skupština usvojila amandmane na “kontroverzne međunarodne zdravstvene propise”, koji će navodno ukinuti “nacionalni suverenitet zemalja”. Amandmani takođe, navodno, SZO-u daju ovlaštenja da donosi zakone te da “kriminalizuje govor za koji SZO kaže da podriva zvanični narativ”. U ovoj objavi podijeljen je i link pomenutog članka sa portala The People's Voice.
Isti navodi objavljeni su i na nizu Facebook profila i stranica (1, 2).
Šta su činjenice?
Kao izvor za tvrdnje o kriminalizaciji govora protiv vakcinacije navodi se portal The People's Voice. Članak sa ovim tvrdnjama na ovoj stranici objavljen je 6. juna 2024. godine. The People's Voice je nekredibilan izvor, a Raskrinkavanje je u više navrata pisalo o dezinformacijama poteklim sa ovog portala (1, 2, 3).
Ptičija gripa je zarazna bolest uzrokovana virusom influenze. Prenosi se sa ptica na sisare, uključujući i ljude. Tokom 2021. i 2022. godine Evropu je zahvatila epidemija ove bolesti, koja se širila u životinjskim populacijama, ali i među ljudima. Prema podacima SZO-a, od 889 prijavljenih slučajeva ove bolesti od 2003. godine do aprila 2024, njih 463 imalo je smrtni ishod.
U junu 2024. godine, slučajevi ptičije gripe kod životinja zabilježeni su u Sjedinjenim Američkim Državama i Australiji. U Indiji je zaraženo nekoliko ljudi, a u Meksiku je potvrđen prvi smrtni slučaj od novog podtipa ove gripe.
Zdravstveni autoriteti navode da se vakcine protiv gripe mogu prilagoditi za ovaj tip virusa. Vlade širom svijeta pokrenule su procese nabavke doza vakcina protiv ove gripe, koje bi se mogle dati najizloženijim pojedincima/kama, poput radnika/ca na farmama.
Hapšenje građana/ki
Navodi o kriminalizaciji protivljenja vakcinaciji protiv ptičijeg gripa nisu utemeljeni. Ove tvrdnje već su analizirale platforma za provjeru činjenica Science Feedback, fact-checking odjel agencije Reuters te naš partnerski portal Raskrikavanje.
Svjetsku zdravstvenu organizaciju čine 194 države. Međunarodni zdravstveni propisi, čijim su amandmanima navodno omogućena “hapšenja”, predstavljaju pravni instrument koji je usvojila Svjetska zdravstvena skupština (SZŠ). Svjetska zdravstvena skupština je tijelo koje donosi odluke unutar Svjetske zdravstvene organizacije.
Amandmani na ovaj dokument koje je SZŠ usvojio 1. juna 2024. godine ne kriminalizuju govor protiv vakcinacije. To su za Raskrikavanje potvrdili predstavnici SZO-a.
„Izmenjeni zdravstveni propisi ne mogu, niti propisuju hapšenje ili krivično gonjenje pojedinaca ili grupa po bilo kom osnovu. Ni Međunarodni zdravstveni propisi, niti amandmani koje je skupština SZO usvojila 1. juna, ne razmatraju hapšenje ili krivično gonjenje ljudi zbog protivljenja bilo kojoj vakcini”, navodi SZO u odgovoru Raskrikavanju.
„Svetska zdravstvena organizacija nije i nikada neće podržavati ili preporučiti hapšenje bilo koga zbog odbijanja vakcine jer to nije u njenoj nadležnosti. Ni SZO, niti dokumenti poput Međunarodnih zdravstvenih propisa, nemaju mogućnost da preduzimaju akcije poput hapšenja ili krivičnog gonjenja”.
Usvojeni amandmani odnose se, između ostalog, na uvođenje definicije “vanrednog stanja pandemije”, posvećenje solidarnosti i pravičnosti te osnivanje nacionalnih tijela posvećenih implementaciji Međunarodnih zdravstvenih propisa, navodi se u izvještaju sa sastanka SZŠ-a od 1. juna.
Na istom sastanku dogovoren je i plan finalizacije pregovora o pandemijskom sporazumu. Međunarodni pandemijski sporazum je set smjernica SZO-a čije usvajanje treba poboljšati koordinaciju globalnog odgovora na pandemije. Ovaj dokument predstavlja svojevrsnu dopunu pomenutih propisa u slučaju pandemije.
Inicijativa za njegovo usvajanje praćena je nizom dezinformacija, o kojima je Raskrinkavanje pisalo u više navrata (1, 2, 3). Neke od najraširenijih odnosile su se na izmišljeno “predavanje” suvereniteta SZO-u. Ipak, kako je u pomenutim i drugim analizama Raskrinkavanja detaljno objašnjeno, ovim sporazumom nije predviđeno nikakvo ukidanje suvereniteta država članica. SZO njime neće dobiti nikakvu “moć” nad potpisnicama.
Shodno navedenom, prvu objavu tvrdnje da su 194 članice SZO-a “pristale” da kriminalizuju protivljenje vakcinaciji protiv ptičijeg gripa ocjenjujemo kao lažnu vijest. Istu ocjenu dobija i prva objava tvrdnje da usvojeni amandmani na međunarodne zdravstvene propise daju SZO-u ovlaštenja da donosi zakone i “kriminalizuje” govor protiv vakcinacije. Druge objave istih tvrdnji dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti. Tvrdnja da ovi amandmani ukidaju suverenitet članica dobija ocjenu teorija zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)