Raskrinkavanje.ba

Da li su se Komšić i Bećirović slikali u Ukrajini sa obilježjima Armije RBiH?

U novom slučaju medijskog miješanja obilježja Armije i Republike Bosne i Hercegovine iz devedesetih, ali i sadašnje zastave BiH, pojedini portali ustvrdili su da su dva člana Predsjedništva BiH nosila obilježja Armije RBiH prilikom posjete Ukrajini.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na portalu Faktor magazin objavljen je 23. avgusta 2023. godine članak o posjeti članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića i Željka Komšića Ukrajini. Članak je opremljen naslovom u kom se navodi: 

SKANDAL KAKAV SE NE PAMTI: Komšić u Ukrajini sa obilježijma tzv. Armije BIH!

Kako se u članku ističe, Komšić je navodno nosio obilježja Armije Republike Bosne i Hercegovine za vrijeme posjete Ukrajini, za koju nije bilo “pune saglasnosti Predsjedništva BiH”. 

Skandalozan potez Komšića, koji uzput rečeno, zvanično predstvalja hrvate u BiH a nosi obilježja tzv. Armije BiH, samo je jedan u nizu provokacija ovog člana Predsjdništva BiH.

U članku je objavljena i fotografija koja navodno dokazuje ovu tvrdnju. 

Foto: Faktormagazin.ba

Istoga dana, 23.8.2023, na portalu ART info objavljen je članak u kom se tvrdi da su oba člana Predsjedništva BiH nosila obilježja Armije RBiH tokom posjete Ukrajini. 

Ali BiH ne bi bila to što jest da se dvojica bošnjačkih članova Predsjedništva BiH, a obojica su izabrani glasovima Bošnjaka, nisu u Ukrajini pojavili i fotografirali s obilježjima Armije R BiH. Nastavili su tako politiku promoviranja jednostrane priče o ratu koji je BiH bjesnio prije tri desetljeća i u kojemu su pripadnici vojske čija su obilježja istaknuli na svojoj odjeći počinili stravične zločine. 

Članak sa istim tvrdnjama objavljen je 23. avgusta i na portalu Notra

Ove tvrdnje iznijeli su i pojedini zvaničnici/e iz Republike Srpske, poput zamjenika predsjedavajućeg Savjeta ministara Staše Košarca

Šta su činjenice?

Članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović službeno su posjetili Ukrajinu, gdje su se 23. avgusta 2023. godine sastali sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Komšić i Bećirović učestvovali su 24. avgusta i na samitu Krimske platforme.  

Predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik negodovao je zbog njihove posjete, ustvrdivši da za nju ne postoji “odluka Predsjedništva BiH” te je nakon posjete istakao da su Komšić i Bećirović tamo “iznijeli privatne stavove”

Na fotografiji koju su objavili pomenuti mediji, član Predsjedništva BiH Željko Komšić ne nosi majicu sa obilježjima Armije Republike Bosne i Hercegovine, već sa grbom Republike Bosne i Hercegovine. Denis Bećirović nosi majicu sa obilježjima Bosne i Hercegovine. Fotografija je objavljena 23. avgusta 2023. na Instagram nalogu Željka Komšića. Prema opisu objavljenom uz fotografiju, ona je napravljena “tokom vožnje noćnim vozom za Kijev”. 

O primjerima dezinformacija u kojima se obilježja Republike predstavljaju kao obilježja Armije Raskrinkavanje je pisalo u više navrata (1, 2, 3, 4). U ovim analizama Raskrinkavanja detaljno je opisana razlika između ovih obilježja. 

Kako je navedeno, na majici Željka Komšića nalazi se grb Republike Bosne i Hercegovine, a ne Armije RBiH. Među ovim obilježjima postoje brojne sličnosti, ali i suštinske razlike. Naime, oba grba su zasnovane na grbu dinastije Kotromanić i oba imaju karakteristične ljiljane. 

Armija Republike Bosne i Hercegovine formirana je odlukom Predsjedništva BiH u aprilu 1992. godine, nakon početka rata u Bosni i Hercegovini. Nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine, postala je bošnjačka komponenta entitetske Vojske Federacije Bosne i Hercegovine

Grb Armije Republike Bosne i Hercegovine izgleda ovako

 

Foto: Wikipedia

Zastava Republike Bosne i Hercegovine usvojena je 1992. godine, a u zvaničnoj upotrebi bila je od 1992. do 1998. godine. Ona izgleda ovako:

Foto: Wikipedia

Iako navedene sličnosti postoje, postoje i značajne razlike. Kako se može vidjeti, na grbu Armije Republike Bosne i Hercegovine jasno se ističe da je ona simbol ove oružane formacije. Dodatno, iza grba sa ljiljanima nalaze se dva ukrštena zlatna mača, što nije slučaj sa grbom Republike. 

Dakle, Komšić nije nosio majicu sa obilježjima Armije RBiH. To nije učinio ni Bećirović, koji, jasno je to iz fotografije, nosi majicu sa aktuelnim obilježjima Bosne i Hercegovine

Šta znamo o portalu Faktor magazin? 

O ovom portalu, koji je prvi objavio pomenute tvrdnje, Raskrinkavanje je pisalo u analizi iz 2.11.2022. koju možete pročitati ovdje. Analizirajući sadržaj vezan za izbore, objavljen na ovom portalu tokom izborne kampanje 2022. godine, utvrdili smo da je na njemu objavljeno više od 150 članaka u kojima se negativno govori o opozicionim strankama u Republici Srpskoj. O SNSD-u, s druge strane, nije bilo nijednog takvog članka. Izdavač ovog portala je AD Media, čiji je osnivač, između ostalih, i Alternativna televizija. Ministarstvo finansija SAD-a 2022. godine uvelo sankcije ATV-u, navodeći da je ovaj medij u privatnom vlasništvu kompanije blisko povezane s Miloradom Dodikom. 

Shodno navedenom, tvrdnju da je Željko Komšić u Ukrajini nosio obilježja Armije Republike Bosne i Hercegovine, objavljenu na portalu Faktor magazin, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Ocjenu lažna vijest dajemo i tvrdnji da je Denis Bećirović nosio takva obilježja, objavljenoj na portalu ARTinfo. Druge objave ovih tvrdnji ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Prenošenje lažnih vijesti 23.08.2023

NoTra: Obilježja Armija RBiH i nastavak jednostrane priče o ratu u BiH

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 23.08.2023

ARTinfo: Obilježja Armija R BiH i nastavak jednostrane priče o ratu u BiH

  • Prenošenje lažnih vijesti
  • Lažna vijest