Raskrinkavanje.ba

“Dopisivanje” izjava sagovorniku na RTRS-u

Istraživač i analitičar Timothy Less bio je gost u “Dnevniku plus”, informativnoj emisiji Radio-televizije Republike Srpske, gdje je govorio o visokom predstavniku međunarodne zajednice u BiH. U članku o njegovom gostovanju izjave koje je dao manipulativno su “obogaćene”.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Radio-televiziji Republike Srpske (RTRS) 16.12.2023. godine emitovana je informativna emisija “Dnevnik plus”. Gost tog izdanja bio je Timothy Less, predstavljen kao vodeći istraživač u Centru za geopolitiku sa Univerziteta Cambridge. Istog je dana na portalu RTRS-a objavljen članak o njegovom gostovanju sa linkom na snimak emisije. Članak je opremljen naslovom:

Les za RTRS: Dokaz neuspjeha projekta zvanog državna zajednica BiH jeste nelegitimni visoki predstavnik (VIDEO)

U uvodnom dijelu članka navodi se:

Ovo što se dešava u BiH sa nelegitimnim visokim predstavnikom je dokaz neuspjeha projekta zvanog državna zajednica BiH, rekao je za RTRS istraživač Centra za geopolitiku na Kembridžu, Timoti Les.

Članak je objavljen i na portalu Prijedor24h.

Timothy Less, kako se navodi u njegovoj biografiji, voditelj je studijske grupe za analizu geopolitičkog rizika u Centru za geopolitička istraživanja Univerziteta Cambridge. Između ostalog, on je, kako je i navedeno u pomenutoj biografiji, vodio Kancelariju britanske ambasade u Banjaluci.

Emisija “Dnevnik plus” u kojoj je gostovao počela je tvrdnjom voditeljice da je Bosna i Hercegovina “i dalje protektorat”. Zatražila je mišljenje sagovornika o “nastojanjima da se na tron postavi Christian Schmidt, neizabrani stranac, i učini vladarom”. Transkript tog dijela emisije glasi:

Voditeljica: Gospodine Les, 28 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, Bosna i Hercegovina je i dalje protektorat. Koje je Vaše viđenje svih ovih dešavanja i kako vidite uporna nastojanja da se na tron postavi Christian Schmidt, neizabrani stranac, i učini vladarom BiH?

Les: Mislim da je to dokaz neuspjeha BiH da postane koherentna država 28 godina nakon što su arhitekte Daytona stvorile BiH kakva danas postoji. Hoću da kažem, u to vrijeme je završen rat i vladao je optimizam kod američkih diplomata da BiH može zacijeliti, da različite nacionalne grupe mogu da približe i da formiraju koherentnu bosansku državu koja bi se razvijala i prosperirala i, u konačnom, bila integrisana u Zapad, te presjekla svoje istorijske veze sa drugim, nezapadnim silama. Međutim, danas je stvarnost praktično sušta suprotnost tome. BiH stagnira, barem u relativnom smislu, podjeljenija je više nego što je ikada bila, nije se razvila ekonomski, nije ušla u Evropsku uniju, nije ušla u NATO, kako su se diplomate nadale devedesetih, njene različite nacionalne grupe očuvale su svoje veze sa nezapadnim silama. Drugim riječima, upravo suprotno onom što su arhitekte Daytona predviđale. Prisustvo visokog predstavnika je dokaz tog neuspjeha.

Dakle, Les je rekao da je prisustvo visokog predstavnika u BiH dokaz neuspjeha BiH u tome da postane, kako je rekao, koherentna zajednica. Međutim, on ni u ovom, ni u bilo kom drugom dijelu emisije, nije izjavio da je BiH “državna zajednica” niti da je dokaz tome “nelegitimni visoki predstavnik”.

Je li Schmidt “nelegitimni visoki predstavnik”?

Još od kad je Schmidt u maju 2021. godine imenovan na dužnost visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, brojni/e politički/e dužnosnici/e, mahom iz RS, počeli/e su ga nazivati “nelegitimnim”. Te tvrdnje postale su dio izvještavanja i određenog broja medija. Kao obrazloženje tih navoda najčešće se navodi da Schmidtovo imenovanje nije potvrdilo Vijeće sigurnosti UN-a.

Raskrinkavanje je pisalo o medijskim izvještajima u kojima se Schmidt naziva “nelegalno izabranim”, “nelegitimnim” ili “lažnim” visokim predstavnikom u BiH (1 ,2). Kako je navedeno u analizi objavljenoj 25.1.2022. godine, nekoliko se puta desilo da se Vijeće sigurnosti UN-a izjasni o odabiru visokog predstavnika, ali se isto tako dešavalo da Vijeće ne potvrdi imenovanje visokog predstavnika. U pomenutoj analizi objašnjava se:

Ipak, da izostanak potvrde Vijeća sigurnosti UN-a nije presedan, govori i slučaj iz 2005. godine, kada je za visokog predstavnika odabran Christian Schwarz-Schilling. Naime, tada je odlazeći visoki predstavnik Paddy Ashdown pisanim putem obavijestio generalnog sekretara UN-a da će Schwarz-Schilling od 31. januara 2006. godine obnašati ovu funkciju te kako je obaviješten “da bi ovu informaciju trebalo proslijediti Vijeću sigurnosti na razmatranje i moguće postizanje dogovora”.

Naš partnerski portal Istinomjer takođe se u nekoliko navrata bavio tvrdnjama zvaničnika/ca kojima se osporavaju Schmidtov legalitet i legitimitet na poziciji visokog predstavnika (1, 2, 3, 4). 

Dakle, navodi da BiH nema visokog predstavnika izabranog u skladu s procedurom predviđenom Dejtonskim sporazumom te da je Schmidt “neimenovani” i “lažni tzv. visoki predstavnik” manipulativni su. Tačno je da Schmidtovo imenovanje nije potvrdilo Vijeće sigurnosti UN-a, ali to nije ni obavezno ni definisano kao nužno.

Je li Bosna i Hercegovina “državna zajednica”?

Kako je u analizi objavljenoj u sklopu prebunking serijala “Rasvjetljavanje” objašnjeno, tvrdnja o BiH kao državnoj zajednici entiteta stvorenoj potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma nije tačna, iako se često ponavlja u medijima.

Iz prvih redova Ustava Bosne i Hercegovine jasno je da je BiH nezavisna i suverena država koja je Dejtonskim mirovnim sporazumom iz 1995. godine “nastavila svoje pravno postojanje” kao “država”, bez ikakvih navoda o tome da je riječ o“zajednici”. Član 3. Ustava BiH, odnosno Aneksa 4 Dejtonskog sporazuma, potvrđuje da se BiH sastoji od entiteta, no nije navedeno da je riječ o državnoj zajednici.

“Bosna i Hercegovina se sastoji od dva entiteta: Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske.”

Dakle, RTRS je u svom članku netačno naveo da je Timothy Less izjavio za ovaj medij da je “nelegitimni visoki predstavnik dokaz neuspjeha projekta zvanog državna zajednica BiH”. Less jeste izjavio da je “prisustvo visokog predstavnika dokaz neuspjeha”, ali nije ga nazvao “nelegitimnim” niti je BiH nazvao “državnom zajednicom”.

Raskrinkavanje je o sličnom primjeru u kojem je RTRS izmislio izjavu sagovornice pisalo u analizi objavljenoj 6.12.2021. godine. Kako je u analizi navedeno, gostujući u Jutarnjem programu RTRS-a, Dušanka Majkić, delegatkinja u Domu naroda PSBiH, govorila je o zahtjevu da se pripadnicima Oružanih snaga BiH dozvoli nošenje hidžaba i brade. RTRS je u članku o gostovanju fabrikovao dio njene izjave i u citat ubacio izraz “građanski rat u Bosni i Hercegovini”, koji Majkić nije izgovorila.

Shodno navedenom, izjavu pripisanu Lessu u članku RTRS-a da je “nelegitimni visoki predstavnik dokaz neuspjeha projekta zvanog državna zajednica BiH” ocjenjujemo kao lažnu vijest. Sve druge objave ove izmišljene izjave ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Prenošenje lažnih vijesti 16.12.2023

Prijedor24h: Les za RTRS: Dokaz neuspjeha projekta zvanog državna zajednica BiH jeste nelegitimni visoki predstavnik (VIDEO)

Ovo što se dešava u BiH sa nelegitimnim visokim predstavnikom je dokaz neuspjeha projekta zvanog državna zajednica BiH, rekao je za RTRS istraživač Ce...

  • Prenošenje lažnih vijesti
Lažna vijest 16.12.2023

RTRS: Лес за РТРС: Доказ неуспјеха пројекта званог државна заједница БиХ јесте нелегитимни високи представник (ВИДЕО)

Ово што се дешава у БиХ са нелегитимним високим представником је доказ неуспјеха пројекта званог државна заједница БиХ, рекао је за РТРС истраживач Це...

  • Lažna vijest