Brojnim anonimnim portalima na našem govornom području nije strano da različite tragedije eksploatišu u cilju prikupljanja klikova. Tako se nerijetko dešava da se, uz senzacionalističke naslove, neposredno nakon smrti pojedinih ličnosti objavljuju različite “vijesti”, računajući na aktuelnost date situacije. Izuzetak nije ni smrt kantautora i pjesnika Đorđa Balaševića.
Tako je na portalu Novi 23. februara 2021. godine objavljen članak sa naslovom:
JELENA KARLEUŠA SE OGLASILA PRIJE SAT VREMENA: "Moram ovo da napišem", otkrila o BALAŠEVIĆU nešto što niko nije znao
U članku se prenosi sadržaj “priče” sa društvene mreže Instagram, koju je 23. februara objavila pjevačica Jelena Karleuša:
Nakon što je region pogodila vijest o smrti kantautora Đorđa Balaševića, pjevačica se među prvima oglasila i oprostila od slavnog muzičara.
Pjevačica Jelena Karleuša odlučila je još jednom oglasiti povodom smrti Đorđa Balaševića, a ovaj put otkrila je do sada nepoznate detalje.
Ipak, sadržaj njene “priče” sa Instagrama ne otkriva nikakve “do sada nepoznate detalje”, niti o pokojnom Balaševiću “otkriva nešto što niko nije znao”. Karleuša, zapravo, iznosi svoj stav o odnosu medija prema Đorđu Balaševiću, navodeći da je on u njima bio “satanizovan, vrijeđan, nazivan izdajnikom” i slično.
Članke istog senzacionalističkog naslova i sadržaja objavilo je još devet portala. Takođe, prema analizi alata CrowdTangle, ovi članci su na različite načine podijeljeni na društvenoj mreži Facebook u 134 objave (link).
Iako Karleuša nije objavila ništa senzacionalno, niti nešto do tada nepoznato o pokojnom Balaševiću, mediji su kroz svoje senzacionalističke naslove njenu objavu prikazali tako. Na ovaj način, anonimni portali beskrupulozno koriste Balaševićevu smrt kako bi prikupili što više klikova i povećali čitanost na svojim objavama. Ovakva praksa, nažalost, nije rijetka, ali je uvijek za osudu, budući da se kosi sa temeljnim postulatima novinarske profesije, ali i sa opštim načelima ljudskosti.
Slična praksa korišćenja tragedije poznatih za skupljanje klikova anonimnih portala već je bila tema analize Raskrinkavanja, koju možete pročitati ispod:
Klikbejt o smrti Fredericka Nathaniela Hibberta
Ovakvi anonimni portali uglavnom su dio “farmi portala” o kojima je Raskrinkavanje govorilo ranije. Portal Novi jedan je od “najprominentnijih” primjera djelovanja po ovakvom biznis-modelu. “Farme portala” podrazumijevaju mrežu web i Facebook stranica čija je jedina svrha postojanja ostvarivanje zarade. Sadržaji koje oni objavljuju izgledaju kao vijesti, ali budući da se radi o potpuno anonimnim medijima, nije poznato ko su “novinari/ke” koji iza njih stoje. Ovi sadržaji dominantno su dezinformacionog tipa, a nerijetko se radi o u potpunosti izmišljenim tvrdnjama.
Detaljnije o ovoj temi možete pročitati u analizama Raskrinkavanja koje slijede:
“Farme portala”: Biznis u kom vaše vrijeme postaje tuđi novac
“Farma klikova”: Novi.ba
Budući da tvrdnje iz naslova da je “Karleuša o Balaševiću otkrila nešto što do sada niko nije znao” ne odgovaraju sadržaju članka, te da su napisane u senzacionalističkom tonu, dobijaju ocjenu klikbejt.
Dodatno, tvrdnju o otkrivanju “do sada nepoznatih detalja” ocjenjujemo kao dezinformaciju, s obzirom na to da Karleuša u svojoj Instagram “priči” nije otkrila ništa novo, već iznijela svoj stav o Balaševićevom životu i odnosu medija prema njemu.
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena 3.3.2021.
Portal Novi je nakon objavljivanja ove analize u svom članku ispravio netačne navode, te dobija i ocjenu ispravljeno.